Για άλλο ένα ματς η Ομόνοια ήταν κατώτερη των προσδοκιών και δεν κατάφερε να πάρει κάτι από τον ματς κόντρα στη Ρεάλ Σοσιεδάδ, καθώς ηττήθηκε με 2-0 από τους Ισπανούς στο ΓΣΠ στο ντεμπούτο του Γανίκ Φερέρα. Οι Βάσκοι ήταν ανώτεροι καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και χωρίς να απειληθούν έφτασαν σε μια άνετη επικράτηση.
Το σκορ άνοιξε στο 45+2’ ο Ναβάρο με κοντινή κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Ιλαραμέντι, ενώ το τελικό 2-0 διαμόρφωσε με πανέμορφο πλασέ ο Καρικαμπούρου στο 60’ μετά από πάσα του Ναβάρο. Αυτή ήταν η 5η σερί ήττα των πρασίνων στον 5ο όμιλο του Γιουρόπα Λιγκ.
Πλέον, η αποστολή της Ομόνοιας, για πρόκριση στα νοκ άουτ του Κόνφερενς Λιγκ γίνεται ακόμα πιο δύσκολη αφού χρειάζεται να νικήσει τη Σέριφ στη Μολδαβία με τρία  γκολ διαφορά, ελπίζοντας σε ένα ποδοσφαιρικό θαύμα την τελευταία αγωνιστική.

Ομόνοια (Φερέρα): Ούζοχο, Μάθιους (80′ Παναγιώτου), Λανγκ, Μίλετιτς (64′ Γιούστε), Λέζιακς, Κασάμα, Χαραλάμπους (72′ Κούσουλος), Μπεζούς, Μπάρκερ (46′ Παπουλής), Μπρούνο (64′ Ανσαριφάρντ), Κακουλλής.
Στον πάγκο: Παναγή, Λοΐζου, Κίτσος, Μιξ.

Ρεάλ Σοσιεδάδ (Αλγκουαθίλ): Ρεμίρο, Ελουστόνδο, Ζουμπελντία, Πατσέκο, Ρίκο (69′ Αραμπάρι), Ναβάρο, Γκεβάρα, Ιλαραμέντι (81′ Τουριέντες), Μερίνο (46′ Μέντες), Καρικαμπούρου (69′ Μαγκουναθελάγια), Κούμπο (46′ Μαρίν).
Στον πάγκο: Θουμπιάρε, Θουμπιμέντι, Φερνάντες, Γκοροσάπελ, Λε Νορμάντ, Γκονζάλες, Γκόμες.

ΣΚΟΡΕΡ: – / Ναβάρο (45+2′), Καρικαμπούρου (60′).
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Χαραλάμπους, Παπουλής, Κασάμα / Ιλαραμέντι, Μέντες.
ΘΕΑΤΕΣ: 11.780 εισιτήρια.

Διαιτητής: Ταμάς Μπογκνάρ (Ουγγαρία)
Βοηθοί: Μπάλαζ Μπουζάς, Πέτερ Κόμπορ (Ουγγαρία)
4ος: Μπάλαζ Μπέρκε (Ουγγαρία)
VAR: Πιοτρ Λάσικ (Πολωνία)
ΑVAR: Πάβελ Πσκιτ (Πολωνία)

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ
10′ Χωρίς τη μεγάλη φάση το ματς ακόμα, με τη Ρεάλ Σοσιεδάδ να έχει την κατοχή.
20′ Σουτ του Ναβάρο από το σημείο του πέναλτι, η μπάλα έξω.
29′ Σουτ του Κασάμα, πολύ άστοχο.
32′ Κεφαλιά του Μπεζούς, κανένα πρόβλημα για τον Ρεμίρο.
35′ Διαγώνιο σουτ του Ρίκο, πάνω από τα δοκάρια.
37′ Επικίνδυνο γύρισμα από την άμυνα της Ομόνοιας, ο Ουζόχο προλαβαίνει και διώχνει.
39′ Ο Ουζόχο πέφτει και μπλοκάρει το σουτ του Ναβάρο.
44′ Νέο σουτ από τους φιλοξενούμενους, αυτή τη φορά με τον Καρικαμπούρου, ξανά σε ετοιμότητα ο κήπερ της Ομόνοιας.
45′ Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.
45+1′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Ρεάλ Σοσιεδάδ. Ο Καρικαμπούρου ανενόχλητος έπιασε το πλασέ, η μπάλα μόλις πάνω από τα δοκάρια.
45+2′ ΓΚΟΛ 0-1. Σέντρα του Ιλαραμέντι, και με κεφαλιά ο Ναβάρο στην καρδιά της άμυνας της Ομόνοιας, ανοίγει το σκορ.

Διπλή αλλαγή για τη Σοσιεδάδ. Μαρίν και Μέντες μέσα, Κούμπο και Μερίνο έξω.
Παπουλής αντί Μπάρκερ.
50′ Κίτρινη στον Χαραλάμπους.
51′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μέντες, έφυγε έξω.
60′ ΓΚΟΛ 0-2. Ο Ναβάρο μπήκε στην περιοχή με ωραία ατομική ενέργεια, έδωσε στον Καρικαμπούρου ο οποίος με πανέμορφο πλασέ διπλασίασε τα τέρματα των Ισπανών.

64′ Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Γιούστε και Ανσαριφάρντ στη θέση των Μίλετιτς και Μπρούνο.
69′ Αραμπάρι και Μαγκουναθελάγια αντικαθιστούν τους Ρίκο και Καρικαμπούρου.
72′ Ο Χαραλάμπους αφήνει τη θέση του στον Κούσουλο.
73′ Κίτρινη στον Ιλαραμέντι.
74′ Σουτ του Κακουλλή από πλάγια θέση, άουτ.
80′ Παναγιώτου εντός, Μάθιους εκτός.
81′ Τουριέντες στη θέση του Ιλαραμέντι.
83′ Κίτρινη στον Μέντες.
88′ Κίτρινη στον Κασάμα.
89′ Ο Ανσαριφάρντ ζήτησε πέναλτι, η φάση ελέγχθηκε από το VAR και έδειξε να συνεχιστεί ο αγώνας.
90′ Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.