Ο Απόλλωνας πήρε άνετη νίκη με αποτελεσματική εμφάνιση στην Περιστερώνα με 3-0 απέναντι στην Δόξα. Τα γκολ πέτυχαν οι Μαλεκκίδης, Βαλμπουενά και το παρθενικό του Μπακένγκα.
Πλέον, οι «γαλάζιοι» πάνε στους 32 βαθμούς και πλησίασαν στους τέσσερεις την 6η ΑΕΚ η οποία έχει όμως παιχνίδι λιγότερο. Η Δόξα παραμένει στην τελευταία θέση με 8 βαθμούς.

ΔΟΞΑ: Αντωνίου, Σιέλης (41′ Κυριάκου Χ.), Τάντι (70′ Κυριάκου Ε.), Τρούγιτς, Ναμπί, Βελκόφσκι, Αλσέους, Αντωνιάδης, Προβυδάκης, Πούριτς, Ασάντε.
Στον πάγκο: Αγριμάκης, Κυριάκου Π., Τραιτσέφσκι, Λοιζίδης, Σκόγκλουντ.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Λέουβενμπεργκ, Εκπολό, Σιέλβικ, Μαλεκκίδης (61′ Άδωνη), Πέρετς, Νταρίκουα, Παναγιώτου, Κολ (70′ Πειμπέρνς), Βαλμπουενά (46′ Αρτεάν), Μάρκες (46′ Ποντικός), Μπακενγκά.
Στον πάγκο:
Λοΐζου, Δημητρίου, Σοφοκλέους.

ΓΚΟΛ: 16′ Μαλεκκίδης, 45′ Βαλμπουενά, 48′ Μπακένγκα.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ:
1′ Για ένα λεπτό οι παίκτες θα μείνουν σε αδράνεια λόγω της διαμαρτυρίας για τα επεισόδια βίας.
3′ Επικίνδυνη σέντρα του Βαλμπουενά από πλάγια, η μπάλα μετά τις κόντρες κατέληξε κόρνερ.
8′ Δυνατό σου του Μάρκες, η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.
Ο Απόλλων μπήκε πολύ δυνατά και ελέγχει τον αγώνα, με τη συμπλήρωση του πρώτου 10λέπτου.
13′ Κίτρινη κάρτα στον Νταρίκουα.
16′ ΓΚΟΛ: Ο Μαλεκκίδης με σουτ μέσα στην περιοχή της Δόξας, ανοίγει το σκορ και γράφει το 0-1 για τον Απόλλωνα.
30′
Ο Κολ έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε έξω.
38′ Ωραίο γύρισμα στην περιοχή, μόνος ο Μακενγκά αλλά το πλασέ του πέρασε έξω.
40′ Ο Μάρκες έκανε το σουτ εκτός περιοχής αλλά ο Αντωνίου πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση.
41′ Στο έδαφος ο Σιέλης ο οποίος αντιμετωπίζει πρόβλημα και θα περάσει εκτός. Την θέση του παίρνει ο Χάρης Κυριάκου.
45′ ΓΚΟΛ: Φοβερό τελείωμα από τον Βαλμουενά εκτός περιοχής. Mε άψογο πλασέ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Αντωνίου.

45′ Τρία λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
Τέλος πρώτου ημιχρόνου…
Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου…

46′ Δύο αλλαγές από τον Ματσίν. Έξω ο Βαλμπουενά για να ξεκουραστεί ενόψει ΑΕΛ και ο Μάρκες, μέσα οι Ποντικός και Αρτεάν ο οποίος κάνει ντεμπούτο.
48′ ΓΚΟΛ: Ο Μπακένγκα στο ντεμπούτο του ως βασικός πετυχαίνει γκολ μετά από ωραία μεταβίβαση έκανε το σουτ και έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

58′ Καλή ενέργεια του Ποντικού όμως το σουτ του κατέληξε στον Αντωνίου.
61′ Αλλαγή για Απόλλωνα. Έξω ο Μαλεκκίδης, μέσα ο Άδωνη.
64′ Κίτρινη στον Προβιδάκη για διαμαρτυρίες.
70′ Αλλαγή από Πετράκη. Έξω ο Τάντι, μέσα ο Βαγγέλης Κυριάκου. Αλλαγή και από τον Ματσίν έξω ο Κολ, μέσα ο Πειμπέρνς.
75′ Διπλή αλλαγή για την Δόξα. Έξω ο Αλσέους και ο Ασάντε, μέσα οι Σκόγκλουντ και Τραιτσέφσκι.
76′ Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Μέσα ο Σοφοκλέους που κάνει την πρώτη του εμφάνιση με την Α’ ομάδα, έξω ο Μπακένγκα.
85′ Απευθείας φάουλ του Ναμπί, μάζεψε εύκολα ο Λέουβενμπεργκ.
90′ Τρία λεπτά ο επιπλέον χρόνος.