Δεν ανέδειξε νικητή το μεγάλο ντέρμπι του ΓΣΠ. ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ έμειναν στο 1-1 για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.
Έγινε πραγματικά ματσάρα, με τους γαλαζοκίτρινους προηγούνται δυο φορές με αυτογκόλ των Λέδες και Μιλίτσεβιτς και την ΑΕΚ να ισοφαρίζει ισάριθμες με Τρισκόφσκι και Σάντσες.
Το αποτέλεσμα ευνοεί τον Άρη που με νίκη κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα πλησιάζει στους δυο βαθμούς την κορυφή.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Τσεπάκ (81′ Σατσιάς), Ντβάλι, Πέτροβιτς, Σούσιτς (81′ Ζέφτε), Κοσταντίνοφ, Ντάλσιο, Βιγιαφάνες (73′ Μεχρί), Ντογκαλά, Μαρκίνιος (88′ Δώνης), Κβιλιτάια (73′ Τομανέ)
Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Κίττος, Καραμανώλης, Ζέφτε, Εφραίμ, Γουίλσον, Σατσιάς, Τομανέ, Πολυκάρπου, Σαρφό, Μεχρί, Δώνης

ΑΕΚ: Πίριτς, Ρομπέρζ, Μιλίτσεβιτς, Γκαρσία, Ντιούνκου  (59′ Σάντσες), Λέδες, Πονς (46′ Γκιούρτσο), Τόνγκια, Φαράζ (59′ Σάντος), Ντίμερς, Σολ (72′ Τρισκόφσκι)
Στον πάγκο: Ερερίν, Τούμπας, Τόμοβιτς, Κάσας, Τρισκόφσκι, Λόπες, Καπτούμ, Σάντος, Σάντσες, Ναούμ, Γκιούρτσο, Μάμας

ΓΚΟΛ: 4′ Λέδες (αυτ.), 82′ Μιλίτσεβιτς (αυτ.)/77′ Τρισκόφσκι, 86′ Σάντσες
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τσεπάκ/Ραν Μπεν Σιμόν (προπονητής ΑΕΚ), Σάντσες
ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 9.000

ΣΤΟ ΟΡΙΟ ΤΩΝ ΚΙΤΡΙΝΩΝ ΚΑΡΤΩΝ:
ΑΠΟΕΛ: Σούσιτς, Φαουάζ, Τομανέ (2) / Πέτροβιτς (7).
ΑΕΚ: Γκάμα, Γκιούρτσο (2), Γκαρσία, Ντιούνκου, Τόνγκια (5).

ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΤΩΝ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΣΤΩΝ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ

2′ Επικίνδυνο γύρισμα του Σούσιτς, ο Πίριτς σε ετοιμότητα μάζεψε την μπάλα.
4′ ΓΚΟΛ. 1-0. Ανοίγει το σκορ το ΑΠΟΕΛ. Ο Βιγιαφάνες εκτέλεσε το φάουλ από δεξιά, ο Ντβάλι έπιασε την κεφαλιά και ο Λέδες στην προσπάθεια του να διώξει έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του περνώντας την μπάλα πάνω από τον Πίριτς.

10′ Τεράστια ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Κβιλιτάια έβγαλε μόνο τον Βιγιαφάνες ο οποίος διένυσε αρκετή απόσταση, στο τελευταίο του άγγιγμα άνοιξε περισσότερο την μπάλα από το κανονικό, έκανε πέφτοντας το πλασέ και αυτό βοήθησε τον Πίριτς να αποκρούσει την μπάλα.
16′ Επικίνδυνη μπαλιά του Ντίμερς, πρόλαβε ο Τσεπάκ να διώξει σε κόρνερ προτού η μπάλα φτάσει στον Τόνγκια.
27′ Το ΑΠΟΕΛ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, κατάφερε να σκοράρει, με τον ρυθμό να πέφτει μετά το 20λεπτο.

ΟΙ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΡΑΝ ΜΠΕΝ ΣΙΜΟΝ ΣΤΟΝ ΠΑΓΚΟ ΤΗΣ ΑΕΚ:

38′ Πρώτη τελική προσπάθεια για την ΑΕΚ. Ο Γκαρσία έκανε ωραία κίνηση, άδειασε τον Ντογκαλά αλλά το σουτ του από ευνοϊκή θέση έφυγε πολύ έξω.
39′ Απειλεί το ΑΠΟΕΛ. Μετά από κομπίνα σε κόρνερ από δεξιά, τελικός αποδέκτης ήταν ο Μαρκίνιος ο οποίος καθυστέρησε μερικά δευτερόλεπτα, έπιασε το σουτ από το ύψος της περιοχής αλλά η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό της ΑΕΚ και έφυγε κόρνερ.
ΔΥΟ ΛΕΠΤΑ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΤΩΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΩΝ ΤΟΥ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
ΔΕΙΤΕ ΤΙΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΖΟΣΕ ΝΤΟΜΙΝΓΚΕΣ ΑΠΟΕΛ:

45+2′ Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Το εξαιρετικό σουτ του Ντίμερς, το απέκρουσε ο Μπέλετς σε κόρνερ.
45+3′
Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Μαρκίνιος είδε τον Κβιλιτάια στην αριστερή πλευρά, του έκανε την μπαλιά, ο Γεωργιανός έπιασε το σουτ στη κίνηση αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω.

46′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Στην θέση του Πονς πέρασε ο Γκιούρτσο.
53′ Τεράστια ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Ντάλσιο κινήθηκε ωραία στο ύψος της περιοχής, ελευθερώθηκε, έπιασε ένα φαλτσαριστό σουτ αλλά ο Πίριτς με υπερένταση άγγιξε την μπάλα και την έστειλε στο οριζόντιο δοκάρι.
55′ Τιμωρείται με κίτρινη κάρτα ο προπονητής της ΑΕΚ Ραν Μπεν Σιμόν για διαμαρτυρίες.
56′ Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Φάουλ του Βιγιαφάνες, λανθασμένη έξοδος του Πίριτς, ο Τσεπάκ έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Γκαρσία έδιωξε πριν η μπάλα περάσει στα δίχτυα.
59‘ Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Μέσα Σάντσες και Σάντος. Έξω Ντιουνκού και Φαράζ.

67′ Καλό σουτ του Ντίμερς έξω.
69′ Κίνηση και σουτ του Σάντος, η μπάλα έφυγε έξω.
72′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Μέσα ο Τρσικόφσκι, έξω ο Σολ.
73′ Διπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Μέσα Μεχρί και Τομανέ, έξω Βιγιαφάνες και Κβιλιτάια.
77′ ΓΚΟΛ. 1-1. Ισοφαρίζει η ΑΕΚ. Ο Ντίμερς εκτέλεσε το φάουλ, ο Μιλίτσεβιτς έπιασε την κεφαλιά και ο Τρισκόφσκι από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

78′ Πλασέ του Τόνγκια, απέκρουσε ο Μπέλετς.
79′ Επικίνδυνο γύρισμα του Ντάλσιο, απέκρουσε σε κόρνερ ο Πίριτς.
81′ Διπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Μέσα Ζέφτε και Σατσιάς, έξω Σούσιτς και Τσεπάκ.
82′ ΓΚΟΛ. 2-1. Εκτέλεση κόρνερ του Μεχρί, ο Πέτροβιτς έπιασε την κεφαλιά και ο ΜΙλίτσεβιτς στην προσπάθεια του να διώξει έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

84′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Σέντρα του Σάντσες, κεφαλιά του Λόπες, απέκρουσε εντυπωσιακά ο Μπέλετς.
86′ ΓΚΟΛ. 2-2. Ισοφαρίζει η ΑΕΚ. Σέντρα του Τόνγκια, ο Σάντσες επιασε την κεφαλιά, ο Μπέλετς απέκρουσε αλλά στον επανέλεγχο του VAR φάνηκε ότι ότι η μπάλα πέρασε την γραμμή και το γκολ μέτρησε κανονικά.

90′ Σουτ του Τόνγκια, απέκρουσε ο Μπέλετς σε κόρνερ.