Ήθελε τη νίκη και την πήρε το ΑΠΟΕΛ.
Εξαιρετική τακτικά η ομάδα του Σα Πίντο, με την βοήθεια του απίστευτου κόσμου της νίκησε 2-0 τον Άρη στο ΓΣΠ, διατήρησε την διαφορά από την ΑΕΚ στον έναν βαθμό και συνεχίζει την πορεία της προς τον τίτλο.
Η γκολάρα παγκόσμιας κλάση του Κβιλιτάια ξεχώρισε από το ντέρμπι του ΓΣΠ. Ο Γεωργιανός πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ κάνοντας επίδειξη υψηλής τεχνικής και ουσιαστικά σφράγισε τη νίκη της ομάδας του (2-0). Και στο πρώτο γκολ έβαλε το χεράκι του ο Κβιλιτάια, ή καλύτερα το κεφάλι του καθώς από δική του κεφαλιά απέκρουσε ο Βανά και ο Τσεπάκ από κοντά σκόραρε.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Πέτροβιτς, Ντβάλι, Τσεπάκ, Σούσιτς (71′ Ζέφτε), Κοσταντίνοφ, Σαρφό (71′ Βιγιαφάνες), Ντάλσιο, Ντογκαλά (87′ Εφραίμ), Μαρκίνιος (71′ Δώνης), Κβιλιτάια (83′ Τομανέ)
Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Σιπριάνο, Ζέφτε, Εφραίμ, Γουίλσον, Βιγιαφάνες, Μαϊόλι, Κρέσπο, Σατσιάς, Τομανέ, Μεχρί, Δώνης

ΑΡΗΣ: Βανά, Μουσούντα (57′ Μάτισικ), Μπένγκτσον, Μπράουν (46′ Σαβό), Σανέ, Μαγιαμπέλα (75′ Μποακί), Νίκολιτς, Μπρόρσον, Ζόκε, Μοντνόρ (46′ Γκομίς), Ουρόσεβιτς
Στον πάγκο: Σωφρονίου, Ζάντρο, Μποακί, Σπόλιαριτς, Δημητρίου, Γκομίς, Αμπουμπακάρ, Μάτισικ, Σαβό, Σεμέδο.

ΓΚΟΛ: 8′ Τσεπάκ, 31′ Κβιλιτάια
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σούσιτς, Μαρκίνιος (3η)
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Σανέ
ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ: 11.928

ΣΤΟ ΟΡΙΟ ΤΩΝ ΚΙΤΡΙΝΩΝ ΚΑΡΤΩΝ:
ΑΠΟΕΛ: Τσεπάκ, Μαρκίνιος, Κοσταντίνοφ (2)

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ
4′ Ο Ντογκαλά μπήκε μπροστά από τον Μοντνόρ, μπήκε στην περιοχή του Άρη από θέση μέσα δεξιά αλλά έχασε την ισορροπία του.
6′ Μακρινό σουτ του Ντάλσιο, ο Βανά ήταν σε ετοιμότητα, έπεσε και μάζεψε την μπάλα.
8′ ΓΚΟΛ. 1-0. Ανοίγει το σκορ το ΑΠΟΕΛ. Ο Μαρκίνιος εκτέλεσε το κόρνερ από αριστερά, ο Κβιλιτάια έπιασε την κεφαλιά, απέκρουσε ο Βανά και ο Τσεπάκ ο οποίος ακολούθησε την φάση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

12′ Καλό σουτ του Ντβάλι, η μπάλα έφυγε έξω.
14′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νίκολιτς, η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Μπέλετς.
26′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Σέντρα του Μπένγκτσον, ο Μαγιαμπέλα από κοντά έστειλε την μπάλα έξω.
31′ ΓΚΟΛ. 2-0. Πετυχαίνει δεύτερο γκολ το ΑΠΟΕΛ. Απίστευτη κίνηση από τον Κβιλιτάια, υποδέχθηκε την μπάλα, κυριολεκτικά… χόρεψε το αμυντικό δίδυμο του Άρη (Μπρόρσον-Μουσούντα) και με υποδειγματικό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

44′ Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Σε υποδειγματική αντεπίθεση ο Σαρφό έβγαλε μόνο τον Μαρκίνιος ο οποίος έκανε το πλασέ αλλά πρόλαβε ο Σανέ  να διώξει προ της γραμμής τέρματος.
45′ Σκοράρει ο Κβιλιτάια αλλά το γκολ ακυρώνεται για χέρι.

46′ Διπλή αλλαγή για τον Άρη. Μέσα Σαβό και Γκομίς, έξω Μπράουν και Μοντνόρ.
53′ Ζήτησε πέναλτι το ΑΠΟΕΛ σε μαρκάρισμα του Μουσούντα στον Κβιλιτάια. Ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι αλλά το VAR τον έστειλε στο on field review, το είδε ξανά, άλλαξε απόφαση και υπέδειξε παράβαση.

56′ Απίστευτη διπλή ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Κβιλιτάια εκτέλεσε το πέναλτι, η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Βανά, ο Τσεπάκ ακολούθησε την φάση και την ίδια τύχη είχε και το δικό του σουτ που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.
57′ Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Μαρκίνιος έστειλε την μπάλα έξω.
60′ Το καλό σουτ του Γκομίς έφυγε ελάχιστα έξω.
70′ Αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Σανέ για σκληρό φάουλ στον Ντογκαλά.
76′ Σκοράρει ο Ντάλσιο αλλά το γκολ ακυρώνεται ως οφσάιντ.
82′ Σέντρα του Δώνη, κεφαλιά του Βιγιαφάνες πάνω από τα δοκάρια.