Η Πάφος FC πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου με το γκολ του Βαλακάρι από την άσπρη βούλα.
Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος και ευτύχησαν να σκοράρουν με το πέναλτι του Βαλακάρι το οποίο πήρε ο Ζάιρο μετά από ανατροπή του Πέτρου. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς και έχασαν ευκαιρίες σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο που δεν είχαν τελική προσπάθεια αλλά και πάλι δεν μπόρεσαν να σκοράρουν.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πέτρου, Εμπαλό (46′ Χριστοφή), Εντού, Καμίλο, Ασημένος (46′ Φραγκέσκου), Λίμα, Παυλίδης (78′ Ζευκή), Ντομίνγκες, Λουρένσο (86′ Μυτίδης), Ιωάννου (46′ Μπάτζι), Γαβριήλ.
Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Χριστοφόρου, Καϊάφας, , Οικονομίδης, Καρβάλιο, Ανσού, Μορέιρα.

ΠΑΦΟΣ FC: Ίβουσιτς, Ρους (86′ Τουμάσι), Κβίντα, Κανέ, Μπότσκαι, Ικόκο, Βαλακάρι (62′ Μπρούνο), Ντράγκομιρ, Νταλίνια (62′ Ναμ), Πέπε (62′ Τάνκοβιτς), Ζάιρο (73′ Αμπντουσαλάμοφ).
Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Μελούσο, Γκολντάρ, Αμπντουσαλάμοφ, Μιχαήλ, Ταβάρες.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ:
4′
Πρώτη φάση στον αγώνα. Ο Ζάιρο γύρισε στον Νταλίνια ο οποίος από κοντά αστόχησε και έστειλε ψηλά έξω τη μπάλα.
23′ Σουτ του Βαλακάρι εκτός περιοχής, αρκετά άστοχο.
27′ Τεράστια ευκαιρία για την Πάφος FC. Ο Ικόκο ετοίμασε γκολ στον Βαλακάρι αλλά ο Φινλανδός με κεφαλιά από κοντά έστειλέ άουτ τη μπάλα.
30′ Ο Ζάιρο γύρισε, ο Νταλίνια βρέθηκε μόνος εντός περιοχής αλλά η μπάλα κόντραρε στον Γαβριήλ και πέρασε έξω κόρνερ.
35′ Πρώτη κίτρινη στο παιχνίδι. Ο Νταλίνια την δέχτηκε για τράβηγμα.
38′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μποτσκάι. Πήγε να αιφνιδιάσει τον Πέτρου αλλά η μπάλα πέρασε μόλις έξω.
40′ Ο Πέτρου ανέτρεψε τον Ζάιρο εντός περιοχής και πέναλτι για τους φιλοξενούμενους. Η φάση θα ελεγχθεί και από το VAR. Επιβεβαιώθηκε και από το VAR.
43′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Βαλακάρι ευστοχεί από τα έντεκα βήματα και ανοίγει το σκορ.

45′ Τρία λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
Τέλος πρώτου ημιχρόνου…
Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου…
46′
Τριπλή αλλαγή από τον Χριστοδούλου. Οι Μπάτζι, Φραγκέσκου και Χριστοφή θα περάσουν αντί των Ιωάννου, Ασημένος και Εμπαλό.
56′ Πρώτη τελική προσπάθεια για τον Ολυμπιακό. Ο Λουρένσο έκανε το σουτ αλλά ο Κβίντα με το κεφάλι απομάκρυνε.
58′ Μεγάλη φάση για τον Ολυμπιακό. Ο Πάτρικ γύρισε στον Εντού αλλά ο Μπότσκαι επέμβηκε και η μπάλα κατέληξε στον Ίβουσιτς.
59′
Ο Νταλίνια βρέθηκε πλάγια εντός περιοχής, έκανε το τελείωμα αλλά ο Πέτρου έδιωξε σε κόρνερ.
60′ Συνεχίζει την πίεση ο Ολυμπιακός. Ο Παυλίδης βρέθηκε μόνος εντός περιοχής, έκανε το πλασέ και η μπάλα πέρασε λίγο έξω.
62′ Τριπλή κίνηση από Καρσέδο. Μέσα οι Τάνκοβιτς, Μπρούνο και Ναμ έξω οι Πέπε, Νταλίνια και Βαλακάρι.
68′ Κίτρινη στον Μπάτζι για πάτημα στον Ντράγκομιρ.
73′ Αντιμετωπίζει πρόβλημα ο Ζάιρο και θα αντικατασταθεί. Ο Αμπντουσαλάμοφ θα περάσει στην θέση του.
78′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Ζευκή στην θέση του Παυλίδη.
80′ Σουτ του Ντράγκομιρ, η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
86′ Αλλαγή για τους φιλοξενούμενους. Έξω ο Ρους, μέσα ο Τουμάσι.
86′ Αλλαγή από τον Χριστοδούλου. Μέσα ο Μυτίδης έξω ο Λορένσο.
90′ 5′ λεπτά επιπλέον χρόνος.