Η Σίτι κέρδισε με 4-1 τη Φούλαμ, που είχε προηγηθεί στο σκορ ενώ η Έβερτον επικράτησε με το ίδιο σκορ της Μπρέντφορντ στο ντεμπούτο του Φρανκ Λάμπαρντ στον πάγκο της

Μάντσεστερ Σίτι-Φούλαμ: 4-1
(Γκιντογκάν 6’, Στόουνς 14’, Μαχρέζ 53’ πεν., 58’-Καρβάλιο 4’)
Μόνο για ένα λεπτό «αγχώθηκε» η Σίτι, που βρέθηκε πίσω στο σκορ από τη Φούλαμ αλλά στο τέλος κέρδισε με 4-1 και πέρασε στον επόμενο γύρο.
Η Φούλαμ αιφνιδίασε τη  Σίτι καθώς άνοιξε το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με τον Καρβάλιο αλλά με τη σέντρα ο Γκιντογκάν έκανε το 1-1 και στο 13’ ο Στόουνς με κεφαλιά έγραψε το 2-1. Μάλιστα στο 53ο λεπτό ο Μαχρέζ έκανε το 3-1 με πέναλτι και ο ίδιος έγραψε και το 4-1 στο 58’.

Έβερτον-Μπρέντφορντ: 4-1
(Μίνα 31’, Ριτσάρλισον 48’, Χολγκέιτ 62’, Τάουνσεντ 90+1′-Τόνεϊ 54’ πεν.)
Ιδανικό ντεμπούτο για τον Φρανκ Λάμπαρντ στον πάγκο της Έβερτον, που κέρδισε με 3-1 την Μπρέντφορντ και πήρε την πρόκριση.
O Μίνα άνοιξε το σκορ στο 31ο λεπτό, πετυχαίνοντας το πρώτο γκολ στην εποχή Λάμπαρντ ενώ στο 48’ ο Ριτσάρλισον έκανε το 2-0. Ο Τόνεϊ μείωσε με πέναλτι στο 54’ σε 2-1 αλλά στο 62’ ο Χολγκέιτ έκανε το 3-1. Το τελικό 4-1 έγραψε ο Τάουνσεντ στο 90+1′

Χάντερσφιλντ-Μπάρνσλεϊ: 1-0
(Χολμς 19’)
Στην επόμενη φάση η Χάντερσφιλντ που επικράτησε με 1-0 της Μπάρνσλεϊ. Το «χρυσό» γκολ πέτυχε ο Χολμς στο 129ο λεπτό της αναμέτρησης.

Πιτέρμπορο-ΚΠΡ: 2-0
(Γουόρντ 25’, Τζέιντ Τζόουνς 72’)
Η Πιτέρμπορο κέρδισε την ΚΠΡ με 2-0 και την πέταξε εκτός Κυπέλλου.
Ο Γουόρντ άνοιξε το σκορ στο 25ο λεπτό και ο Τζέιντ Τζόουνς έγραψε το 2-0 στο 72’.

Γουλβς-Νόριτς: 0-1
(ΜακΛίν 45+1’)
Πρόκριση μέσα στο «Μολινό» για τη Νόριτς, που κέρδισε με 1-0 τη Γουλβς. Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο ΜακΚλίν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Στόουκ-Γουίγκαν: 2-0
(Μάτζα 14’, Μπράουν 62’)
Η Στόουκ επικράτησε με 2-0 της Γουίγκαν και τσέκαρε εισιτήριο  για την επόμενη φάση.
Ο Μάτζα άνοιξε το σκορ στο 14ο λεπτό και ο Μπράουν έκανε το 2-0 στο 62’ ενώ στο 74’ αποβλήθηκε ο Έντουαρντς της Γουίγκαν.

Κρίσταλ Πάλας-Χάρτπουλ: 2-0
(Γκουεχί 4’, Ολίσε 22’)
Άνετη νίκη για την Πάλας, που κέρδισε με 2-0 τη Χάρτπουλ και πέρασε στην επόμενη φάση του FA Cup.
Η Πάλας άνοιξε το σκορ στο 4ο μόλις λεπτό με τον Γκουεχί ενώ στο 22’ ο Ολίσε έκανε το 2-0.