Οι «ερυθρόλευκοι» εκμεταλλεύτηκαν την ισοπαλία του πρώτου αγώνα (28-28) με τους Ούγγρους στη Βουδαπέστη και επικράτησαν στην έδρα τους με 39-32 για να πάρουν το εισιτήριο για τον τελικό της διοργάνωσης.

Η Φερεντσβάρος ξεκίνησε δυνατά στην αναμέτρηση παίρνοντας πρώτη ένα μικρό προβάδισμα (1-3), αλλά ο Ολυμπιακός κατάφερε να προσπεράσει λίγο αργότερα (7-6). Κατά τη διάρκεια, οι Πειραιώτες με ένα μικρό σερί πήγαν στο +4 (14-10), με τους Ούγγρους να τους πλησιάζουν (16-15), χωρίς όμως να απειλήσουν περαιτέρω (20-17). Έτσι, ο Ολυμπιακός έκλεισε το πρώτο ημίχρονο υπέρ του με 21-28.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους και στο δεύτερο ημίχρονο (26-21), ανεβάζοντας συνέχεια τη διαφορά από τους φιλοξενούμενους (35-29). Η Φερεντσβάρος δεν βρήκε τον τρόπο να καλύψει την απόσταση από τον Ολυμπιακό (37-30), ο οποίος είχε χτίσει… για τα καλά τις βάσεις για την πρόκριση. Λίγο πριν το τέλος ο Σάββας σημείωσε το 10ο γκολ του, με το τελικό σκορ να γίνεται λίγο αργότερα 39-32. Με αυτόν τον τρόπο ο Ολυμπιακός πήρε την πρόκριση για τον μεγάλο τελικό.