Με δύο γκολ, ένα σε κάθε ημίχρονο ο Ολυμπιακός κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Καρμιώτισσας και να πάρει ένα τρίποντο «χρυσάφι» μέσα την Λεμεσό. Σκόρερ για τους μαυροπράσινους ο Καλίλι νωρίς στο πρώτο ημίχρονο και ο Έσελινγκ στο 66. Οι μαυροπράσινοι ήταν καλύτεροι ιδιαίτερα στο πρώτο μέρος καθώς πέραν από το τέρμα που σημείωσαν έχασαν και πέναλτι με τον Σάλι να στέλνει την μπάλα ουσιαστικά στα χέρια του Σπόλιαριτς στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Πέναλτι το οποίο καταλόγισε ο Μάριος Αντωνίου έπειτα από σωστή υπόδειξη του VARίστα. Στην επανάληψη η Καρμιώτισσα έψαξε το γκολ ωστόσο ο Ολυμπιακός ήταν η ομάδα που ευτύχισε να σκοράρει για δεύτερη φορά αυτή την φορά αυτή την φορά με τον Έσελινγκ, που σκοράρει για Τρίτη συνεχόμενη αγωνιστική. Με αυτή την νίκη η ομάδα του Σεργίδη φτάνει τους 22 βαθμούς, στους 30 παραμένει η Καρμιώτισσα.

Καρμιώτισσα: Σπόλιαριτς, Μαλόν, Ελ Αλουχί, Χούμποτσαν, Ανδρονίκου (46′ Γκράβενμπερχ), Γκραντινάρου, Τζανακάκης (74′ Κουλιμπαλί), Μπεν Σαλάμ, Ντούρις, Γκαστανάγια (46′ Τσέλουτσκα), Λουκίλι.
Ολυμπιακός: Μολ, Μπάρντι, Σάλι (58′ Αλσέους), Έσελινγκ, Ιωάννου, Πεχλιβάνης (Κορόμα 81′), Χέντρικς (69′ Κα), Νάνι, Γκόρουπετς, Καλίλι (82′ Δόσης), Χαραλάμπους (69′ Ψύχας)

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ
2′  Κίτρινη κάρτα στον Θωμά Ιωάννου για τον Ολυμπιακό.
11′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ. Ο Καλίλι από κοντά άνοιξε το σκορ για τον Ολυμπιακό.
16′ Νέα φάση για τον Ολυμπιακού, έσωσε όμως ο Σπόλιαριτς.
20′ Πεχλιβάνης δοκιμάζει από μακριά το πόδι του χωρίς όμως τύχη.
26′ Πρώτη τελική για την Καρμιώτισσα με ένα σουτ από μακριά.
41′  Κεφαλιά του Χέντριξ από κοντά, δίπλα από το δοκάρι του Σπόλιαριτς.
45′ Πέναλτι για τον Ολυμπιακό. Ο VARίστας κάλεσε τον διαιτητή για χέρι του Χούμποτσαν έπειτα από κεφαλιά του Έρσελιγκ. Σωστά ο διαιτητής υπέδειξε στην συνέχεια την άσπρη βούλα. Άσχημη εκτέλεση από τον Σάλι έτσι παραμένει το 0-1 για τον Ολυμπιακό.
ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΜΕΡΟΥΣ
Έναρξη δευτέρου μέρους!
Αλλαγές για την Καρμιώτισσα. Γκράβενμπερχ και Τσέλουτσκα στις θέσεις των Ανδρονίκου και Γκαστανάγια.
48‘ Κίτρινη κάρτα στον Σελούτσκα, με το που μπήκε στο παιχνίδι.
51′ Κίτρινη στον Ντούρις για φάουλ στον Καλίλι
54′ Νέα κάρτα για του γηπεδούχους με τον Μπεν Σαλάμ.
57′  Αλλαγή για τον Ολυμπιακό, έξω ο Σάλι, μέσα ο Αλσέους
63′ Πρώτη μεγάλη φάση για τους γηπεδούχους. Σουρ του Μπεν Σαλάμ εκτός περιοχής, ο Μολ όμως είπε όχι.
66′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ. Για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι ο Έσελινγκ σκοράρει με το κεφάλι και 2-0.
75′ Πλησιάζει το γκολ η Καρμιώτισσα όμως το σουτ ήταν έξω από τον Ντούριτς.
85′ Πέντε λεπτά ακόμα. Αγκαλιά με την νίκη ο Ολυμπιακός.

Στο όριο καρτών: Μαλόνε, Χούμποτσαν (2) / Νάνι (2).
ΣΚΟΡΕΡ: Καλίλι 11′, Έσελιγκ 66′
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ανδρονίκου, Σελούτσκα, Ντούριτς, Μπεν Σαλάμ / Ιωάννου