Ο Απόλλωνας έκανε πάρτι στο «Αμμόχωστος» κόντρα στην ΑΕΖ κι έφτασε στη νίκη με 5-1  για την 13η αγωνιστική του β’ ομίλου.
Οι γαλάζιοι έκαναν απλά τα πράγματα από το πρώτο ημίχρονο καθώς προηγήθηκαν με 3-1 στην ανάπαυλα έχοντας σε…τρελά κέφια τον Πέρετζ που πέτυχε χατ-τρικ.
Το 1-0 έγινε με κεφαλιά του Μάρκες στο 26’ ενώ τη σκυτάλη πήρε ο Πέρετζ για τα δύο επόμενα γκολ με πλασέ στο 26’ και 39’. Το σκορ του α’ μέρους έγραψε ο Κλε αφού στο 43’ το σουτ του πέρασε κάτω από τα πόδια του Δημητρίου και κατέληξε στα δίκτυα.
Στην επανάληψη, ο Πέρετζ βρήκε το τρίτο του γκολ στο 53’ ωστόσο, σωστά ακυρώθηκε για χέρι του Ισραηλινού. Ωστόσο, τέσσερα λεπτά μετά, στο 57’ με ένα άπιαστο φαλτσαριστό πλασέ ο μέσος του Απόλλωνα ολοκλήρωσε το χατ-τρικ του για το 4-1.
Το τελικό 5-1 διαμόρφωσε ο Αρτεάν στο 74’ με ωραίο συρτό σουτ από απευθείας εκτέλεση φάουλ.
Στους 63 βαθμούς ανέβηκε ο Απόλλων.

ΑΕΖ (Πέτροβιτς): Στυλιανού, Παστελλής, Χριστοφή (59′ Κυριάκου), Σάντος (69′ Χαραλάμπους), Βάλντι (46′ Χ. Αντωνίου), Ελευθερίου, Σιφνέος, Χρίστου, Σαμπό, Κλε (83′ Ρούμπιν), Ιωσηφίδης (69′ Στεφανή).
Στον πάγκο: Θεοφάνους, Ντιομάντε, Αντωνιάδης.

Απόλλων (Ματσίν): Δημητρίου, Νταρίκουα, Εκπολό, Πεϊμπέρνς, Μαλεκκίδης, Σπόλιαριτς, Χάμπος (60′ Αρτεάν), Πέρετζ (60′ Μπακένγκα), Φιλιώτης (73′ Κοστάκε), Σαγκάλ (73′ Ποντικός), Μάρκες (83′ Σοφοκλέους).
Στον πάγκο: Λέουβενμπεργκ, Λοΐζου, Σιέλβικ, Κλέιν.

Στο όριο καρτών: Σιφνέος (2) / Εκπολό, Άδωνη, Σάντος, Κολ (2)

ΣΚΟΡΕΡ: Κλε (44′) / Μάρκες (20′), Πέρετζ (26′, 39′, 57′)

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ:
20′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Φιλιώτης έβγαλε τη σέντρα και ο Μάρκες με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.
22′ Πλασέ του Μάρκες, άστοχο.
26′ ΓΚΟΛ 0-2. Ο Σαγκάλ γύρισε στον Πέρετζ ο οποίος με κοντινό πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.
30′ Kίτρινη στον Εκπολό που ήταν η 3η του και θα απουσιάσει από την τελευταία αγωνιστική ενάντια στον Οθέλλο.
32′ Κίτρινη στον Παστελλή.
34′ Κίτρινη στον Χριστοφή.
39′ ΓΚΟΛ 0-3. Ο Πέρετζ βρέθηκε στο σωστό σημείο την κατάλληλη στιγμή με με πλασέ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.
44′ ΓΚΟΛ 1-3. Ο Κλε έκανε το σουτ, η μπάλα πέρασε κάτω από τα πόδια του Δημητρίου και η ΑΕΖ μειώνει.

Χ. Αντωνίου αντί Βάλντι.
53′ Ο Πέρετζ ευνοήθηκε από τις κόντρες, μετά από το γύρισμα του Μάρκες κι έστειλε την μπάλα στα δίκτυα, ωστόσο το γκολ του μετά από έλεγχο του VAR δεν μέτρησε λόγω χεριού του Ισραηλινού.
57′ ΓΚΟΛ 1-4. Ο Πέρετζ τώρα ολοκληρώνει το χατ-τρικ του καθώς με ένα απίστευτό φαλτσαριστό πλασέ μετά από πάσα τακουνάκι του Μάρκες, έστειλε την μπάλα στο…παραθυράκι της εστίας του Στυλιανού.
59′ Κυριάκου στη θέση του Χριστοφή.
60′ Αρτεάν και Μπακένγκα εντός, Πέρετζ και Χάμπος εκτός.
69′ Στεφανή και Χαραλάμπους αντί των Ιωσηφίδη και Σάντος.
73′ Ποντικός και Κοστάκε μέσα, Σαγκάλ και Φιλιώτης έξω.
74′ ΓΚΟΛ 1-5. Ο Αρτεάν με δυνατό συρτό σουτ από απευθείας εκτέλεση φάουλ, χρίζεται κι αυτός σκόρερ.
82′ Κίτρινη στον Σπόλιαριτς.
83′ Ο Ρούμπιν παίρνει τη θέση του Κλε.
83′ Ο Σοφοκλέους αντικαθιστά τον Μάρκες.
90′ Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.