Είναι υποβιβασμένος αλλά δεν τα παρατά ο Ακρίτας.
Η ομάδα της Χλώρακας ήταν καλύτερη από τη Νέα Σαλαμίνα και τη νίκησαν με 1-0 στο «Στέλιος Κυριακίδης».
Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση το πέτυχε ο Τόρες με πέναλτι στο 61ο λεπτό.

ΑΚΡΙΤΑΣ: Πρεντρέου, Κονέ, Άμπραχαμ (87′ Κλεμέντε), Εράσο, Μεντιμόρετς, Γαβριήλ, Σέχιτς, Τόρες (90+4′ Ντραμέ), Σαραβάνια, Καραγιάννης, Αραούχο (68′ Λόπες)
Στον πάγκο: Καστεγιάνι, Ονόντι, Πογκέν, Φοφανά, Ντραμέ, Αμπντουσαλάμοφ, Ζουνίνιο, Ντουμπόφ, Δημοσθένους, Κλεμέντε, Φουριέλ, Λόπες

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μελίσσας, Σεργίου (72′ Λέουκο), Μαλεκκίδης, Άδωνη, Κουμουρής, Κλίμοβιτς, Καρλίτος (80′ Μαρτίνιο), Μποτεάκ, Νικολάου (80′ Βίκτωρος), Μαργκάσα (72′ Μιγκελίτο), Φελίπε (72′ Φλοριάν)

Έναρξη αγώνα.
8′
Πρώτη τελική στο παιχνίδι για τον Ακρίτα. Το σουτ του Κονέ έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια.
12′ Ευκαιρία για τον Ακρίτα. Ο Σέχιτς έκανε την σέντρα, ο  Εράσο με πλασέ στη κίνηση από κοντά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
20′ Απειλεί η Νέα Σαλαμίνα. Σουτ του Κουμουρή εντός περιοχής, απέκρουσε ο Πρεντρέου.
33′ Λάθος γύρισμα του Μαλεκκίδη, εκμεταλλεύτηκε ο Τόρες ο οποίος έκανςε το πλασέ, ο Εράσο μπήκε στην φάση και έκανε το γύρισμα αλλά η μπάλα κατέληξε στα χέρι του Μελίσσα.
43′ Το ξερό σουτ του Φελίπε έφυγε λίγο έξω.
Τέλος α’ ημιχρόνου.

Έναρξη β’ ημιχρόνου.
50′
Ο Εράσο από καλή θέση έστειλε την μπάλα λίγο έξω.
59′ Κερδίζει πέναλτι ο Ακρίτας. Ο διαιτητής δεν είδε την παράβαση του Μαργκάσα πάνω στον Εράσο, τον κάλεσε το VAR, είδε ξανά την φάση, άλλαξε απόφαση και υπέδειξε την άσπρη βούλα.
61′ ΓΚΟΛ. 1-0. Ανοίγει το σκορ ο Ακρίτας με πέναλτι του Τόρες.
63′
Ευκαιρία για τον Ακρίτα. Το πλασέ του Τόρες απέκρουσε ο Μελίσσας.
70′ Το σουτ του Γαβριήλ σταμάτησε στο δοκάρι.
90+1′ Πέτυχε γκολ η Νέα Σαλαμίνα με τον Φλοριάν αλλά το γκολ ακυρώθηκε καθώς στο ξεκίνημα της φάσης ο Μποτεάκ εκτέλεσε φάουλ με δύο επαφές στην μπάλα.