Δεν δυσκολεύτηκε η Ρεάλ Μαδρίτης στη Παμπλόνα. Επικράτησε εύκολα 4-2 της Οσασούνα και έτσι παρέμεινε στην κορυφή της Πριμέρα Ντιβισιόν.

Μόλις στο 4ο λεπτό ο Βινίσιους άνοιξε το σκορ για την βασίλισσα, η οποία είδε την Οσασούνα να αντιδρά στο 7ο με τον Μπουντιμίρ και να ισοφαρίζει σε 1-1. Ο Καρβαχάλ στο 18ο λεπτό έδωσε και πάλι προβάδισμα στη Ρεάλ η οποία στο δεύτερο 45λεπτο απλώς διεύρυνε το σκορ υπέρ της. Αρχικά στο 61’ με τον Ντίας και στη συνέχεια με το δεύτερο τέρμα του Βινίσιους. Η Οσασούνα μείωσε σε 4-2 με τον Μουνιοθ στις καθυστερήσεις.

Με τη νίκη αυτή η Ρεάλ Μαδρίτης έφτασε στους δέκα βαθμούς τη διαφορά της από τη Τζιρόνα και στους 11 από την Μπαρτσελόνα οι οποίες έχουν έναν αγώνα λιγότερο.