Ο Εθνικός πήρε μεγάλη νίκη απέναντι στην ΑΕΖ με 4-1 και ξέφυγε στο +10 από τις θέσεις που οδηγούν στον υποβιβασμό.
Για τους γηπεδούχους δίχτυα βρήκαν οι Ριστέφσκι, Μάριος Ηλία και δύο γκολ ο εξαιρετικός στο σημερινό αγώνα Μπίκερ. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Κάστρο αλλά στην συνέχεια δεν είχαν την αναμενόμενη απόδοση και γνώρισαν την ήττα.
Ο Εθνικός πάει στους 24 βαθμούς και οι φιλοξενούμενοι παραμένουν στους 14 βαθμούς.

ΕΘΝΙΚΟΣ.: Παναγή, Ριστέφσκι, Σπιρόφσκ (46′ Αρτυματάς), Λίπσκι, Λομοτέι, Μπίκερ, Ιωάννου (46′ Ντε Ιριόντο), Στυλιανού (38′ Περατικός), Καμπρέρα (85′ Χριστοφή), Ηλία Μ., Ντράζιτς (74′ Μεσκίντα).
Στον πάγκο: Μπογκατίνοφ, Ηλία Κ., Πεχλιβάνης, Νικολάου, Μπέκερ, Ιωαννίδης, Χριστοφή, Αγγελόπουλος.

ΑΕΖ: Μιλοσάβλιεβιτς, Παστελλής, Γιαντάλ, Αντωνίου Ε., Σλόγκαρ, Κάστρο (58′ Ταβάρες), Ρέινολντς, Χατζηβασίλης (74′ Χρίστου), Ρουίζ, Ντιγκινί (85′ Βάλντι), Σαμπό (58′ Σαρφό).
Στον πάγκο: Στυλιανού, Μπέκερ, Αντωνίου Κ., Χριστοφή, Ελευθερίου, Σιφνέος, Ιωσιφίδης, Γιουσούφ.

ΣΚΟΡΕΡ: 6′ Ριστέφσκι, 28′, 54′ Μπίκερ, 76′ Μ. Ηλία/ 23′ Ντιγκινί
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σπιρόφσκι/ Ρέινολντς, Ε. Αντωνίου, Γιαντάλ
ΘΕΑΤΕΣ
: Περίπου 100.

Στο όριο των καρτών:
Εθνικός:
Ριστέφσκι, Κ. Ηλία, Μπίκερ, Αγγελόπουλος (2), Σπιρόφσκι (5), Περατικός, Καμπρέρα (8), Ντε Ιριόντο (10).
ΑΕΖ: Κ. Αντωνίου, Κάστρο, Χατζηβασίλης, Ρουίζ (2), Σλόγκαρ, Χρίστου (5).

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ:
2′
Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΖ. Απόκρουση από τον Παναγή στο σουτ του Σλόγκαρ.
6′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Ριστέφσκι με κεφαλιά μετά από κόρνερ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και άνοιξε το σκορ.
8′
Πρώτη κίτρινη στον Ρέινολντς μετά από δυνατό μαρκάρισμα.
23′ ΓΚΟΛ 1-1. Ο Κάστρο εκτέλεσε το μακρινό φάουλ, η μπάλα έσκασε μπροστά από τον Παναγή ο οποίος αιφνιδιάστηκε και δεν κατάφερε να διώξει και έτσι ισοφάρισε η ΑΕΖ.
28′ ΓΚΟΛ 2-1. Ο Χατζηβασίλης προσπάθησε να διώξει εντός περιοχής αλλά η μπάλα κόντραρε στον Μπίκερ και κατέληξε στα δίχτυα.
38′ Αναγκαστική αλλαγή για τον Εθνικό. Ο Μάριος Στυλιανού δέχθηκε χτύπημα και δεν μπορεί να συνεχίσει. Στην θέση του πέρασε ο Περατικός.
43′ Κίτρινη στον Σπιρόφσκι για φάουλ.
45′ Τέσσερα λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
Τέλος πρώτου ημιχρόνου…
Έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου…
46′ Διπλή κίνηση από Σατσιά. Εκτός ο Ιωάννου ο οποίος είχε ενοχλήσεις, μέσα ο Αρτυματάς. Έξω ο Σπιρόφσκι, μέσα ο Ντε Ιριόντο.
47′ Κίτρινη στον Ε. Αντωνίου για εναέριο φάουλ.
50′ Μεγάλη επέμβαση από τον Μιλοσάβλιεβιτς στο σουτ του Καμπρέρα.
54′ ΓΚΟΛ 3-1. Στην αντεπίθεση ο Μπίκερ πήρε την μπάλα πλάγια εκτός περιοχής, έκανε το σουτ το οποίο κατέληξε στο αριστερό παραθυράκι του Μιλοσάβλιεβιτς.
58′
Διπλή αλλαγή από τον Λιάσο Λουκά. Έξω οι Κάστρο και  Σαμπό, μέσα οι Ταβάρες και Σαρφό.
62΄
Ο Μάριος Ηλία μπήκε στην περιοχή και πέρασε όποιο βρήκε μπροστά του αλλά το σουτ του κόντραρε σε σώματα αμυντικών.
64′ Πρόβλημα με τον διαιτητή και την ενδοεπικοινωνία και περιμένουμε να διορθωθεί. Επανάρχισε ο αγώνας.
73′ Κίτρινη στον Γιαντάλ για φάουλ.
74′ Αλλαγές και για τις δύο ομάδες. Για τους γηπεδούχους έξω ο Ντράζιτς, εντός ο Μεσκίντα και για τους φιλοξενούμενους έξω ο Χατζηβασίλη μέσα ο Χρίστου.
76′ ΓΚΟΛ 4-1. Ο Μεσκίντα έβγαλε την μπαλιά και ο Μάριος Ηλία με υποδειγματικό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
85′
Αλλαγές από τις δύο ομάδες. Έξω ο Καμπρέρα μέσα ο Χριστοφή και έξω ο Ντιγκινί μέσα ο Βάλντι.
90′ 8 λεπτά επιπλέον χρόνος.