Το ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 4-2 της ΕΝΠ σε ένα δραματικό τελικό ο οποίος κρίθηκε στην ημίωρη παράταση με τους γαλαζοκίτρινους να κατακτούν το 4ο Κύπελλο Νέων Κ-19 στην 6η του παρουσία τους σε τελικό.
Στην κανονική διάρκεια ο αγώνας έληξε ισόπαλος 2-2 αφού οι γαλαζοκίτρινοι προηγήθηκαν με τα γκολ των Γεωργίου και Αμπίζα αλλά η ομάδα του Παραλιμνίου κατάφερε και ισοφάρισε με τους Οικονόμου και Σολωμού. Με το… καλημέρα της παράτασης το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να σκοράρει με την κεφαλιά του Τούμπα ο οποίος έβαλε ξανά μπροστά με 3-2 την ομάδα του. Ο Χ. Καττιρτζής σκόραρε στο τελευταίο λεπτό και χάρισε οριστικά το τρόπαιο στην ομάδα του.

ΑΠΟΕΛ: Αθανασίου, Αμπίζας (78′ Παπαδόπουλος), Γιαννακού, Χατζηγεωργίου, Σάββα (66′ Ξ. Τουμάζος), Γεωργίου (91′ Χατζηγεωργίου), Ηροδότου, Χ. Καττιρτζής, Κωνσταντίνου (66′ Πουρσαϊτίδης), Σωκράτους (91′ Μικελλίδης), Π. Καττιρτζής (115′ Κυριτσής).
Στον πάγκο: Μίχος, Παυλάγκος, Γεωργίου, Χαραλάμπους, Α. Τουμάζος, Κοτσώνης.

ΕΝΠ: Φραγκεσκή, Ξιούρος (86′ Ιορδάνου), Οικονόμου (86′ Κοσιόνου), Αδάμου, Στρατής (54′ Ευριπίδου), Χατζηλευτέρη (64′ Ζάκου), Φειδία, Κύζας (103′ Αντωνίου), Σολωμού, Γεωργίου, Κάτζιης (86′ Σουρκούνης).
Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Χρίστου, Άσπρου, Κίττος, Κέλης, Τίκκης.

ΣΚΟΡΕΡ: 13′ Γεωργίου, 20′ Αμπίζας, 91′ Τούμπας, 120′ Χ. Καττιρτζής/ 38′ Οικονόμου, 62′ Σολωμού

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ:
3′
Πρώτο σουτ στο παιχνίδι για την ΕΝΠ, ο Αδάμου το έκανε αλλά μάζεψε εύκολα ο Αθανασίου.
5′ Κεφαλιά του Οικονόμου, στα χέρια του Αθανασίου η μπάλα.
13′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Γεωργίου με σουτ εντός περιοχής σκοράρει και ανοίγει το σκορ στον τελικό.
18′
Σουτ του Χ. Καττιρτζή, πάνω στον Φραγκεσκή.
20′ ΓΚΟΛ 2-0. Ο Αμπίζας μετά ωραία ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
27′
Κίτρινη στον Σολωμού για φάουλ.
31′ Κίτρινη στον Κύζα για αντικανονικό μαρκάρισμα.
38′ ΓΚΟΛ 2-1. Ο Οικονόμου βρήκε χώρο, μπήκε στην περιοχή και έκανε το τελείωμα το οποίο κατέληξε στα δίχτυα.
45′
Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.
Τέλος πρώτου ημιχρόνου…

Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου…
54′
Αλλαγή για την ΕΝΠ, μέσα ο Ευριπίδου, έξω ο Στρατής.
60′ Χωρίς τελικές προσπάθειες το δεύτερο μέρος, κυριαρχούν τα δυνατά μαρκαρίσματα από τις δύο πλευρές.
62′ ΓΚΟΛ 2-2. Η ΕΝΠ ισοφαρίζει με τον Σολωμού από κοντά μετά από ασίστ του Οικονόμου.
64′
Αλλαγή για την ΕΝΠ. Εκτός ο Χατζηλευτέρη, εντός ο Ζάκου.
66′
Διπλή κίνηση από το ΑΠΟΕΛ. Αποχωρούν οι Σάββα και Κωνσταντίνου, μπαίνουν στο γήπεδο οι Πουρσαϊτίδης και Ξ. Τουμάζος.
70′ Μετά από κόρνερ ο Γιαννακού έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε έξω.
76′ Τεράστια χαμένη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Τουμάζος γύρισε στον Πουρσαϊτίδη ο οποίος ήταν μόνος, έκανε το πλασέ αλλά ο Φραγκεσκή είπε όχι.
77′ Συνεχίζουν να πιέζουν οι γαλαζοκίτρινοι. Ο Γεωργίου επιχείρησε το σουτ εκτός περιοχής, έδιωξε σε κόρνερ ο Φραγκεσκή.
78′ Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Εκτός ο Αμπίζας, εντός ο Παπαδόπουλος.
81′ Ζήτησε πέναλτι το ΑΠΟΕΛ σε μαρκάρισμα πάνω στον Χατζηγεωργίου. Υπήρχε μία επαφή αλλά ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί ο αγώνας.
86′ Τριπλή κίνηση για την ΕΝΠ. Εκτός οι Ξιούρος, Οικονόμου, Κάτζιης, εντός οι Σουρκούνης, Κοσιόνου, Ιορδάνου.
87′ Μακρινό σουτ του Σωκράτους, έδιωξε δύσκολα ο Φραγκεσκή.
90′ 7′ ο επιπλέον χρόνος.
90+4′ Σουτ του Τουμάζου, μόλις έξω.
90+6′ Κίτρινη στον Κοσιόνου και στον Φραγκεσκή.
Τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα. Στην παράταση η αναμέτρηση.

Έναρξη πρώτου ημιχρόνου παράτασης…
Δέχθηκε κόκκινη κάρτα για διαμαρτυρίες ο Οικονόμου της ΕΝΠ ο οποίος πέρασε αλλαγή και είναι στον πάγκο.
Δύο αλλαγές για το ΑΠΟΕΛ. Εκτός οι Σωκράτους και Χατζηγεωργίου, εντός οι Τούμπας και Μικελλίδης.
91′ ΓΚΟΛ 3-2. Ο Τούμπας έγινε η χρυσή αλλαγή αφού μετά από εκτέλεση φάουλ έπιασε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
95′
Κίτρινη στον αρχηγό του ΑΠΟΕΛ, Γιαννακού.
100′ Ο Τουμάζος έδωσε στον Χατζηγεωργίου ο οποίος σε κενή εστία έκανε το πλασέ αλλά ο Αδάμου στην γραμμή έδιωξε με το κεφάλι.
103′ Τελευταία αλλαγή για την ΕΝΠ. Εκτός ο Κύζας, εντός ο Αντωνίου.
Τέλος πρώτου ημιχρόνου της παράτασης…
Έναρξη δεύτερου μέρους παράτασης…
107′
Πιέζει η ΕΝΠ, μετά από εκτέλεση φάουλ πήγε να δημιουργηθεί ευκαιρία αλλά ο Αθανασίου έκανε την έξοδο και μάζεψε.
111′ Ο Ηροδότου ήταν μόνος στην περιοχή, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.
113′ Κίτρινη στον Χ. Καττιρτζή.
115′ Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ, εκτός ο Π. Καττιρτζής, εντός ο Κυριτσής.
119′ Αστοχεί από κοντά ο Τουμάζος.
120′ ΓΚΟΛ 4-2. Ο Χ. Καττιρτζής από κοντά μετά από τις κόντρες, έκανε το σουτ και…κλείδωσε τη νίκη και την κατάκτηση του κυπέλλου.