Στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» σε μία εβδομάδα θα βγει το εισιτήριο για τους ομίλους του Europa League.
Απόλλων και Ολυμπιακός Πειραιώς έμεινα στο 1-1 στο ΓΣΠ, ένα αποτέλεσμα που καθιστά φαβορί τους «ερυθρόλευκους» αλλά αφήνει και ελπίδες τους «γαλάζιους» για πρόκριση.
Η αναμέτρηση του ΓΣΠ ήταν μοιρασμένη. Οι δύο ομάδες είχαν από μισό πρώτο ημίχρονο και από μισό δεύτερο ημίχρονο, με το τελικό αποτέλεσμα να φαντάζει πέρα για πέρα δίκαιο.
Ο Απόλλωνας ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ με τον Γιάνκα στο 18ο λεπτό αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με τον Χουάνγκ στο 29’, με το 1-1 να παραμένει μέχρι και το τέλος του αγώνα.
Ακυρώθηκαν και δύο γκολ για τον Απόλλωνα, ένα με τον Πίττα στο 10’ και ένα με τον Χέντι στο 90+5’.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Γιοβάνοβιτς, Ρομπέρζ, Πειμπέρνς, Χαμάς, Καμπράλ, Κολ. Χάμπος (60′ Μπα), Βα (46′ Ογκεντά), Πίττας, Γιάνκα (60′ Σαχάρ), Ντιγκινί (74′ Χέντι).
Στον πάγκο: Δημητρίου, Βουκασίν, Αρτυματάς,  Ψύχας, Φιλιώτης, Μαυρίας,  Ζράντι

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Π.: Βατσλίκ, Άβιλα, Μπα, Σισέ, Ρέαμπτσουκ, Εμβιλά, Κούντε, Ρανζτέλοβιτς (79′ Βρουσάι), Χουάνγκ (65′ Καμαρά), Ζίγκερναγκελ (79′ Ντε Λα Φουέντε), Ελ Αραμπί (65′ Χασάν)

Β’ ΒΟΗΘΟΣ: Ινίκο Πριέτο (Ισπανία)
ΤΕΤΑΡΤΟΣ: Χοσέ Λουίς Μουνουέρα (Ισπανία)

——————————————————————————————————————————–

Η εξέλιξη της αναμέτρησης…

Έναρξη αγώνα…
Περίπου 10 χιλιάδες φίλαθλοι βρίσκονται στις εξέδρες του ΓΣΠ.
3′ Πρώτο σουτ στο παιχνίδι για τον Ολυμπιακό με τον Εμβιλά, έφυγε ψηλά πάνω από τα δοκάρια.
4′ Καλή προϋπόθεση για τον Απόλλωνα. Ο Βα μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή, έκανε το γύρισμα και ο Μπα έδιωξε σε κόρνερ.
7′ Απειλεί ο Απόλλωνας. Ο Χάμπος από δεξιά έκανε την σέντρα-σουτ και ανάγκασε τον Βατσλίκ να αποκρούσει δύσκολα σε κόρνερ.
8′ Σουτ του Εμβιλά από το ύψος της περιοχής, η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Γιοβανοβιτς.
10′ Πετυχαίνει γκολ ο Απόλλωνας με τον Πίττα αλλά ακυρώνεται ως οφσάιντ. Σωστή η απόφαση του βοηθού καθώς ο Πίττας υποδέχθηκε την μπάλα από θέση οφσάιντ στην κεφαλιά του Καμπράλ.
17′ Ευκαιρία για το Ολυμπιακό. Ο Κούντε δοκίμασε το μακρινό σουτ, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Γιοβάνοβιτς και έφυγε έξω.
18′ ΓΚΟΛ. 1-0. Ανοίγει το σκορ ο Απόλλωνας. Ο Κολ δοκίμασε το σουτ, η μπάλα κόντραρε σε σώμα αμυντικού, έφτασε στον Γιάνκα ο οποίος με ιδανικό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

26′ Μακρινό σουτ του Πίττα λίγο έξω.
ΣΧΟΛΙΟ: Ο Απόλλωνας επέβαλε πλήρως τον ρυθμό του. Οι γαλάζιοι είναι καλύτεροι από τον Ολυμπιακό, πέτυχαν δύο γκολ εκ των οποίων μέτρησε το ένα και καλούνται να διαχειριστούν σωστά την συνέχεια του αγώνα.
29′ ΓΚΟΛ. 1-1. Ισοφαρίζει ο Ολυμπιακός. Άλλαξαν ωραία την μπάλα οι ποδοσφαιριστές των ερυθρολεύκων, ο Χουάνγκ μπήκε με ταχύτητα στην άμυνα του Απόλλωνα και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

42′ Κεφαλιά του Ελ Αραμπί έξω.
Τέλος α’ ημιχρόνου.

ΣΧΟΛΙΟ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: Τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωστικά, αλλά με την πάροδο του χρόνου ο Απόλλωνας ανέλαβε τον έλεγχο της αναμέτρησης. Πέτυχε ένα γκολ που δεν μέτρησε, το δεύτερο… χτύπημα του Γιάνκα ήταν έγκυρο, πήραμε προβάδισμα αλλά δεν άντεξαν και πολύ.
Από το πρώτο cooling break και μετά ο Απόλλωνας τα… έχασε. Ο Ολυμπιακός ανέλαβε τα ηνία, ισοφάρισε και ήταν καλύτερος μέχρι και το φινάλε του ημιχρόνου.
Τα στατιστικά του α’ ημιχρόνου.

Έναρξη β’ ημιχρόνου.
46′ Με μια αλλαγή αρχίζει το β’ ημίχρονο ο Απόλλωνας. Ο Ογκεντά πέρασε στην θέση του Βα.
49′ Έριξαν κροτίδες και καπνογόνα στο γήπεδο οι φίλοι του Απόλλωνα και το παιχνίδι διακόπηκε για ενάμιση λεπτό.
53′ Γύρισμα του Ελ Αραμπί, η μπάλα έφτασε στα χέρια του Γιοβάνοβιτς.
55′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Ελ Αραμπί βγήκε μόνος μετά από πάσα του Ρατζέλοβιτς αλλά καθυστέρησε και τον πρόλαβε ο Πίττας.
57′ Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Ρατζέλοβιτς έβγαλε ξανά μόνο τον Ελ Αραμπί το πλασέ του οποίου έφυγε λίγο έξω.
60′ Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Μπα και Σαχάρ αντί των Χάμπου Κυριάκου και Γιάνκα.
61′ Απειλεί ο Απόλλωνας. Ο Χαμάς έκανε την σέντρα από αριστερά αλλά ο Ντιγκινί δεν μπόρεσε με το κεφάλι να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.
63′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Γιοβάνοβιτς απέκρουσε το κοντινό πλασέ του Χουάνγκ.
64′ Μακρινό σουτ του Μπα έξω.
65΄ Διπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Χασάν και Καμαρά αντί των Ελ Αραμπί και Χουάνγκ.
74′ Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Στην θέση του Ντιγκινί πέρασε ο Χέντι.
78′ Ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Σαχάρ έπιασε το σουτ στη κίνηση, η μπάλα πήρε πορεία προς τα δίχτυα αλλά σταμάτησε στο σώμα του Σισέ.
90+5′ Πετυχαίνει γκολ ο Απόλλων με τον Χέντι αλλά ακυρώνεται ως οφσάιντ.