Χωρίς νικητή έληξε το ντέρμπι στο «Στέλιος Κυριακίδης» για την 22η αγωνιστική καθώς Πάφος FC και Απόλλωνα έμειναν στην ισοπαλία 1-1, με το σύνολο του Καρσέδο να ισοφαρίζεις το 89’ και να έχει χαμένο πέναλτι.
To σκορ (1-0) άνοιξε ο Μάρκες στο 28’ όταν δέχθηκε εξαιρετική μπαλιά από τον Εκπολό και με ψηλοκρεμαστό πλασέ νίκησε τον Ίβουσιτς που φέρει ευθύνη καθώς ήταν πολύ έξω από την εστία του.
Το φινάλε του ντέρμπι επιφύλασσε πολλές συγκινήσεις. Στο 88’ ο Μαλεκκίδης υπέπεσε σε πέναλτι, όμως ο Τάνκοβιτς αστόχησε, με τον Δημητρίου να αποκρούει. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση στο 89ο λεπτό με κοντινή κεφαλιά του Ρους, που διαμόρφωσε το τελικό 1-1.
Κάπως έτσι, η Πάφος FC ανέβηκε στους 42 βαθμούς αλλά είδε τη διαφορά της από Άρη (47 βαθμούς) και ΑΕΚ (45 βαθμούς) να αυξάνεται.
Ο Απόλλωνας, έφτασε τους 34 και μείωσε στο +5 την απόστασή του από την 6η Ομόνοια (39 βαθμούς).

Πάφος FC (Kαρσέδο): Ίβουσιτς, Ρους, Κβίντα, Γκολντάρ, Μπότσκαϊ, Ναμ (68′ Πέπε), Ντράγκομιρ, Βαλακάρι (68′ Τουμάσι), Μπρούνο (78′ Αμπντουσαλάμοφ), Τάνκοβιτς, Ζάιρο
Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Κανέ, Ικόκο, Δημητρίου, Τζάτζα, Μιχαήλ, Νταλίνια, Ταβάρες

Απόλλων (Ματσίν): Δημητρίου, Νταρίκουα, Εκπολό, Σιέλβικ (10′ Πεϊμπέρνς), Μαλεκκίδης, Γιούρτσεβιτς (46′ Χάμπος), Κολ, Αρτεάν, Πέρετζ (64′ Βαλμπουενά), Μάρκες (84′ Φιλιώτης), Μπακένγκα (64′ Σαγκάλ)
Στον πάγκο: Στυλιανού, Λοΐζου, Άδωνη, Κρμέντσικ, Σάντος, Ποντικός, Σπόλιαριτς

Στο όριο καρτών: Ρους, Πελάτζιο, Ναμ, Τάνκβοιτς (2), Μπότσκαϊ, Ικόκο (5) / Εκπολό, Μαλεκκίδης, Σπόλιαριτς, Κρμέντσικ (2), Νταρίκουα (7)

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ:
10′ Αναγκαστική αλλαγή για τον Απόλλωνα. Πεϊμπέρνς αντί Σιέλβικ.
15′ Χωρίς κάτι το αξιοσημείωτο το ματς μέχρι στιγμής.
23′ Σουτ του Πέρετζ, ο Ίβουσιτς πέφτει και διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.
23′ Ο Μάρκες έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε κι έφυγε εκ νέου σε κόρνερ.
24′ Νέα προσπάθεια του Μάρκες, άστοχη.
28′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Εκπολό βρήκε με εξαιρετική μπαλιά στην πλάτη της άμυνας τον Μάρκες, ο οποίος με κοντρόλ κι ψηλοκρεμαστή εκτέλεση, άνοιξε το σκορ. Φέρει ευθύνη ο Ίβουσιτς ο οποίος ήταν πολύ έξω από την εστία του.

39′ Εκτέλεση φάουλ του Τάνκοβιτς, βγαίνει και μαζεύει ο Δημητρίου.
43′ Παράλληλο γύρισμα του Μπότσκαϊ η μπάλα περνάει απ’ όλους.
45′ Συρτό σουτ του Μαλεκκίδη, πέφτει και μπλοκάρει ο Ίβουσιτς.
45′ Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.
45+3′ Διπλή σπουδαία απόκρουση του Δημητρίου σε σουτ του Βαλακάρι και του Μπρούνο.
TEΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

ΣΧΟΛΙΟ: Πολύ καλό πρώτο μέρος από τον Απόλλωνα σε αντίθεση με την Πάφος FC. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο απειλητικοί κι ήξεραν τι να κάνουν με την μπάλα στα πόδια. Οι γηπεδούχοι, όχι μόνο δεν φάνηκαν επικίνδυνοι αλλά πάνε και με το εις βάρος τους αποτέλεσμα στα αποδυτήρια.

Xάμπος στη θέση του Γιούρτσεβιτς.
46′ Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Έπειτα από τρομερή συνεργασία, ο Μάρκες πάτησε στον Μπαγκένγκα που βγήκε απέναντι από τον Ίβουσιτς αλλά το πλασέ του δεν ήταν καλό.
50′ Πάσα του Βαλακάρι στον Ντράγκομιρ το πλασέ του οποίου από κοντινή απόσταση πέρασε άουτ.
52′ Σπουδαία απόκρουση του Δημητρίου, σε σουτ του Τάνκοβιτς.
57′ Κίτρινη στον Ρους που είναι η 3η του. Χάνει ένα εκ των δύο επόμενων αγώνων είτε με Ανόρθωση εκτός, είτε με Εθνικό εντός.
64′ Βαλμπουενά και Σαγκάλ μέσα, Πέρετζ και Μπακένγκα έξω.
66′ Ο Ντράγκομιρ πραγματοποίησε το σουτ, ο Δημητρίου έπεσε και μάζεψε.
68′ Πέπε και Τουμάσι αντί Ναμ και Βαλακάρι.
70′ Κίτρινη στον Εκπολό που είναι η 3η του και θα χάσει ένα ντέρμπι. Είτε με την Ομόνοια για την 23η αγωνιστική εντός, είτε με την ΑΕΚ για την 24η «στροφή» εκτός.
76′ Κίτρινη στον Κβίντα.
78′ Αμπντουσαλάμοφ εντός, Μπρούνο εκτός.
82′ Κίτρινη στον Μάρκες.
83′ Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφος FC. Ο Τάνοβιτς επιχείρησε το σουτ μετά από εξαιρετική ενέργεια, ωστόσο, η μπάλα πέρασε έξω.
84′ Φιλιώτης στη θέση του Μάρκες.
88′ Πέναλτι για την Πάφος FC σε μαρκάρισμα του Μαλεκκίδη στον Τουμάσι.
89′ Ο Τάνκοβιτς εκτέλεσε κι ο Δημητρίου απέκρουσε σε κόρνερ!
89′ ΓΚΟΛ 1-1. Ο Ρους ισοφαρίζει με κοντινή κεφαλιά.