Ήθελαν και οι δύο τη νίκη στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» αλλά στο τέλος δεν την πανηγύρισε κανείς.
Ανόρθωση και ΑΕΛ συμβιβάστηκαν στο 1-1 και οι ελπίδες τους για μια θέση στην πρώτη 6άδα εξανεμίστηκαν.
Η ομάδα της Λεμεσού κρατούσε τη νίκη μέχρι το 88ο λεπτό με το γκολ του Κατσανίκλιτς στο 58’ αλλά στο 88’ η Ανόρθωση η οποία είχε την υπεροχή και με δόση τύχης έφερε το ματς στα ίσα με τον Χριστοφή.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Κεραυνός, Κορέια (73′ Αντωνιάδης), Μπαϊσίνιο, Χαρογιάν, Αμπαρτζουμιάν, Ιωάννου (77′ Φερέιρα), Σαμπό (60 Αρτυματάς), Παρούτης (60′ Γουαρίς), Γκερέρο (60′ Χριστοφή), Κορτές, Μραζ
Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Αντωνιάδης, Αρτυματάς, Φερέιρα, Γουαρίς, Αντωνίου, Νινγκά, Κορρέα, Κωνσταντίνου, Χριστοφή.

ΑΕΛ: Ολιβέιρα, Τεϊσέιρα, Kάσα (77′ Κοντινέλα), Ζτραβκόφσκι, Παπαφώτης, Παντελή, Κατσανίκλιτς (77′ Μιλιντσεάνου), Τσέρνιχ, Μπιλοβάρ (46′ Ντεγοέστ), Τζάλμα, Ρομό.
Στον πάγκο: Κυριάκου, Σιλβέστρος, Τσιμπόλα, Μιλιντσεάνου, Μεντόσα, Κόλιαςς, Ιωάννου, Ζαχαρία, Νεοφύτου, Χριστοδούλου, Κοντινέλα, Ντέγοεστ

ΣΚΟΡΕΡ: 88′ Χριστοφή/58′ Κατσανίκλιτς
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Παρούτης/Τεσέιρα, Παντελή (3η)
ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 5.000

ΣΤΟ ΟΡΙΟ ΤΩΝ ΚΙΤΡΙΝΩΝ ΚΑΡΤΩΝ:
ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Κορρέα, Αντωνιάδης, Αρτυματάς, Παρούτης, Νινγκά (2), Σαμπό, Χαρογιάν, Ιωάννου (5)
ΑΕΛ: Μουριέλ, Μπιλοβάρ, Φραντζής, Παντελή (2), Μιραλάς (5), Τσιμοπόλα (7)

Παρατηρητής:  Τσαγγάρης Μάριος

Τηρήθηκε μονόλεπτος σιγής στη μνήμη του πατέρα του πρώην προέδρου της Ανόρθωσης Σάββα Κάκου.
9′
Καλή προϋπόθεση για την ΑΕΛ. Ο Ρομό βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση αλλά ο Χαρογιάν τον πρόλαβε και έδιωξε σε κόρνερ.
10′ Ευκαιρία για την ΑΕΛ. Κόρνερ του Τσιμπόλα, κεφαλιά του Μπιλοβάρ, απέκρουσε δύσκολα ο Κεραυνός.
20′ Ευκαιρία για την Ανόρθωση. Βγήκε η μακρινή μπαλιά από αριστερά, η μπάλα πέρασε πάνω από τους αμυντικούς της ΑΕΛ, έφτασε στον Κορτές ο οποίος με σουτ στη κίνηση έστειλε την μπάλα έξω.
30′ Ωραία κίνηση του Κάσα από δεξιά, άδειασε τρεις αντιπάλους, έκανε το γύρισμα αλλά ο Ρομό δεν μπόρεσε υπό πίεση να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.
31′ Σέντρα του Γκερέρο από δεξιά, ο Ιωάννου πιο ψηλά από όλους έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
35′ Μεγάλη διπλή ευκαιρία για την Ανόρθωση. Ο Σαμπό έκανε την σέντρα από δεξιά, ο Μραζ με κεφαλιά τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά το σουτ του Παρούτη έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
36′ Νέα ευκαιρία για την Ανόρθωση. Λάθος στην άμυνα της ΑΕΛ. Ο Σαμπό έπιασε το σουτ αλλά ο Ολιβέιρα σε ετοιμότητα απέκρουσε σε κόρνερ.
39′ Ευκαιρία για την Ανόρθωση. Το σουτ του Ιωάννου έφυγε λίγο έξω.
41′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Κόρνερ του Γκερέρο από αριστερά, ο Μπαισίνιο έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Ολιβέιρα.

46′
Αλλαγή για την ΑΕΛ. Ο Ντεγοέστ πέρασε στην θέση του Μπιλοβάρ.
52′ Ευκαιρία για την Ανόρθωση. Κεφαλιά του Μράζ από κοντά, η μπάλα έφυγε ελάχιστα έξω.
58′ ΓΚΟΛ. 0-1. Ανοίγει το σκορ η ΑΕΛ. Ο Κατσανάκλιτς έμεινε ελεύθερος, βρήκε χώρο, έπιασε το σουτ εκτός περιοχής και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
60′
Τριπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Μέσα Γουαρίς, Χριστοφή και Αρτυματάς, έξω Παρούτης, Γκερέρο και Σαμπό.
70′ Κεφαλιά του Αμπαρτζουμιάν, απέκρουσε ο Ολιβέιρα.
88′ ΓΚΟΛ. 1-1. Ισοφαρίζει η Ανόρθωση. Ο Αντωνιάδης έπιασε το σουτ από το ύψος της περιοχής, η μπάλα χτύπησε στον Χριστοφή, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Ολιβέιρα.
90+1′
Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Ο Μραζ άδειασε τον Τζάλμα εντός περιοχής, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.