Σεβίλλη και Ρεάλ δεν κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη έπειτα από ένα σπουδαίο παιχνίδι στο “Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν”. Το 1-1 για την 10η αγωνιστική της La Liga περιελάμβανε πολλές ευκαιρίες, σωσίματα πάνω στη γραμμή, ένταση και έναν Σέρχιο Ράμος να πρωταγωνιστεί.

Οι “μερέγκες” έστειλαν πρώτοι την μπάλα στα δίχτυα αλλά το γκολ του Τζουντ Μπέλιγχαμ ακυρώθηκε. Η επόμενη μεγάλη στιγμή αφορούσε τη Σεβίλλη, η οποία είδε τον Ντάνι Καρβαχάλ και τον Κέπα να σώζουν το γκολ σε μια σπουδαία διπλή ευκαιρία.

Το παιχνίδι άγγιξε το “κόκκινο” στα μέσα του 1ου μέρους, όταν ο Ράμος έπιασε τα… μάγουλα του Αντόνιο Ρίντιγκερ σε μία αψιμαχία, όμως στη συνέχεια είχε και μια σημαντική αγωνιστική στιγμή, αφού ήταν η σειρά του να σώσει βέβαιο γκολ πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή της εστίας.

Οι εκατέρωθεν ευκαιρίες καρποφόρησαν πρώτα στο 74′, με τον Γιουσέφ εν Νεσιρί να εκτελεί και η μπάλα να νικάει τον Κέπα έπειτα και από ακούσια παρέμβαση του Ντάβιντ Αλάμπα. Τέσσερα λεπτά αργότερα όμως, ο Καρβαχάλ με κεφαλιά έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Μια νέα ένταση με κεντρικό πρόσωπο τον Βινίσιους αυτήν τη φορά έβαλε φυτίλι στα τελευταία λεπτά του αγώνα, όμως το 1-1 παρέμεινε και καμία από τις δύο ομάδες δεν πήρε το αποτέλεσμα που κυνηγούσε.