Πέντε λεπτά ήταν αρκετά για τον Άρη για να μπορέσει να πάρει το διπλό στο «Αμμόχωστος» επί της Νέας Σαλαμίνας, για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Με γκολ του Μοντνόρ στο 55’ και του Σάβο στο 60’, και με τον Μπράουν στο 85’ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα, η ομάδα της Λεμεσού πήρε τη νίκη και εκμεταλλεύτηκε το «Χ» στο ΓΣΠ, μειώνοντας στο -2 από την κορυφή και το ΑΠΟΕΛ!
Η Νέα Σαλαμίνα ήταν καλύτερη στο α’ ημίχρονο, με τον Άρη να έχει προβλήματα και κορυφαίο τον τερματοφύλακα Ζάντρο σ’ αυτό το διάστημα. Στο δεύτερο μέρος ωστόσο και με τις αλλαγές του Σπιλέφσκι το σκηνικό διαφοροποιήθηκε, με τον Άρη να σκοράρει τρία γκολ και να φτάνει στην πολύτιμη νίκη.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μελίσσας, Σεργίου, Λέουκο, Ντιακιτέ, Κατσικάς (8′ Βίκτωρος), Μπεχαράνο (79′ Μιγκελίτο), Καρλίτος (70′ Κατσιάρης), Παπαγεωργίου (70′ Κουζμάνοβιτς), Νάρσινγκ, Ντουρμισάι, Γιάνγκα (70′ Κορομά).
Στον πάγκο: Κίσσας, Κονατέ, Μιγκελίτο, Κουζμάνοβιτς, Σπυριδάκης, Φράγκος, Προκοπίου, Γκουανίνι, Οφόρι, Βίκτωρος, Κατσιάρης, Κορομά.
ΑΡΗΣ: Ζάντρο, Μουσούντα, Ουρόσεβιτς, Σανέ (61′ Μπρόρσον), Στρούσκι (69′ Νίκολιτς), Ζόκε, Σεμέδο (46′ Γιαγκό), Μοντνόρ, Μπένγκτσον (79′ Δημητρίου), Σάβο (69′ Μπράουν), Γκομίς.
Στον πάγκο: Βανά Άλβες, Σοφρωνίου, Μπράουν, Σπόλιαριτς, Δημητρίου, Λουκουμπάρ, Μάτισικ, Γιαγκό, Νίκολιτς, Μπρόρσον, Σουμάνσκι.

Έναρξη αγώνα.
8’ Αναγκαστική αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Βίκτωρος στη θέση του Κατσικά που αποχώρησε τραυματίας.
10’ Διαγώνιο σουτ του Σεμέδο στην περιοχή, πρόλαβε ο Ντιακιτέ να διώξει σε κόρνερ.
17’ Μεγάλη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Κεφαλιά του Γιάνγκα στην περιοχή, σωτήρια επέμβαση από τον Ζάντρο!
27’ Καλή φάση για τη Νέα Σαλαμίνα. Σουτ του Λέουκο, η μπάλα κόντραρε στον Ντουρμισάι με τον Ζάντρο να αποκρούει.
31’ Τεράστια ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Σέντρα του Καρλίτος, ο Ντουρμισάι ανενόχλητος έπιασε την κεφαλιά όμως ο Ζάντρο πραγματοποίησε νέα σωτήρια απόκρουση!
38’ Σουτ του Μπένγκτσον, κοντράρει η μπάλα, κόρνερ.
41’ Κίτρινη στον Σάβο.
45+3’ Ωραία ενέργεια του Γκομίς, γύρισε στον Στρούσκι που έκανε το πλασέ, έκοψε ο Σεργίου και στη συνέχεια ο παίκτης του Άρη βρήκε την μπάλα με το χέρι.
ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
ΤΕΛΙΚΕΣ: 3-1 (3-0)
ΚΟΡΝΕΡ: 2-6
ΚΑΤΟΧΗ: 50-50%

46’ Αλλαγή για τον Άρη. Ο Γιαγκό αντί του Σεμέδο.
55’ 0-1: Με δυνατό σουτ του Μοντνόρ στο ύψος της περιοχής ο Άρης ανοίγει το σκορ!
60’ 0-2: Ο Σάβο βγαίνει απέναντι από τον Μελίσσα, πλασάρει και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα!
61’ Αλλαγή για τον Άρη. Μπρόρσον αντί Σανέ.
63’ Κίτρινη στον Γιάνγκα.
69’ Αλλαγές για τον Άρη. Μπράουν και Νίκολιτς αντί Σάβο και Στρούσκι.
70’ Αλλαγές για τη Νέα Σαλαμίνα. Κατσιάρης, Κουζμάνοβιτς και Κορομά αντί Καρλίτος, Γιάνγκα και Παπαγεωργίου.
71′ Ο Γκομίς στην περιοχή δεν έκανε καλό κοντρόλ κι έχασε την ευκαιρία.
78’ Σουτ του Μπράουν στην περιοχή, έξω!
79’ Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Μιγκελίτο στη θέση του Μπεχαράνο.
79’ Αλλαγή για τον Άρη. Ο Δημητρίου αντί του Μπένγκτσον.
85’ 0-3: Ο Μπράουν από κοντά πλασάρει και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα μετά την ασταθή απόκρουση του Μελίσσα στο σουτ του Γκομίς!