Δήλωση παραμονής από τον Εθνικό! Η ομάδα της Άχνας επικράτησε με 2-1 του Οθέλλου στο Δασάκι για την 3η αγωνιστική του β’ γκρουπ, κι όχι απλώς…ξεγνοιάζει, αλλά προσπέρασε και την ΑΕΛ στη βαθμολογία.
Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν πρώτοι τον δρόμο προς τα δίκτυα με τον Καμπρέρα από κοντά να πλασάρει τον εξουδετερωμένο Ταουντούλ, στο 42’ για το 1-0. Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν άμεσα και ο Κορίνους στο 45+5’ με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Χατζηπασχάλη ισοφάρισε σε 1-1.
Στο 71’ ο VARίστας Χρυσοβαλάντης Θεουλή έστειλε τον ρεφ, Ιωάννη Χριστοδούλου στο μόνιτορ του γηπέδου κι εκεί καταλόγισε πέναλτι για τους γηπεδούχους σε χέρι του Κορίνους. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μάριος Ηλία κι ευστόχησε για το τελικό 2-1 στο 72’.
Με αυτή τη νίκη ο Εθνικός Άχνας μοιάζει να…ξεγνοιάζει για τα καλά, αφού έφτασε τους 35 βαθμούς, προσπέρασε την ΑΕΛ-που έχει ματς λιγότερο και 34 βαθμούς- κι ανέβηκε στην 9η θέση.
Από την άλλη, ο Οθέλλος παρέμεινε στους 17 βαθμούς.

Εθνικός: Παναγή, Ριστέφσκι, Σπιρόφσκι, Λομοτέι, Μεσγκίντα (58′ Λίπσκι), Μπίκερ (58′ Πεχλιβάνης), Ιωάννου, Αρτυματάς, Καμπρέρα, Μ. Ηλία (86′ Μπέκερ), Ντράζιτς (77′ Ντε Ιριόντο).
Στον πάγκο: Μπογκατίνοφ, Περατικός, Κ. Ηλία, Νικολάου, Ιωαννίδης, Λεμίσκο, Χριστοφή, Αγγελόπουλος.

Οθέλλος: Ταουντούλ, Σταμούλης, Γιάνσεν, Ναρντίνι, Ράμος (37′ Χατζηπασχάλης), Χριστοδούλου (77′ Ιωάννου), Σούτο, Κατσιατής (66′ Σλάβικ), Ανάνγκ (77′ Μπραμπίλια), Πιχ, Κορίνους.
Στον πάγκο: Τζιακούρης, Παναγιώτου, Μαλλούρης, Κυριάκου, Παυλή, Κόπας, Μαϊσουράντζε, Μιτσής.

ΣΚΟΡΕΡ: Καμπρέρα (42′), Μ. Ηλία (πεν. 72′) / Κορίνους (45+5′)

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ.
4‘ Μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό. Ο Ταουντούλ απέκρουσε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Μ. Ηλία και η μπάλα στη συνέχεια κτύπησε στο δοκάρι.
7′ Κίτρινη στον Αρτυματά.
19′ Κεφαλιά του Καμπρέρα, άστοχη.
24′ Κίτρινη στον Πιχ.
26′ Σουτ του Πιχ, άουτ.
31′ O Μεσκγίντα επιχείρησε το σουτ, η μπάλα όμως πέρασε πάνω από την εστία.
37′ Αναγκαστική αλλαγή για τον Οθέλλο. Χατζηπασχάλης αντί Ράμος.
42′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Καμπρέρα πήρε το…ριμπάουντ από την απόκρουση του Ταουντούλ στο σουτ του Ντράζιτς και από κοντά άνοιξε το σκορ.
45′ Έξι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
45+2′ Ο Χατζηπασχάλης έκανε το σουτ, η μπάλα κάπου κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.
45+5′ ΓΚΟΛ 1-1. Ο Κορίνους με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Χατζηπασχάλη ισοφαρίζει.
ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

ΕΝΑΡΞΗ Β’ ΜΕΡΟΥΣ.
53′ Ο Μεσγκίντα πραγματοποίησε το σουτ, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.
58′ Λίπσκι και Πεχλιβάνης αντί Μεσκγίντα και Μπίκερ.
66′ Σλάβικ στη θέση του Κατσιατή.
67′ Σουτ του Λίπσκι, η μπάλα κοντράρει και φεύγει μόλις πάνω από τα δοκάρια.
71′ Πέναλτι για τον Εθνικό μέσω VAR. Ο Χρυσοβαλάντης Θεουλή έστειλε τον ρεφ, Ιωάννη Χριστοδούλου στο μόνιτορ του γηπέδου κι εκεί καταλόγισε πέναλτι για τους γηπεδούχους σε χέρι του Κορίνους.
72′ ΓΚΟΛ 2-1. Ο Μ. Ηλία εκτελεί και ευστοχεί.
77΄ Ντε Ιριόντο αντί του Νράζιτς.
77′ Ιωάννου και Μπραμπίλια εντός, Χριστοδούλου και Ανάνγκ εκτός.
85′ Πλασέ του Μ. Ηλία, διώχνει προ της γραμμής η άμυνα του Οθέλλου.
87′ Μπέκερ στη θέση του Μ. Ηλία.
90′ Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.
90+3′ Κίτρινη στον Κορίνους.