Μόνος του και όλοι τους! Ο Μπέζους σε βραδιά όνειρο, πέτυχε χατ-τρικ και οδήγησε την Ομόνοια σε νίκη με 3-2 εκτός έδρας κόντρα στην Καμπάλα για τον β’ προκριματικό γύρο του Κόνφερενς Λιγκ. Δύο γκολ για τους Αζέρους πέτυχε ο Αλλάχ, ενώ η ομάδα του Μπακσίεφ είχε και δύο δοκάρια.
Οι γηπεδούχοι
…σόκαραν νωρίς τους φιλοξενούμενους, αφού μόλις στο 4’ ο Αλλάχ με σουτ εντός περιοχής, έπειτα από πάσα του Χάνι άνοιξε το σκορ (1-0). Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή, προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά δυσκολεύονταν να δημιουργήσουν φάσεις, σε αντίθεση με την ομάδα του Μπακσίεφ, η οποία στις αντεπιθέσεις ήταν εξαιρετικά επικίνδυνη με τον Φαμπιάνο και το…δοκάρι να αποτρέπουν ένα δεύτερο γκολ. Όλα αυτά μέχρι το 45+1’. Σ’ εκείνο το λεπτό ο Μπέζους με ένα τρομερό γκολ-φάουλ έφερε το ματς στα ίσα (1-1), σκορ το οποίο «σφράγισε» τις προσπάθειας των πρώτων 45 λεπτών.
Στην επανάληψη, ο Ουκρανός έκανε ότι και στις καθυστερήσεις του α’ μέρους. Συγκεκριμένα, στο 50’ με ακόμα πιο όμορφη εκτέλεση φάουλ, έδωσε προβάδισμα για τους πράσινους πετυχαίνοντας το 2-1 και κάνοντας την αναμέτρηση…προσωπικό θέμα!
Προσωπικά, ωστόσο, το πήρε και ο Αλλάχ και στο 62’ ξανά μετά από πάσα του Χάνι, ισοφάρισε σε 2-2, αλλά ο Μπέζους δεν θα άφηνε τίποτε να χαλάσει την ονειρική του βραδιά. Στο 80’ ο Κακουλλής κέρδισε το πέναλτι και ο Ουκρανός στο 81’ ευστόχησε για το χαττρικ και για να δώσει μια σπουδαία νίκη στην Ομόνοια με 3-2 κάνοντας το πρώτο βήμα πρόκρισης για τον γ’ προκριματικό γύρο του Κόνφερενς Λιγκ.
Η ρεβάνς είναι προγραμματισμένη για την επόμενη Πέμπτη, στις 3 Αυγούστου, στο ΓΣΠ.

Καμπάλα (Μπακσίεφ): Ατανγκανά, Γκιρτίμοφ (90+1′ Χουσεϊνλί), Μουσάεφ, Άφρικο, Αμπάσοφ, Ισάια, Σαφάροφ (63′ Αμπράμοφ), Αλλάχ, Ισκαντάροφ (63′ Αουτσεριά), Χάνι (86′ Ακάκπο), Καλάλια.
Στον πάγκο: Αζίζοφ, Σουλτάνοφ, Χουσάνοφ, Αλίεφ, Μπακσαλί, Κουνταβέρντιεφ, Μουρσάλοφ, Αγκαλάροφ.

Ομόνοια (Αυγουστή): Φαμπιάνο, Μάθιους, Κουλιμπαλί, Λανγκ, Σιπριάνο (71′ Λέζιακς), Κασάμα (71′ Μπασιρού), Κούσουλος, Λοΐζου (71′ Σίμιτς), Σεμέδο, Μπέζους (90′ Μίλετιτς), Ανσαριφάρντ (76′ Κακουλλής).
Στον πάγκο: Παναγή, Ουζόχο, Ζαχαρίου, Ανδρέου, Χαραλάμπους, Κυριακίδης, Παντελή.

ΣΚΟΡΕΡ: Αλλάχ (4′,62′) / Μπέζους (45+1′,50′, 81′)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μουσάεφ, Αλλάχ / Κουλιμπαλί, Λουγκρίδης, Μπέζους, Κακουλλής, Σεμέδο.
ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 4.000

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αντρέ Τσιβουλέτ (Ρουμανία)
Α’ ΒΟΗΘΟΣ ΔΙΑΙΤΗΤΗ: Σεμπάστιαν Γκεόργκε (Ρουμανία)
Β’ ΒΟΗΘΟΣ ΔΙΑΙΤΗΤΗ: Ντάνιελ Μιτρούτι (Ρουμανία)
ΤΕΤΑΡΤΟΣ: Χοράτιου Φέτσινικ (Ρουμανία)

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ:
4′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Αλλάχ μετά από πάσα του Χάνι, ανοίγει το σκορ με σουτ εντός περιοχής.

7′ Διπλή ευκαιρία για την Ομόνοια. Η άμυνα των γηπεδούχων έδιωξε τη σέντρα του Λοΐζου πριν ο Μπέζους πιάσει την κεφαλιά, ενώ το σουτ του Σεμέδο στη συνέχεια, πέρασε πάνω από την εστία.
18′ H Ομόνοια μετά το πρώτο…σοκ έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και κρατάει μπάλα, ωστόσο, για την ώρα, δυσκολεύεται να δημιουργήσει φάσεις.
23′ Σωτήρια απόκρουση του Φαμπιάνο σε πλασέ του Καλάλια.
24′ Κίτρινη στον Κουλιμπαλί.
27′ Δοκάρι για την Καμπάλα σε σουτ του Ισάια.
29′ Ο Λοΐζου μπήκε στην περιοχή, έκανε και το σουτ, η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ.
30′ Σουτ στην κίνηση του Κασάμα, σε ετοιμότητα ο Ατανγκανά.
33′ Νέα μεγάλη απόκρουση του Φαμπιάνο με τα πόδια σε πλασέ του Αμπάσοφ.
34′ Κίτρινη στον προπονητή τερματοφυλάκων της Ομόνοιας, Ανδρέα Λουγκρίδη.
45′ Tέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.
45+1′ ΓΚΟΛ 1-1. Τρομερό τέρμα από τον Μπέζους με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

ΣΧΟΛΙΟ: Η Ομόνοια βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ αλλά μετά το 10λεπτο είχε την μπάλα χωρίς ωστόσο να γίνει απειλητική. Οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικά επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις αλλά ο Φαμπιάνο και το…δοκάρι κράτησαν μακριά τους Αζέρους από το 2-0 και εν τέλει η ισοφάριση ήρθε με ένα φοβερό γκολ-φάουλ του Μπέζους.

50′ ΓΚΟΛ 1-2. Ο Μπέζους ξανά με απευθείας εκτέλεση φάουλ, έδωσε το προβάδισμα για την Ομόνοια!
57′ Κίτρινη στον Μπέζους.
60′ Ο Μπέζους μπήκε στην περιοχή, έκανε το συρτό πλασέ, ο Ατανγκανά έπεσε και μπλόκαρε.
62′ ΓΚΟΛ 2-2. Ο Αλλάχ και πάλι με πλασέ, ξανά μετά από πάσα του Χάνι, ισοφαρίζει.

63′ Αουτσεριά και Αμπράμοφ εντός, Ισκαντάροφ και Σαφάροφ εκτός.
71′ Λέζιακς, Μπασιρού και Σίμιτς αντί των Σιπριάνο, Κασάμα και Λοΐζου.
76′ Ο Κακουλλής παίρνει τη θέση του Ανσαριφάρντ.
80′ Πέναλτι για την Ομόνοια σε μαρκάρισμα του Μουσάεφ στον Κακουλλή. Κίτρινη στον ποδοσφαιριστή των γηπεδούχων.
81′ ΓΚΟΛ 2-3. Ο Μπέζους ευστοχεί, πετυχαίνει χατ-τρικ και δίνει εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του!

86′ Κίτρινη στον Αλλάχ.
86′ Ακάκπο μέσα, Χάνι έξω.
87′ Κίτρινη στον Κακουλλή.
88′ Τεράστια ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Ατανγκανά διώχνει με τα πόδια το πλασέ του Κακουλλή.
88′ Ο Μίλετιτς παίρνει τη θέση του Μπέζους.
90′ Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.
90+1′ Χουσεϊνλί εντός, Γκιρτίμοφ εκτός.
90+2′ Κίτρινη στον Σεμέδο.