Μετά την τεσσάρα στην έδρα της Ντόρτμουντ, η Λειψία καθάρισε με συνοπτικές διαδικασίες και την υποψήφια… Ευρωπαία Χόφενχαϊμ (3-0) για να παραμείνει σε τροχιά Champions League. Ένα ημίχρονο άλλωστε ήταν αρκετό για τους Ταύρους να πάρουν προβάδισμα τριών τερμάτων και να διασφαλίσουν μια άνετη επικράτηση που τους κράτησε στην τέταρτη θέση της Bundesliga. Το σκορ για τη Λειψία άνοιξε Ο Ενκουνκού μόλις στο 5΄με τον Χάλστενμπεργκ να γράφει το 2-0 δεκαπέντε λεπτά αργότερα. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 44΄ο Σομποσλάι, σφραγίζοντας έτσι το τρίποντο για τους εντυπωσιακούς Ταύρους.
Τεράστιο διπλό πανηγύρισε η Φράιμπουργκ στην έδρα της Άιντραχτ Φρανκφούρτης (1-2) και μόνο με «αυτοκτονία» θα χάσει το ευρωπαϊκό εισιτήριο. Η ομάδα του Κρίστιαν Στράιχ επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο ματς, παίρνοντας δύο φορές προβάδισμα με τον Γκρίφο στο 27’ και τον Πέτερσεν στο 69’. Ενδιάμεσα, οι Αετοί είχαν ισοφαρίσει προσωρινά με τον Κόστιτς (54’), στο φινάλε άγγιξαν την ισοφάριση με γκολ του Καμάντα που ακυρώθηκε για οφσάιντ, αλλά το τελευταίο σφύριγμα βρήκε την ομάδα του Όλιβερ Γκλάσνερ να μένει στο -5 από την εξάδα. Από την άλλη, η Φράιμπουργκ εκμεταλλεύτηκε την ήττα της 6ης Χόφενχαϊμ κι έκανε το πιο αποφασιστικό βήμα μίνιμουμ για το Europa League (+4), μένοντας παράλληλα ζωντανή και για το Champions League (στο – 3 από τη Λειψία).