Η Τότεναμ δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Μπρέντφορντ στην έδρα της, στο πρώτο ματς της μετά – Χάρι Κέιν εποχής. Δίκαιο αποτέλεσμα, καθώς οι “σφήκες” του Τόμας Φρανκ έκαναν μια πολύ καλή εμφάνιση.

Η Τότεναμ ξεκίνησε με το… αριστερό στη νέα Premier League, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την Μπρέντφορντ εκτός έδρας στο μίνι λονδρέζικο ντέρμπι.

Ο αγώνας κρίθηκε στο πρώτο μέρος, όπου το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με την ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων. Τα σπιρούνια άνοιξαν το σκορ στο 11ο λεπτό με τον Κριστιάν Ρομέρο, με κοντινή προβολή.

Οι γηπεδούχοι έφεραν τούμπα το ματς με δύο γκολ σε δέκα λεπτά. Ο Εμπουεμό από την άσπρη βούλα ισοφάρισε σε 1-1 στο 26′ και δέκα λεπτά μετά ο Βίσα έκανε το 2-1.

Η Τότεναμ ισοφάρισε πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους με τον Έμερσον Ρουαγιάλ στο 45+4′. Στο δεύτερο μέρος η Τότεναμ είχε μεγαλύτερη κατοχή της μπάλας στα πόδια της, όμως η Μπρέντφορντ είχε την καλύτερη φάση με τον Ντάμσγκαρντ στο 58′, όμως ο Βικάριο τον σταμάτησε.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής

• Μπέρνλι – Μάντσεστερ Σίτι 0-3 (4′, 36′ Χάαλαντ, 75′ Ρόδρι)
  • Άρσεναλ – Φόρεστ 2-1 (26′ Ενκέτια, 32′ Σακά / 82′ Αγουονίγι)
  • Μπόρνμουθ – Γουέστ Χαμ 1-1 (62′ Σολάνκε / 51′ Μπόουεν)
  • Έβερτον – Φούλαμ 0-1 (73′ Ντεκορντόβα – Ρέιντ)
  • Μπράιτον – Λούτον 4-1 (36′ Μαρς, 71′ Πέδρο, 85′ Αντίνγκρα, 90+5′ Φέργκιουσον / 81′ Μόρις)
  • Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Κρίσταλ Πάλας 0-1 (49′ Εντουάρ)
  • Νιούκαστλ – Άστον Βίλα 5-1 (6′ Τονάλι, 16′, 58′ Ίσακ, 77′ Γουίλσον, 90+1′ Μπαρνς / 11′ Ντιαμπί)
  • Μπρέντφορντ – Τότεναμ 2-2 (26′ πεν. Εμπουεμό, 36′ Γουίσα – 11′ Ρομέρο, 45+4′ Έμερσον Ρουαγιάλ)
  • 13/08 18:30 Τσέλσι – Λίβερπουλ
  • 14/08 22:00 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Γουλβς