Την μεγαλύτερη επιτυχία για το κυπριακό Θαλάσσιο Σκι σημείωσε ο Ανδρέας Κωνσταντίνου στο πρωτάθλημα Ευρώπης & Αφρικής U14 /U17 , που διοργανώθηκε στη  στη Σεσένα της Ισπανίας τον Αύγουστο (9-13). Στο διηπειρωτικό πρωτάθλημα που έλαβαν μέρος 120 αθλητές από 20 χώρες, ο Κωνσταντίνου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο αγώνισμα του Slalom U14, ανεβαίνοντας στο πιο ψηλό σκαλί στο βάθρο με μια εξαιρετική εμφάνιση στον τελικό του αγωνίσματος όπου συμμετείχαν 28 αθλητές. Η επίδοση του 4,25 μπάλες στα 11 μέτρα σχοινί και ταχύτητα σκάφους στα 55km είναι η καλύτερη επίδοση του 2023 όχι μόνο στην Ευρώπη αλλά και παγκοσμίως, και κατατάσσει τον Αντρέα στο Νούμερο 1 της Παγκόσμιας κατάταξης (Ranking list) στην ηλικία κάτω των 14 ετών (U14).

Στον ίδιο αγώνα ο Ανδρέας Τόφας πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση καταλαμβάνοντας την 11η θέση με επίδοση 2 μπάλες στα 12 μέτρα σχοινί και ταχύτητα σκάφους στα 55km. Μεταξύ των δύο αθλητών της Κύπρου καμία άλλη χώρα δεν κατάφερε να έχει δύο αθλητές στην πρώτη δεκάδα, γεγονός που αναδεικνύει και το πολύ ψηλό επίπεδο των συμμετοχών στο πρωτάθλημα.

Στη Σεσένα αγωνίστηκε και ο τριαθλητής Γιάννης Αθηνάκης στην κατηγορία U17 (Σλάλομ, Φιγούρες, Άλμα). Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση, κατέλαβε την 12η θέση επί συνόλου 19 αθλητών που έλαβαν μέρος και στα τρία αγωνίσματα με συνολική βαθμολογία 1301.24. Οι επιδόσεις του ήταν (2.50/58/13) 663.67β. στο Σλάμομ όπου ήταν 23ος, (4180) 407.41β στις Φιγούρες όπου ήταν 7ος, και (28.3) 230.56β. στο Άλμα όπου ήταν 16ος.

Στη 10η θέση η Στέλλα Αναστάση στο U21

Ακολούθησε το Σαββατοκύριακο 17-20 Αυγούστου, το Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα κάτω των 21 ετών (U21) που διεξήχθη στη Γαλλία με τη συμμετοχή της Στέλλας Αναστάση και της Φλωρεντίας Λοϊζίδου στο Σλάλομ.

Στο αγώνισμα υπήρξαν 30 συμμετοχές και η Στέλλα Αναστάση ύστερα από πολύ καλή εμφάνιση κατέλαβε την 10η θέση στον τελικό με επίδοση 2.50/55/13.00. Λίγο πιο πίσω στην κατάταξη στην 13η θέση, ολοκλήρωσε τις προσπάθειες της η Φλωρεντία Λοϊζίδου  5.00/55/13.00.

(Tie break: 1.00/55/12.00) στον προκριματικό. Αξιοσημείωτο ότι οι δύο κύπριες αθλήτριες ισοβάθμησαν στον προκριματικό και χρειάστηκε να δώσουν αγώνα tie break για να προκριθούν στην 12άδα του τελικού όπου επικράτησε η Στέλλα Αναστάση με επίδοση  2.00/55/12.00.

Η Κυπριακή Ομοσπονδία Θαλασσίου Σκι (ΚΟΘΑΣΚΙ) συγχαίρει θερμά όλους τους αθλητές που εκπροσώπησαν επάξια την Κύπρο για τα αποτελέσματα και τις επιτυχίες που κατέγραψαν.

Οι προσπάθειες της ΚΟΘΑΣΚΙ, επικεντρώνονται τώρα στη διοργάνωση στην Κύπρο του διεθνούς πρωταθλήματος “19th Cyprus Cup”. Οι αγώνες θα διεξαχθούν στο φράγμα Πολεμιδιών το Σαββατοκύριακο 4-5 Νοεμβρίου, και σε αυτούς θα λάβουν μέρος πέραν των διεθνών συμμετοχών όλοι οι Κύπριοι αθλητές. Θα διεξαχθούν αγώνες στις κατηγορίες Αγοριών/Κοριτσιών (U10, U12, U14, U17) και τις κατηγορίες Ανδρών / Γυναικών και Seniors (35+, 45+, 55+, 65+).