σημανΗ Μπάγερν επανήλθε ορεξάτη μετά την διακοπή για τις εθνικές ομάδες. Οι Βαυαροί πήραν το διπλό, καθώς επικράτησαν 3-1 της Μάιντς για την 8η αγωνιστική της Bundesliga.

Οι Βαυαροί έφτασαν τους 20 πόντους, όσους έχει και η Ντόρτμουντ, και συνεχίζει το κυνήγι της Στουτγκάρδης (21 πόντοι) και της Λεβερκούζεν (22 πόντοι) που προπορεύονται της κούρσας.

Η Μπάγερν άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό με εξαιρετικό γκολ του Κομάν στα δεξιά της περιοχής. Λίγο αργότερα, οι Βαυαροί διπλασίασαν τα τέρματά τους με κεφαλιά του Κέιν από κοντά.

Η Μάιντς ήταν απειλητική, είχε και δοκάρι και στο 43′ μείωσε με πανέμορφο σουτ του Κάτσι από τα αριστερά. Η Μπάγερν οσμίστηκε πως βρίσκεται σε κίνδυνο και με τον Λέον Γκορέτσκα στο 59ο λεπτό ουσιατικά κλείδωσε τη νίκη, παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων να ξαναμπούν στο παιχνίδι.
  • ΜΑΪΝΤΣ: Ζέντνερ, Φερνάντες (76′ Κράους), Μπελ (84′ Ονισίβο), φαν ντεν Μπεργκ, ντα Κόστα, Μπαρέιρο, Κορ (76′ Ρίχτερ), Κάτσι (63′ Λέις), Γκρούντα, Λι (63′ Μπάρκοκ), Αζόρκε
  • ΜΠΑΓΕΡΝ: Ούλραϊχ, Λάιμερ, Ντε Λιχτ, Κιμ, Ντέιβις, Γκορέτσκα (75′ Σαρ), Κίμιχ, Κομάν (87′ Μίλερ), Μουσιάλα (77′ Τσούπο-Μότινγκ), Σανέ (77′ Τελ), Κέιν