Στη μάχη για έξοδο στο Champions League, η Λιλ πήρε πολύτιμο διπλό, στο “Σεν Σιμφοριέν”, νικώντας 2-1 τη Μετς. Πλέον, η ομάδα του Φονσέκα προσπέρασε την Μπρεστ, που έχει ματς λιγότερο, σκαρφαλώνοντας στην τρίτη θέση. Ήττα, μετά από δυο σερί νίκες, για τη Μετς που παλεύει για παραμονή.

Μάλιστα, στο 23ο λεπτό ήταν εκείνη που άνοιξε το σκορ, όταν η μπάλα βρήκε στο χέρι του Μπενταλέμπ και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Μικαουτάντζε ήταν εύστοχος, δίνοντας προβάδισμα στη Μετς. Στα επόμενα λεπτά, η Λιλ πήρε την κατοχή μπάλας, φτάνοντας σε ποσοστό 75′, και, προτού ολοκληρωθεί το ημίχρονο, είχε βρει δυο γκολ σε διάστημα 12 λεπτών. Στο 32′, από ασίστ του Ντέιβιντ, ο Ισμαΐλι πλάσαρε, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα και, στο 44ο λεπτό, ο Γιαζίτσι, με σουτ μέσα από τη περιοχή, έκανε το 1-2.
Στο δεύτερο ημίχρονο, η Λιλ εξακολουθούσε να έχει την κατοχή μπάλας, δεν επέτρεψε στη Μετς να κάνει ευκαιρίες και το 1-2 έμεινε μέχρι το φινάλε.