Μεγάλο διπλό στην Περιστερώνα πανηγύρισε ο Εθνικός.
Η ομάδα της Άχνας νίκησε 2-0  την Δόξα, της ξέφυγε 10 ολόκληρους βαθμούς, ενώ άνοιξε την διαφορά από την 12η θέση και την ζώνη του υποβιβασμού στους 7 βαθμούς.
Ριστέφσκι και Καμπρέρα ήταν οι χρυσοί σκόρερ για την ομάδα του Μαρίνου Σατσιά που επέστρεψε στις επιτυχίες πανηγυρίζοντας μια νίκη… ότι πρέπει για την μάχη της παραμονής.

Έναρξη αγώνα…
5′
Πέρασε το πρώτο 5λεπτο στην αναμέτρηση χωρίς φάση μπροστά από τις δύο εστίες. Και οι δύο ομάδες προσέχουν πολύ τα μετόπισθεν τους για την ώρα.
9′ Επικίνδυνη σέντρα του Μάριου Ηλία, βγήκε ο Αγριμάκης και μάζεψε την μπάλα.
10′ ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ Η ΚΑΤΟΧΗ ΤΗΣ ΜΠΑΛΑΣ.
12′ ΓΚΟΛ. 0-1. Ανοίγει το σκορ ο Εθνικός. Ο Λίπσκι εκτέλεσε το φάουλ από δεξιά και ο Ριστέφκι με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αγριμάκη.

18′
Σουτ του Προβυδάκη, ψηλά πάνω από τα δοκάρια.
21′ Ευκαιρία για τον Εθνικό. Πλασέ του Μάριου Ηλία, απέκρουσε σε κόρνερ ο Αγριμάκης.
24′ ΓΚΟΛ. 0-2. Πετυχαίνει δέθυτερο γκολ ο Εθνικός. Ο Ριστέφσκι από κοντά δεν κατάφερε να νικήσει τον Αγριμάκη, αλλά ο Καμπρέρα από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

35′ Σουτ του Μάριου Ηλία, απέκρουσε ο Αγριμάκης σε κόρνερ.
ΤΕΛΟΣ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46′
Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.
48′ Σουτ του Βελκόφσκι, η μπάλα έφυγε πολύ έξω.
49΄ Μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό. Λάθος στην άμυνα της Δόξας, έκλεψε ο Ντράζιτς, δεν τελείωσε την φάση, προσπάθησε να βρει τον Μάριο Ηλία και χάθηκε η μπάλα.
50′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό. Η κεφαλιά του Ντράζιτς σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.
53′ Σουτ του Βαγγέλη Κυριάκου, η μπάλα έφυγε ψηλά πάνω από τα δοκάρια.
61‘ Αναγκαστική αλλαγή για την Δόξα. Στην θέση του Ταντι ο Τραιτσέφσκι.
70′ Διπλή αλλαγή για την Δόξα. Έξω Ναμπί και Χάρης Κυριάκου, μέσα Αλτσέους και Σκόκλουντ.
71′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό. Το σουτ του Ντράζιτς, σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Αγριμάκη.
75′ Διπλή αλλαγή για τον Εθνικό. Έξω Ντράζιτς και Καμπρέρα, μέσα Πεχλιβάνης και Ιωαννίδης.
88′ Διπλή αλλαγή για τον Εθνικό. Μέσα Μεσκίντα και Αγγελόπουλος, έξω Ιωάννου και Λίπσκι.