Επιβεβαίωσε τα προγνωστικά και προκρίθηκε στην β’ φάση του Κυπέλλου Coca-Cola η ΑΕΚ Λάρνακας.
Η ομάδα του Χοσέ Λουίς Όλτρα που αγχώθηκε στο τέλος, με πολλές αλλαγές και δοκιμές ενόψει ΑΠΟΕΛ, νίκησε 3-2 τον Αχυρώνα-Ονήσιλο σε μονό παιχνίδι στην «ΑΡΕΝΑ» και σφράγισε το εισιτήριο.
Μόλις στο 7ο λεπτό ο Ιβάν Τρισκόφσκι άνοιξε το σκορ για να έρθει ο Ράφα Λόπες με το πρώτο του φετινό γκολ να κάνει το 2-0 στο 44’.
Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 53ο λεπτό με ωραίο γκολ του Θωμά αλλά ο Γκιούρτσο δεν άργησε να επαναφέρει τα πράγματα την θέση τους με γκολ φάουλ στο 58’ κάνοντας το 3-1.
Ο Καϊσερλίδης με κεφαλιά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων μείωσε σε 3-2… άγχωσε την ΑΕΚ αλλά στο τέλος η πρόκριση πήγε σε κιρτονοπράσινα χέρια.

ΑΕΚ: Ερερίν, Γκαλιόλο, Τρισκόφσκι, Λόπες (73′ Λέδες), Μιλίτσεβιτς, Πονς, Σάντος (46′ Λαός), Σάντσες (46′ Γκάμα), Καψής, Γκιούρτσο (73′ Φαράζ), Μάμας (80′ Καπτούμ)
Στον πάγκο: Τούμπας, Ντιουνκού, Τόμοβιτς, Λέδες, Τόνκια, Σολ, Φαράζ, Γκάμα, Καπτούμ, Ρομπέρζ, Λαός, Ντίμερς

ΑΧΥΡΩΝΑΣ/ΟΝΗΣΙΛΟΣ: Τζούτριτς, Ν. Κωνσταντίνου, Παναγίδης (59′ Λεμέσιος), Σεμέδο, Νίνσεβιτς, Καισερλίδης, Θεοδοσίου (46′ Θωμά), Νικολάου (46′ Αφόνσο), Χατζηκωνσταντή, Κούτσακος (59′ Γιάκος), Παπαγεωργίου (59′ Κουσιάππας)
Στον πάγκο: Μπάιτς, Ντουμής, Ντεβέντιζτς, Μαρτή, Λεμέσιος, Άλιτς, Σάλιτς, Γιάκος, Αφόνσο, Τεριζής, Θωμά, Κουσιάππα

Παρατηρητής: Καπιτανής Κώστας

5′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκιούρτσο, απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ ο Τζούριτς.
7′ ΓΚΟΛ. 1-0. Ανοίγει το σκορ η ΑΕΚ. Μετά από ασυνεννοησία στην άμυνα του Αχυρώνα/Ονήσιλου η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι, στρώθηκε μπροστά στον Τρισκόφσκι ο οποίος απλά την έσπρωξε στα δίχτυα.

9′
Κεφαλιά του Πονς πάνω από τα δοκάρια.
10′ Πετυχαίνει δεύτερο γκολ η ΑΕΚ αλλά στον έλεγχο του VAR το γκολ ακυρώθηκε για χέρι του… σκόρερ Ράφα Λόπες.
20′ Ευκαιρία για τον Αχυρώνα/Ονήσιλο. Ωραία κίνηση και τελείωμα από τον Κωνσταντίνου, απέκρουσε ο Ερερίν σε κόρνερ.
35′ ΚΑΤΟΧΗ ΜΠΑΛΑΣ 67%-33%
37′
Σουτ του Σάντος έξω.
43‘ Σουτ του Ράφα Λόπες μετά από εξαιρετική προσπάθεια του Μάμα αλλά η μπάλα έφυγε έξω.
44′ Απειλεί ο Αχυρώνας/Ονήσιλος. Ο Νίνσεβιτς έπιασε ένα καλό σουτ αλλά βρήκε τον Ερερίν σε ετοιμότητα.
44′ ΓΚΟΛ. 2-0. Πετυχαίνει και δεύτερο γκολ η ΑΕΚ. Ο Σάντος επιχείρησε την σέντρα από δεξιά και ο Λόπες με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

46′ Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Μεσα Γκάμα και Λαός, έξω Σάντσες και Πονς.
46′ Διπλή αλλαγή και για τον Αχυρώνα/Ονήσιλο. Μέσα Θωμά και Αφόνσο, έξω Θεοδοσίου και Νικολάου.
47′ Καλό σουτ του Καϊσερλίδη, απέκρουσε ο Ερερίν.
53′ ΓΚΟΛ. 2-1. Μειώνει ο Αχυρώνας/Ονήσιλος. Ο Θωμά κινήθηκε ωραία στην περιοχή της ΑΕΚ, άδειασε δύο αντιπάλους και με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

58′ ΓΚΟΛ. 3-1. Η ΑΕΚ παίρνει εκ νέου προβάδισμα με δύο γκολ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκιούρτσο.

71′ Καλό σουτ του Γκάμα, απέκρουσε ο Τζούριτς.
79′ Μακρινό σουτ του Λεμέσιου πάνω από τα δοκάρια.
84′ Σουτ του Τρισκόφσκι πάνω από τα δοκάρια.
89′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκάμα λίγο πάνω από τα δοκάρια.
90+1′ ΓΚΟΛ. 3-2. Μειώνει ο Αχυρώνας/Ονήσιλος με κεφαλιά του Καισερλίδη μετά από σέντρα του Θωμά.