Πάφος FC και Ομόνοια έμειναν στο 1-1 και έτσι οι γηπεδούχοι έμειναν οριστικά στην 5η θέση. Ο μόνος τρόπος για να πάρουν Ευρωπαϊκό εισιτήριο είναι να κατακτήσουν το κύπελλο απέναντι στην Ομόνοια η οποία από την προηγούμενη αγωνιστική «κλείδωσε» την 3η θέση και Ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ:
5′
Χωρίς φάση τα πρώτα λεπτά του αγώνα.
10′ Ελέγχεται παράβαση πέναλτι για την Ομόνοια και ο διαιτητής πάει σε On field review. Ο Ντράγκομιρ έκανε χέρι μετά από σέντρα του Χαραλάμπους και δίνεται σωστά το πέναλτι.
12′ Χάνει το πέναλτι ο Χαμάς αφού ο Ίβουσιτς έπεσε σωστά και έδιωξε, στη συνέχεια ο Αλιούμ προσπάθησε αλλά επέμβηκε ξανά ο Κροάτης.
15′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Αλιούμ έκανε τη σέντρα, ο Μπάκιτς έπιασε τη κεφαλιά με την μπάλα να κοντράρει στον Δημητρίου ο οποίος άθελα του την έστειλε στα δίχτυα.

21′
Ο Μπότσκαι έκανε δυνατό σουτ αλλά ο Ουζόχο είπε όχι.
23′ Ωραίο τελείωμα του Ζάιρο, λίγο έξω η μπάλα.
34′ Μετά από σέντρα του Ζάιρο, ο Γκολντάρ έκανε το πλασέ αλλά ο Ουζόχο έπεσε και μπλόκαρε.
43′ Κίτρινη στον Μίλετιτς για φάουλ.
45′ Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεις.
Τέλος πρώτου ημιχρόνου…
Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου…
48′
Απέκρουσε σωτήρια ο Ουζόχο μετά από κεφαλιά του Γκολντάρ σε κόρνερ.
58′ Τριπλή κίνηση από Αναστασίου. Μέσα Μπασιρού, Σιπριάνο και Κασάμα, εκτός Κούσουλος, Χαμάς και Χαραλάμπους.
59′ Αλλαγή για τους γηπεδούχους. Εκτός ο Τζάτζα, εντός ο Κοντρέρας
61′ ΓΚΟΛ 1-1. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ζάιρο έπιασε την κεφαλιά και ισοφάρισε.

66′
Τεράστια απόκρουση του Ουζόχο σε κεφαλιά του Κοντρέρας.
73′ Αλλαγή για την Ομόνοια. Εκτός ο Σεμέδο, εντός ο Κακουλλής.
75′ Αλλαγή για την Πάφο. Εκτός ο Τάνκοβιτς, εντός ο Βαλακάρι.
80′ Κίτρινη στον Μπασιρού για φάουλ στον Γκολντάρ.
81′ Κίτρινη στον Γκολντάρ για διαμαρτυρίες.
82′ Εκτός ο Ναμ, εντός ο Κανέ.
84′ Εκτός ο Σίμιτς, εντός ο Μάθιους.
90′ Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεις.
Τέλος αγώνα…

——————————-

ΠΑΦΟΣ FC: Ίβουσιτς, Κβίντα, Γκολντάρ, Μπότσκαι, Δημητρίου, Ναμ (82′ Κανέ), Ντράγκομιρ, Πέπε, Τζάτζα (59′ Κοντρέρας), Τάνκοβιτς (75′ Βαλακάρι), Ζάιρο
Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Μελούσο, Μπρούνο, Κανέ, Αμπντουσαλάμοφ, Κοντρέρας, Βαλακάρι, Τουμάσι, Νταλίνια

ΟΜΟΝΟΙΑ: Ουζόχο, Μίλετιτς, Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Χαμάς (58′ Σιπριάνο), Κούσουλος (58′ Μπασιρού), Χαραλάμπους (58′ Κασάμα), Σεμέδο (73′ Κακουλλής), Αλιούμ, Σίμιτς (84′ Μάθιους), Μπάκιτς
Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Κυριακίδης, Μάθιους, Φράνσον, Λέζιακς, Ανδρέου, Οζλέρ, Παντελή

ΣΚΟΡΕΡ: 61′ Ζάιρο/ 15′ Δημητρίου (αυτογκόλ)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γκολντάρ/ Μίλετιτς, Μπασιρού
ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 3000.

Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος