Ιστορική νίκη για τον Άρη.
Η Ελαφρά Ταξιαρχία νίκησε για πρώτη φορά την Ομόνοια στο ΓΣΠ με 2-1, άφησε πίσω του όλους τους διώκτες του και πλησίασε στο μείον 2 από την 3η θέση και την Πάφος FC.
Η ομάδα του Σπιλέφσκι έκανε ένα εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε 2-0 με γκολ των Μένγκτσον στο 20′ και Μπαμπίκα στο 44′ και έβαλε τις βάσεις.
Η Ομόνοια ανέβηκε στην επανάληψη, κατάφερε να μειώσει με πέναλτι του Ανσραριφάρντ στο 78′ (το κέρδισε ο Λοίζου) αλλά δεν μπόρεσε να… σώσει έστω και τον έναν βαθμό.

Ομόνοια (Αυγουστή): Φαμπιάνο, Μάθιους, Κασάμα (46′ Κούσουλος), Λοίζου, Λέζιακς, Ανσαριφάρντ, Μπασιρού (75′ Ντίσκερουντ), Λανγκ, Παναγιώτου (25′ Μπάρκερ) (62′ Μπεσεντίν) Μίλετιτς, Μπεζούς (46′ Παπουλής)
Στον πάγκο: Παναγή, Ουζόχο, Μπάρκερ, Παπουλής, Κίτσος, Ζαχαρίου, Σράντι, Κούσουλος, Μπεσεντίν, Ντίσκερουντ, Χαραλάμπους, Βενιζέλου

Άρης (Σπιλέφσκι): Βάνα, Πηλέας, Μποακί, Μπένγκτσον (75′ Καζού), Γκομίς (62′ Ντελμίρο), Γιαγκό, Στρούσκι (62′ Μπράουν), Μπρόρσον, Σόκε, Μπαμπίκα, Κακόριν (81′ Στεπίνσκι).
Στον πάγκο: Σωφρονίου, Χρυσοστόμου, Καζού, Γιαντάλ, Μπράουν, Σικόρσκι, Σπόλιαριτς, Ντελμίρο, Γιαμπλόνσκι , Στεπίνσκι

Στο όριο καρτών: Ανσαριφάρντ, Κακουλλής (2), Κασάμα, Μπεζούς (5) / Ντελμίρο, Μποακί, Μπράουν, Μπαμπίκα, Στεπίνσκι (2), Κακόριν (5), Ζόκε (7).

ΣΚΟΡΕΡ: 78′ Ανσαριφάρντ (π.)/20′ Μπένγκτσον, 44′ Μπαμπίκα
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κασάμα (6η), Μπεζούς, Ντίσκερουντ/Πηλέας., Στρούσκι, Σόκε (8η)

LIVE H ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ
5′
Καλό σουτ του Μπαμπίκα, η μπάλα έφυγε λίγο έξω.
11′ Κεφαλιά του Ανσαριφάρντ, μάζεψε την μπάλα χωρίς να ανησυχήσει ο Βανά.
12′ Γύρισμα του Μπαμπίκα, η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ.
17′ Γυριστό του Κακόριν, η μπάλα στα χέρια του Φαμπιάνο.
20′ ΓΚΟΛ. 0-1. Ανοίγει το σκορ ο Άρης. Τα έκανε όλα ο Κακόριν, έδωσε έτοιμο γκολ στον Μπένγκτσον ο οποίος είχε ευχαριστώ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

32′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Ο Μπαμπίκα έφυγε πίσω από την άμυνα της Ομόνοιας, ο Φαμπιάνο όμως βγήκε, έβαλε το σώμα και τον σταμάτησε.
44′ ΓΚΟΛ. 0-2. Λάθος στην άμυνα της Ομόνοιας από τον Μίλετιτς, ο Γκομίς έδωσε στον Μπαμπίκα που με ωραίο τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

ΤΕΛΟΣ Α΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46′ Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Μέσα Κουσουλος και Παπουλής, έξω Κασάμα και Μπεζούς.
54′ Σέντρα-σουτ του Λέζιακς, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και έφυγε έξω.
56′ Ευκαιρία για τον Άρη. Σουτ του Κακόριν, έπεσε με αυτοθυσία ο Λανγκ και απέκρουσε την μπάλα.
59′ Καλό σουτ του Κούσουλου, η μπάλα έφυγε έξω.
64‘ Σουτ του Ανσαριφάρντ έξω.
68′ Από κοντά προβολή του Κούσουλου υπό πίεση, η μπάλα έφυγε έξω.
77′ Κερδίζει πέναλτι η Ομόνοια σε μαρκάρισμα του Ντελμίρο στον Λοίζου.
78′ ΓΚΟΛ. 1-2. Μειώνει η Ομόνοια με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ανσαριφάρντ.
90+2′
Τεράστια ευκαιρία για τον Άρη. Ολέθριο λάθος στη άμυνα της Ομόνοιας, ο Καζού μπήκε στην φάση αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Φαμπιάνο.