Παρά τη μεγάλη προσπάθεια η Εθνική μας ομάδα Παίδων Κ-17 γνώρισε απόψε την ήττα από την αντίστοιχη της Σερβίας με 3-1 στο Στάδιο «Αντώνης Παπαδόπουλος».
Ο αγώνας αφορούσε την 2η αγωνιστική της τελικής φάσης του EURO Κ-17 και με αυτό το αποτέλεσμα η Σερβία προκρίθηκε στην προημιτελική φάση, όπως επίσης και η Τσεχία από τον πρώτο όμιλο.
Η Εθνική μας είχε καλή παρουσία, δημιούργησε ευκαιρίες και προηγήθηκε στο σκορ, αλλά δυστυχώς ισοφαρίστηκε στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου.
Εξέλιξη που επηρέασε αρνητικά, σε συνδυασμό βέβαια και με το γρήγορο γκολ που δεχτήκαμε στο δεύτερο ημίχρονο.
Στο 35ο λεπτό η Εθνική μας άνοιξε το σκορ με μακρινό σουτ του Πέτρου Ιωάννου και η Σερβία ισοφάρισε στο 45+3 με τον Τσβέκτοβιτς, αποτέλεσμα στο πρώτο ημίχρονο 1-1.
Στο 53ο λεπτό η Σερβία πήρε προβάδισμα (2-1) με τον Στογιάνοβιτς και στο 63ο λεπτό ο Κοστόφ διαμόρφωσε το 3-1.

ΚΥΠΡΟΣ: Παναγή, Σκάφη, Χαραλάμπους, Κ.Ιωάννου, Βασιλείου (76′ Πετούσης), Χατζηλεφτέρη (85′ Αγγελίδης), Χριστοδούλου, Μιχαλάς, Λουκαίδης (58′ Ευαγγέλου), Π.Ιωάννου (78′ Στ. Δημοσθένους), Νικολάου (58′ Ψηλογένης)
Στον πάγκο: Μίχος, Πετούσης, Ευαγγέλου, Ψηλογένης, Τζιωρτζής, Αγγελίδης, Πολυχρονίου, Ρ.Δημοσθένους, Σ.Δημοσθένους

ΣΕΡΒΙΑ: Γιοβάνοβιτς, Μπουμπάντζα, Μιλοσάβλιεβιτς, Στογιάνοβιτς, Πρέμοβιτς, Μακσίμοβιτς (81′ Ουρ.Ντόρντεβιτς), Μάκεβιτς (46′ Κοστόφ), Βάσιλιτς , Ντόρντεβιτς (46′ Μλαντένοβιτς), Τσβέτκοβιτς (68′ Νταμιάνοβιτς), Ράνκοβιτς (68′ Κόστιτς)
Στον πάγκο: Κάραπιτς, Ρογκάνοβιτς, Ντόρντεβιτς, Νταμιάνοβιτς, Μλαντένοβιτς, Κόστιτς, Κοστόφ, Τσίριτς
ΓΚΟΛ: 34′ Ιωάννου/45+3′ Τσβέτοκοβιτς, 53′ Στογιάνοβιτς, 63′ Κοστόφ
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Λουκαίδης, Ευαγγέλου, Κ.Ιωάννου
ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 3.000

Στο άλλο σημερινό παιχνίδι του ομίλου μας η Τσεχία νίκησε με 3-1.

1. Τσεχία 8-1 6
2. Σερβία 4-1 6
3. Ουκρανία 1-4 0
4. Κύπρος 1-8 0
ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ
2′ Σέντρα-σουτ του Ράνκοβιτς, η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
12′ Μετά από μελέ στην περιοχή της Εθνικής μας, έδιωξε με γροθιές ο Παναγή.
14′ Απειλούν οι Σέρβοι. Σουτ του Ράνκοβιτς, η μπάλα έφυγε έξω.
17′ Έκρυψαν την μπάλα οι Σέρβοι. Σουτ του Μακσίμοβιτς, η μπάλα κόντραρε σε σώματα αμυντικών της Εθνικής μας.
19′ Καλή εκτέλεση φάουλ του Μακσίμοβιτς, η μπάλα έφυγε λίγο έξω.
21′ Χάνει μεγάλη ευκαιρία με τον Μακσίμοβιτς η Σερβία.
23′ Καλή προϋπόθεση για την Εθνική μας. Ο Λουκαίδης δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας.
28′ Μεγάλη ευκαιρία για τους Σέρβους, απέκρουσε ο Παναγή το πλασέ του Τσέτσκοβιτς.
29′ Μεγάλη ευκαιρία για την Εθνική μας. Ο Λουκαίδης κατέβασε ωραία με το στήθος, ελευθερώθηκε, έκανε το σουτ με το αριστερό αλλά η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια.
34′ ΓΚΟΛ. 1-0. Ανοίγει το σκορ η Εθνική μας. Ο Πέτρος Ιωάννου έκλεψε την μπάλα σχεδόν στην μεσαία γραμμή, είδε εκτός εστίας τον τερματοφύλακα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

45’+3′ ΓΚΟΛ. 1-1. Ισοφαρίζουν οι Σέρβοι στην τελευταία φάση του α’ ημιχρόνου με τον Τσβέτκοβιτς μετά από μπαλιά του Ράνκοβιτς.

53′ ΓΚΟΛ. 1-2. Γυρίζουν το ματς οι Σέρβοι. Ο Παναγή απέκρουσε το πλασέ του Τσβέτκοβιτς αλλά στην εξέλιξη της φάσης ο επιθετικός της Τσουκαρίσκι βρήκε τον Στογιάνοβιτς ο οποίος από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

63′  ΓΚΟΛ. 1-3. Πετυχαίνουν και άλλο γκολ οι Σέρβοι με τον Κοστόφ.