Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γκιόργκι Μίντσεφ που πέτυχε δύο γκολ και του ακυρώθηκε άλλο ένα, η ΑΕΛ νίκησε 3-1 τη Νέα Σαλαμίνα στο ΑΛΦΑΜΕΦΑ στην καλύτερη φετινή της εμφάνιση και ανάσανε βαθμολογικά στο ντεμπούτο του Αλέξη Γαρπόζη.
Το άλλο γκολ των γαλαζοκιτρίνων το πέτυχε ο αρχηγός Μεντόγεβιτς, ενώ για τη Νέα Σαλαμίνα μείωσε προσωρινά σε 2-1 ο Φερνάντες. Όλα τα γκολ σημειώθηκαν σε ένα 10λεπτο στο α’ ημίχρονο.
Με τη νίκη αυτή η ΑΕΛ έφτασε στους 23 βαθμούς, ενώ η Νέα Σαλαμίνα έμεινε στους 31.

ΑΕΛ: Ανέστης, Φραντζής (46′ Τσούκα), Μεντόγεβιτς, Παπαφώτης, Μεντόσα (78′ Κα), Φιλίποβιτς, Μόρσει (78′ Γερολέμου), Μίντσεφ (82′ Μπεραχίνο), Ντε Λούκας, Μακρής (88′ Ανδρέου), Τζάλμα
Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Ανδρέου, Μπεραχίνο, Σέρνιτς, Μορέιρα, Σιλβέστρος, Τσούκα, Κολιάς, Νεοφύτου, Γερολέμου, Κα, Γενεθλίου

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μελίσσας, Σεργίου (46′ Κονατέ), Νάρσινγκ, Μιγκελίτο, Φερνάντες (67′ Παπαγεωργίου), Μπεχαράνο (72′ Κατσιάρης), Φράγκος (46′ Ντουρμισάι), Λέουκο, Γιάνκα, Βίκτωρος (46′ Κατσικάς), Ντιακιτέ
Στον πάγκο: Κίσσας, Καλανίδης, Κατσικάς, Κονατέ, Ντουρμισάι, Κουζμάνοβιτς, Παπαγεωργίου, Σπυριδάκης, Χριστοδούλου, Κατσιάρης, Κορομά

ΓΚΟΛ: 12′ Μεντόγεβιτς, 13′, 22′,  Μίντσεφ/15′ Φερνάντες
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Φραντζής/Βίκτωρος, Μπεχαράνο, Ντιακιτέ
ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ: 2076

ΣΤΟ ΟΡΙΟ ΤΩΝ ΚΙΤΡΙΝΩΝ ΚΑΡΤΩΝ
ΑΕΛ: Μπάστο, Μεντόγεβιτς, Μακρής, Ανδρέου, Γερολέμου, Κα (2), Μεντόσα (5), Μαρς (8).
ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Σεργίου, Νάρσινγκ, Μιγκελίτο, Ντουρμισάι, Κονέ, Παπαγεωργίου, Κατσιάρης (2)

Παρατηρητής: Ιωάννου Μιχάλης

3′ Ευκαιρία για την ΑΕΛ. Ο Φερνάντες πέρασε από δυο ποδοσφαιριστές της ΑΕΛ, βρήκε χώρο, δοκίμασε με φαλτσαριστό σουτ να νικήσει τον Ανέστη αλλά ο Ελλαδίτης τερματοφύλακας ήταν σε ετοιμότητα, έπεσε σωστά και απέκρουσε σε κόρνερ.
4′ Κόρνερ για τη Νέα Σαλαμίνα από δεξιά με τον Νάρσινγκ, κεφαλιά του Ντιακιτέ, απέκρουσε και πάλι ο Ανέστης.
10′ Επικίνδυνο γύρισμα του Μεντόσα, η μπάλα πέρασε παράλληλα από την εστία χωρίς να βρεθεί κάποιος ποδοσφαιριστής της ΑΕΛ να την σπρώξει στα δίχτυα.
11′ Απειλεί η ΑΕΛ. Ο Μακρής κατέβασε με το κεφάλι στον Μεντόσα, αυτός έπιασε το σουτ εντός περιοχής αλλά παρενέβη ο Φράγκος, έβαλε την κόντρα και η μπάλα έφυγε κόρνερ.
12′ ΓΚΟΛ. 1-0. Ανοίγει το σκορ η ΑΕΛ. Ο Ντιακιτέ απέκρουσε το σουτ του Μακρή, η μπάλα έφτασε στον Μεντόγεβιτς ο οποίος με σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

13′ ΓΚΟΛ. 2-0. Πετυχαίνει δεύτερο γκολ η ΑΕΛ. Ο Μίντσεφ έπιασε την ωραία κεφαλιά μέσα από την περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

15′ ΓΚΟΛ. 2-1. Μειώνει η Νέα Σαλαμίνα. Ο Νάρσινγκ έκανε την σέντρα από δεξιά, ο Φερνάντες ανενόχλητος μέσα από την περιοχή με ωραίο τελείωμα νίκησε τον Ανέστη.

22′ ΓΚΟΛ. 3-1. Πετυχαίνει τρίτο γκολ η ΑΕΛ. Ο Μεντόγεβιτς έκανε την σέντρα από αριστερά και Μίντσεφ με γυριστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

31′ Απειλεί η ΑΕΛ. Καλό σουτ του Παπαφώτη, η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια.
38′ Σουτ του Μιγκελίτο, η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
43′ Πετυχαίνει και τέταρτο γκολ η ΑΕΛ με τον Μίντσεφ αλλά ακυρώνεται ως οφσάιντ, με την παράβαση να γίνεται στο ξεκίνημα της φάσης.

45′ ΕΞΙ ΤΑ ΛΕΠΤΑ ΤΩΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΩΝ

ΕΝΑΡΞΗ Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.
46′
Τριπλή αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Μέσα Ντοιυρμισάι, Κατσικάς και Κονατέ, έξω Φράγκος, Βίκτωρος και Σεργίου.
46′ Αλλαγή για την ΑΕΛ. Στην θέση του Φρατζή πέρασε ο Τσούκα.
48′ Σουτ του Μόρσει, η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ.
53‘ Ευκαιρία για την ΑΕΛ. Το σουτ του Μόρσει σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Μελίσσα.
58′ Κεφαλιά του Ντουρμισάι στα χέρια του Ανέστη.
59′ Απειλεί η ΑΕΛ. Ο Μελίσσα απέκρουσε το πολύ καλό σουτ του Παπαφώτη.
60′ Κεφαλιά του Ντε Λούκας, απέκρουσε ο Μελίσσας.
64′ Πλασέ του Μακρή έξω.
66′ Νέο σουτ του Μακρή, η μπάλα κόντραρε στο σώμα του Κατσικά και έφυγε κόρνερ.
78′ Διπλή αλλαγή για την ΑΕΛ. Έξω Μόρσει και Μεντόσα, μέσα Γερολέμου και Κα.
82′ Αλλαγή για την ΑΕΛ. Μέσα ο Μπεραχίνο, έξω ο Μίντσεφ.