Θα δώσει και το τελευταίο παιχνίδι με την Βαντούζ και θα αποχαιρετήσει την Ευρώπη ο Απόλλωνας.
Οι πρωταθλητές Κύπρου το πάλεψαν κόντρα στην Ντνίπρο στην Σλοβακία αλλά γνώρισαν την ήττα με 1-0 και την ίδια στιγμή αποκλείστηκαν και μαθηματικά από την συνέχεια του Conference League.
To γκολ που έκρινε την αναμέτρηση το πέτυχε ο Πικχανόλοκ με έναν κεραυνό από τα 40 μέτρα στο 39ο λεπτό και έμελλε αυτό το γκολ να ήταν και το νικητήριο για τους Ουκρανούς.
Η ομάδα του Καταλά, προσπάθησε στην επανάληψη, ο Ισπανός κόουτς έκανε και τις αλλαγές που βελτίωσαν τον Απόλλωνα επιθετικά, είχε κάποιες προϋποθέσεις, δεν είχε όμως κλασσικές ευκαιρίες για να φέρει το ματς στα ίσα και στην συνέχεια να το γυρίσει και επιστρέφει στην Κύπρο με μια οδυνηρή ήττα.

ΝΤΝΙΠΡΟ: Μαξ Βάλεφ, Άνταμγιουκ, Σβάτοκ, Σαράπι, Χαμάτσε, Ρουμπτσίνσκι, Μπαμπένκο, Τάντσικ (81′ Κονόνοφ), Πικχαλόνοκ (84′ Λογκίνοφ), Ναζαρένκο (84′ Μπουσανέλλο), Ντόβμπικ
Στον πάγκο: Ρίπακ, Κιναρέικιν,, Γιούρτσουκ, Κόχουτ

ΑΠΟΛΛΩΝ: Γιοβάνοβιτς, Χάμπος, Βουκασίν, Καμπράλ (81′ Ζράντι), Αλεσάμι, Κολ, Σπόλιαριτς (68′ Χαμάς), Ονγκέντα (68′ Βα), Γιόστεν (68′ Ντιγκινί), Πίττας, Χέντι (68′ Νταμπό)
Στον πάγκo: Λοίζου, Δημητρίου, Πειμπέρνς, Αρτυματάς, Σαχάρ

ΣΚΟΡΕΡ: 39′ Πικχαλόνοκ
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Βουκασίν, Ντιγκινί
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Ζράντι
ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 1.500

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ
Διαιτητής ο Πορτογάλος Αντόνιο Νόμπρε, με βοηθούς τους Πέδρο Ριμπέιρο και Νέλσον Περέιρα, με 4ο τον Ρικάρντο Μπαϊσίνιο.

Έναρξη αγώνα.
12′
Σουτ του Μπαμπένκο, έπεσε στην γωνιά του ο Γιοβάνοβιτς και μάζεψε την μπάλα.
14′ Απειλεί ο Απόλλωνας. Οι γαλάζιοι βγήκαν στην αντεπίθεση, ο Γκεντά έκανε το γύρισμα, ο Καμπράλ έτρεξε αλλά τον πρόλαβε ο τερματοφύλακας της Ντνίπρο και μάζεψε την μπάλα.
27′ Κίτρινη κάρτα στον Βουκασίν για δυνατό φάουλ στον Μπαμπένκο.
35′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ντνίπρο, ο Ναζαρένκο κινήθηκε ανάμεσα στους αμυντικούς του Απόλλωνα, έκανε τ πλασέ αλλά ευτυχώς η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
39′ ΓΚΟΛ. 1-0. Ανοίγει το σκορ η Ντνίπρο. Ο Πικχαλόνοκ εξαπέλυσε έναν κεραυνό από μακριά και έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνιά του Γιοβάνοβιτς.

Τέλος α΄ ημιχρόνου.
Έναρξη β΄ ημιχρόνου.
Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.
48′ Απειλεί η Ντνίπρο. Το καλό σουτ του Ρουμπτσίνσκι έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια.
54΄ Καλή προϋπόθεση για τον Απόλλωνα. Η κεφαλιά του Αλεσάμι έφυγε έξω.
68′ Τετραπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Μέσα Χαμάς, Ντιγκινί, Νταμπό και Βα, έξω Σπόλιαριτς, Ονγκέντα, Χέντι και Γιόστεν.
72′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Το σουτ του Κολ το σταμάτησε αμυντικός της Ντνίπρο προ της γραμμής τέρματος.
81′ Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Στην θέση του Καμπράλ πέρασε ο Ζράντι.
85′ Ο τερματοφύλακας της Ντνίπρο πρόλαβε τον Ζράντι προτού στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
88′ Αποβάλλεται με κόκκινη κάρτα ο Ζράντι ο οποίος χτύπησε στο κεφάλι τον Μπαμπένκο.