Ματσάρα με εφτά γκολ και νικητή στο 89’ με πέναλτι! Η Πάφος FC αγχώθηκε, καρδιοχτύπησε, δυσκολεύτηκε, ωστόσο στο τέλος με γκολ του Τάνκοβιτς από την άπρη βούλα επικράτησε του μαχητικού Εθνικού Άχνας με 4-3 για την 24η αγωνιστική, στο «Στέλιος Κυριακίδης».
Το σκορ (1-0) άνοιξε στο 10ο λεπτό ο Μπότσκαϊ με απευθείας εκτέλεση φάουλ από διαγώνια θέση, με τον Λομοτέι να ισοφαρίζει σε 1-1 στο 29’ με κοντινό πλασέ, μετά από κόρνερ.
Ο Ζάιρο στο 35’ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του (2-1), όμως στην επόμενη φάση, στο 37’ ο Καμπρέρα πέτυχε το 2-2.
Με το…καλησπέρα της επανάληψης, 40 δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα, ο Βαλακάρι βρήκε δίκτυα με σουτ μέσα από την περιοχή γράφοντας το 3-2. Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν τα παράτησαν και για τρίτη φορά ισοφάρισαν με τον Ντράζιτς στο 76’ να εκμεταλλεύεται το λάθος του Ίβουσιτς που βγήκε και δεν βγήκε, πλασάροντας για το 3-3.
Κι ενώ όλα έδειχναν ισοπαλία, στο 87’ ο VARίστας Μάριος Αντωνίου, έστειλε τον ρεφ Χρυσοβαλάντη Θεουλή στο μόνιτορ του γηπέδου για πιθανό πέναλτι πάνω στον Γκολντάρ κι εκεί ο Κύπριος διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι. Στο 89’ την εκτέλεση ανέλαβε ο Τάνκοβιτς ο οποίος ευστόχησε και διαμόρφωσε το τελικό 4-3.
Η Πάφος FC με αυτό τη νίκη ανέβηκε στην 4η θέση και τους 46 βαθμούς, ενώ ο Εθνικός Άχνας παρέμεινε στην 10η και τους 24.

Πάφος FC (Καρσέδο): Ίβουσιτς, Ικόκο, Κβίντα, Γκολντάρ, Μελούσο, Ναμ, Ντράγκομιρ, Βαλακάρι (72′ Τζάτζα), Μπότσκαϊ (72′ Πέπε), Τάνκοβιτς, Ζάιρο (90+2′ Κοντρέρας).
Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Κανέ, Αμπντουσαλάμοφ, Μιχαήλ, Τουμάσι, Νταλίνια.

Εθνικός (Σατσιάς): Παναγή, Ντε Ιριόντο, Περατικός, Λίπσκι, Πεχλιβάνης (72′ Μεσγκίντα), Λομοτέι, Nικολάου, Καμπρέρα, Μ. Ηλία (72′ Στυλιανού), Ντράζιτς (83′ Κ. Ηλία), Αγγελόπουλος (72′ Χριστοφή).
Στον πάγκο: Μπογκαντίνοφ, Μάρκοβιτς, Ιωάννου, Αρτυματάς, Μπίκερ, Μπέλερ, Ιωαννίδης.

Στο όριο καρτών: Ίβουσιτς, Πελάτζιο, Ναμ, Τάνκοβιτς (2), Ικόκο, Μπότσκαϊ, Ζάιρο (5) / Μπίκερ, Κ. Ηλία (2), Περατικός (7), Καμπρέρα (8), Ντε Ιριόντο (10).

ΣΚΟΡΕΡ: Μπότσκαϊ (10′), Ζάιρο (35′), Βαλακάρι (46′), Τάνκοβιτς ( πεν. 89′) / Λομοτέι (29′), Καμπρέρα (37′), Ντράζιτς (76′)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τάνκοβιτς (3η), Κοντρέρας / Ντράζιτς, Περατικός (8η)

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ:
Αλλαγή της τελευταίας στιγμής για τον Εθνικό Άχνας. Νικολάου αντί Μπίκερ.
4′ Γύρισμα του Καμπρέρα, διώχνει η άμυνα της Πάφος FC.
9′ Κίτρινη στον Ντράζιτς.
10′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Μπότσκαϊ με απευθείας εκτέλεση φάουλ από διαγώνια θέση ανοίγει το σκορ.

23′ Σουτ του Ντράζιτς από το ύψος του πέναλτι, απελπιστικά άουτ.
25′ O Βαλακάρι πραγματοποίησε το σουτ μέσα από την περιοχή, άστοχο.
29′ ΓΚΟΛ 1-1. Ο Πεχλιβάνης εκτέλεσε το κόρνερ, ο Κβίντα δεν έδιωξε σωστά και ο Λομοτέι με κοντινό πλασέ ισοφάρισε.

35′ ΓΚΟΛ 2-1. Ο Μελούσο βρήκε με κεφαλιά τον Ζάιρο ο οποίος εκτέλεσε από το ύψος της περιοχής δίνοντας εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του.

37′ ΓΚΟΛ 2-2. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Εθνικός βρίσκει εκ νέου την ισοφάριση με το σουτ του Καμπρέρα έπειτα από ασίστ του Μάριου Ηλία.

43′ Δοκάρι για τον Εθνικό Άχνας σε σουτ του Ντράζιτς.
45′ Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.

46′ ΓΚΟΛ 3-2. Ο Βαλακάρι κοντρόλαρε την μπάλα και εκτέλεσε από το ύψος του πέναλτι για να δώσει για τρίτη φορά προβάδισμα στην Πάφος FC.

57′ Κίτρινη στον Περατικό. Χάνει ένα εκ των δύο επόμενων αγώνων.
58′ Κίτρινη στον Τάνκοβιτς που είναι η 3η του και χάνει είτε το ματς με τον Οθέλλο, είτε αυτό με τη Νέα Σαλαμίνα.
70′ Σουτ του Ζάιρο από πλάγια θέση, απομακρύνει ο Παναγή.
72′ Τζάτζα και Πέπε εντός, Βαλακάρι και Μπότσκαϊ εκτός.
72′ Στυλιανού, Μεσγκίντα και Χριστοφή στις θέσεις των Μ. Ηλία, Πεχλιβάνη και Αγγελόπουλου.
75′ Ο Τζάτζα μπήκε στην περιοχή, επιχείρησε και το σουτ, αλλά έφυγε πάνω από την εστία.
76′ ΓΚΟΛ 3-3. Ο Ντράζιτς έφυγε στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων, εκμεταλλεύτηκε και το λάθος του Ίβουσιτς που…βγήκε και δεν βγήκε και για τρίτη φορά έφερε στα ίσα την αναμέτρηση.

83′ Κ. Ηλία αντί Ντράζιτς.
87′ Πέναλτι για την Πάφος FC σε μαρκάρισμα του Γκολντάρ. Ο VAR, Μάριος Αντωνίου έστειλε στο μόνιτορ του γηπέδου τον ρεφ Χρυσοβαλάντη Θεουλή κι εκεί έδειξε το σημείο του πέναλτι.
89′ ΓΚΟΛ 4-3. Ο Τάνκοβιτς εκτελεί και για τέταρτη φορά δίνει προβάδισμα στους γηπεδούχους.

90′ Εφτά τα λεπτά των καθυστερήσεων.
90+2′ Κοντρέρας στη θέση του Ζάιρο.
90+3′ Κίτρινη στον Κοντρέρας.