Η Νέα Σαλαμίνα άφησε την ΕΝΠ στη ζώνη υποβιβασμού καθώς τη νίκησε με 4-2 στο «Αμμόχωστος» σ’ ένα ματς με πέναλτι, VAR, δοκάρια και ευκαιρίες.
Με δύο πέναλτι προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι. Στο 20’ και στο 29’ ο Ντορεγκαράι σκόραρε από την άσπρη βούλα για το 2-0 του ημιχρόνου. Οι βυσσινί, είχαν δύο δοκάρια με τον Φερνάντεζ στο 14’ και τον Γεβρέμοβιτς στο 42’, ενώ τους ακυρώθηκε και πέναλτι από το VAR στο 30’, και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου τους αδικούσε.
Παρόλα αυτά, με το…καλησπέρα του β’ μέρους, οι φιλοξενούμενοι, κατάφεραν να μειώσουν σε 2-1 με τον Λαμί στο 47’, όμως η απάντηση ήταν άμεση με τον Καρλίτος να γράφει το 3-1 στο 56’. Η ομάδα του Σατσιά μείωσε εκ νέου, αυτή τη φορά σε 3-2 με τον Ντιαβαρά στο 77, όμως ο Καρλίτος στο 90+4’ διαμόρφωσε το τελικό 4-2. Ο Κουμούρης σκόραρε στο 90+6, όμως το γκολ του ακυρώθηκε για οφσάιντ.
Με αυτή τη νίκη η Νέα Σαλαμίνα ανέβηκε στους 52 βαθμούς αφήνοντας την ΕΝΠ στη ζώνη υποβιβασμού (12η θέση) και τους 34 βαθμούς.

Νέα Σαλαμίνα: Κίσσας, Σεργίου, Ντάτκοβιτς (46′ Άδωνη), Ντιακιτέ (46′ Λέουκο), Μαλεκκίδης, Καρλίτος, Φράγκος, Φελίπε (80′ Σαλάλιχ), Τιάγκο (71′ Κουμουρής), Τσίκο, Ντορεγκαράι (53′ Μάντζεκ).
Στον πάγκο: Καλανίδης, Μιγκελίτο, Κλίμοβιτς, Μποτεάκ, Νικολάου, Μαργκάσα, Βίκτωρος.

ΕΝΠ: Παναγιώτου, Ντα Σίλβα (72′ Κόρσια), Έχμαν, Γεβρέμοβιτς (78′ Πολυκάρπου), Φερνάντεζ, Κωνσταντίνου (46′ Ντιαβαρά), Κατσιάρης (72′ Λουσέρο), Βουτσένοβιτς, Κοτσώνης (54′ Μέιρα), Ντρέκσα, Λαμί.
Στον πάγκο: Κόστιτς, Χριστοφή, Ντιαβαρά, Κολωνιάς, Μαυρουδής, Πρωτοπαπάς, Βούκτσεβιτς.

ΣΚΟΡΕΡ: Ντορεγκαράι (πεν. 20′,29′), Καρλίτος (56′, 90+4′) / Λαμί (47′), Ντιαβαρά (77′).

H EΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ
Με καθυστέρηση 15 λεπτών θα αρχίσει το ματς.
1′ Τεράστια απόκρουση του Κίσσα σε σουτ του Κοτσώνη.
9′ Κίτρινη στον Τσίκο.
14′ Νέα μεγάλη ευκαιρία για την ΕΝΠ. Το πλασέ του Φερνάντεζ σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Κίσσα.
19′ Πέναλτι για τη Νέα Σαλαμίνα σε μαρκάρισμα του Κοτσώνη στον Τσίκο. Ο ρεφ Χρυσοβαλάντης Θεουλή μετά τη συνδρομή του VAR έδειξε το σημείο του πέναλτι.
20′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Ντορεγκαράι ευστοχεί και ανοίγει το σκορ.
27′ Νέο πέναλτι για τη Νέα Σαλαμίνα σε χέρι μετά από γύρισμα του Μαλεκκίδη.
29′ ΓΚΟΛ 2-0. Ο Ντορεγκαράι πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα με τον ίδιο τρόπο.
30′ Ο Χρυσοβαλάντης Θεουλή έδωσε πέναλτι, αυτή τη φορά για την ΕΝΠ, για χέρι, ωστόσο, μετά από εισήγηση του VAR άλλαξε την απόφαση του και το ακύρωσε.
42′ Δεύτερο δοκάρι για την ΕΝΠ σε προσπάθεια του Γεβρέμοβιτς.
45′ Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.
45+3′ Κίτρινη στον Έχμαν.

Λέουκο και Άδωνη εντός, Ντιακιτέ και Ντάτκοβιτς εκτός.
Ντιαβαρά αντί Κωνσταντίνου.
47′ ΓΚΟΛ 2-1. Ο Λαμί μειώνει με σουτ από το ύψος του πέναλτι.
53′ Μάντζεκ εντός, Ντορεγκαράι εκτός.
54′ Ο Μέιρα παίρνει τη θέση του Κοτσώνη.
56′ ΓΚΟΛ 3-1. Ο Καρλίτος επαναφέρει τη διαφορά των δύο γκολ με πλασέ από τη μικρή περιοχή.
71′ Ο Τιάγκο αφήνει τη θέση του στον Κουμουρή.
72′ Λουσέρο και Κόρσια μέσα, Κατσιάρης και Ντα Σίλβα έξω.
77′ ΓΚΟΛ 3-2. Ο Ντιαβάρα με ωραία ντρίπλα και όμορφο πλασέ βάζει εκ νέου την ΕΝΠ στο ματς.
78′ Πολυκάρπου στη θέση του Γεβρέμοβιτς.
80′ Κίτρινη στον Φελίπε.
80′ Ο Σαλάλιχ αντικαθιστά τον Φελίπε.
90′ Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.
90+4′ ΓΚΟΛ 4-2. Ο Καρλίτος σφραγίζει τη νίκη για τη Νέα Σαλαμίνα με δεύτερο προσωπικό του γκολ.