Η Μπολόνια συνέχισε τα σκαμπανεβάσματα, όμως ο βαθμός που πήρε στο 1-1 κόντρα στην Ουντινέζε μπορεί να αποδειχθεί χρυσός στη μάχη για την έξοδο στο Champions League.

Η Μπολόνια αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 κόντρα στην Ουντινέζε στο “Ρενάτο νταλ’ Άρα” για την 34η αγωνιστική της Serie A και διατηρήθηκε σε θέση ισχύος στο κυνήγι ενός εισιτηρίου για το Champions League, αν και έδωσε ξανά δικαιώματα.

Οι “ροσομπλού” είχαν τον έλεγχο του αγώνα, όμως αδυνατούσαν να φτάσουν στην αντίπαλη περιοχή με αξιώσεις. Οι φιλοξενούμενοι σε μία από τις ελάχιστες καλές στιγμές πήραν προβάδισμα με τον Μαρτίν Παγέρο στις καθυστερήσεις του 1ου μέρους.

Οι παίκτες του Τιάγκο Μότα αντεπιτέθηκαν στο 2ο μέρος, ήταν πιο απειλητικοί, όμως οι δύο κίτρινες κάρτες σε εννέα λεπτά του Σαμ Μπεκέμα τους έβαλε επιπλέον εμπόδιο. Στο 78ο λεπτό ο Αλέξις Σαλεμάκερς ισοφάρισε σε 1-1 και με τη βοήθεια του Μπάμπη Λυκογιάννη που μπήκε στον αγώνα στο 88′, η Μπολόνια απέσπασε έναν βαθμό.

ΜΠΟΛΟΝΙΑ: Σκορούπσκι, Πος (68’ Κοράτσα), Λουκουμί, Κρίστιανσεν, Μποϊκέμα, Φρόιλερ, Αεμπίσερ, Ελ Αζουζί (46’ Ορζολίνι), Σαλεμάκερς, Εντόι (88’ Λυκογιάννης), Τσίρκτσε (88’ Φαμπιάν)

ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ: Οκέγιε, Καμαρά (87’ Ζεμούρα), Εχιζίμπουε (60’ Φερέιρα), Πέρες, Μπιγιόλ, Τ.Κρίστενσεν Περέιρα (68’ Θάραγα), Γουάλας, Παγέρο (87’ Μπρένερ), Σάμαρντζιτς, Λούκα (68’ Ντέιβις)