Η Μάντσεστερ Σίτι υπέταξε την Μπράιτον με 2-1 στο “Ετιχάντ” και παρέμεινε στα υψηλά κλιμάκια της βαθμολογίας έπειτα από την 9η αγωνιστική της Premier League.

Οι “πολίτες” μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, όμως στη συνέχεια τα χρειάστηκαν απέναντι στην αντίπαλο της ΑΕΚ στο Europa League. Τα γκολ του Χουλιάν Άλβαρες και του Έρλινγκ Χάλαντ έδωσαν αίσθημα ασφαλείας στους πρωταθλητές, όμως η Μπράιτον δεν λύγισε και τους κοίταξε στα μάτια.

Στο 2ο μέρος μάλιστα πήρε την κατοχή από τους παίκτες του Πεπ Γκουαρδιόλα, είχε περισσότερες καλές στιγμές και βρήκε και γκολ με τον Ανσού Φατί, όμως δεν κατάφερε να κάνει κάτι παραπάνω. Στις καθυστερήσεις δε έχασε και τον Σόλομον Μαρτς με σοβαρό τραυματισμό.

Η Νότιγχαμ πλήρωσε την αδυναμία της να καθαρίσει τον αγώνα με τη Λούτον, η οποία επέστρεψε από δύο γκολ πίσω και απέσπασε ισοπαλία 2-2 στο “Σίτι Γκράουντ”. Οι γηπεδούχοι (που παρατάχθηκαν με τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο ξανά στον πάγκο) ήταν πολύ ανώτεροι στο 1ο μέρος, όμως δεν μετουσίωσαν τις ευκαιρίες τους σε γκολ.

Αυτό το έκανε δύο φορές στο 2ο μέρος ο Κρις Γουντ, ο οποίος έμοιαζε να δίνει τη νίκη στην ομάδα του Στιβ Κούπερ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν διαφορετική άποψη και πρώτα μείωσαν με τον Τσιντόζι Ογκμπένε και στις καθυστερήσεις, ο Ελάιτζα Αντεμπάγιο που είχε περάσει αλλαγή στο 72′, έγραψε το τελικό 2-2.

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής

• Λίβερπουλ – Έβερτον 2-0 (75′ πέν., 90+7′ Σαλάχ)
  • Μπόρνμουθ – Γουλβς 1-2 (17′ Σολάνκε / 47′ Κούνια, 88′ Κάλαϊτζιτς)
  • Μπρέντφορντ – Μπέρνλι 3-0 (25′ Γουισά / 62′ Εμπεούμο, 87′ Γκόντος)
  • Μάντσεστερ Σίτι – Μπράιτον 2-1 (7′ Άλβαρες, 19′ Χάλαντ / 73′ Φατί)
  • Νιούκαστλ – Κρίσταλ Πάλας 4-0 (4′ Μέρφι, 44′ Γκόρντον, 45+2′ Λόνγκσταφ, 66′ Γουίλσον)
  • Νότιγχαμ – Λούτον 2-2 (48′, 76′ Γουντ / 83′ Ογκμπένε, 90+4′ Αντεμπάγιο)
  • 21/10 19:30 Τσέλσι – Άρσεναλ
  • 21/10 22:00 Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ
  • 22/10 18:30 Άστον Βίλα – Γουέστ Χαμ
  • 23/10 22:00 Τότεναμ – Φούλαμ