Αγχωτική αλλά σημαντική νίκη για το ΑΠΟΕΛ.
Οι γαλαζοκίτρινοι επικράτησαν 1-0 του Ολυμπιακού στο ΓΣΠ, είναι πλέον μόνοι στην κορυφή και περιμένουν το ντέρμπι κορυφής της Τετάρτης ανάμεσα στην ΑΕΚ και την Πάφος FC.
Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Ντάλσιο στο 28ο λεπτό. Το ΑΠΟΕΛ ήταν καλύτερο, δεν κινδύνεψε ιδιαίτερα παρά την αγωνιστική του πτώση στην επανάληψη αλλά όσο το σκορ ήταν ρευστό ο Ολυμπιακός ήταν στο παιχνίδι.
Τελικά το 1-0 έμεινε μέχρι το φινάλε και το ΑΠΟΕΛ πανηγύρισε σημαντική νίκη.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Σούσιτς, Φεράρι, Σατσιάς (87′ Μορέιρα), Καρώ, Κρέσπο, Δώνης (79′ Νταουσβίλι), Σαρφό, Κβιλιτάια, Ντάλσιο, Ντογκαλά (70′ Εφραίμ)
Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τσιλιγκίρης, Ντβάλι,  Τσεπάκ, Ηλία, Θεοδώρου, Πολυκάρπου, Ντίας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μολ, Μπάρντι, Μουκτάρης, Έσελινγκ, Χριστοδούλου (46′ Χέντρικς), Δόσης (79′ Ζευκής), Ιωάννου, Πεχλιβάνης (62′ Ευτυχίδης), Νάνι, Κυριάκου (70′ Ψύχας), Κορόμα (62′ Σάλι)
Στον πάγκο: Τσαρλς, Λιασίδης, Πησίας, Μάρκοβιτς, Σλόγκαρ,  Χαραλάμπους

ΣΚΟΡΕΡ: 28′ Ντάλσιο
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σατσιάς (3η)/Πεχλιβάνης, Έσελινγκ, Ψύχας (3η)

Παρατηρητής: Ιωάννου Μιχάλης

10′ Χωρίς φάσεις το παιχνίδι μπροστά από τις δύο εστίες. Το ΑΠΟΕΛ κυκλοφορεί την μπάλα και προσπαθεί να επιβάλει τον ρυθμό του.
12′ Απειλεί το ΑΠΟΕΛ. Ο Δώνης έκανε την σέντρα από δεξιά, ο Καρώ έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε έξω.
19′ Καλό σουτ του Δώνη, σε ετοιμότητα ο Μολ έπεσε και μάζεψε την μπάλα.
23′ Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ, Ο Δώνης από κοντά έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα χτύπησε στον Μουκτάρη και έφυγε κόρνερ.
25‘ Νέα ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ που βάζει πίεση. Ο Ντάλσιο έπιασε την γυριστή κεφαλιά και ανάγκασε τον Μολ σε εξαιρετική απόκρουση στην δεξιά του γωνία.
28′ ΓΚΟΛ. 1-0. Ανοίγει το σκορ το ΑΠΟΕΛ. Ο Σούσιτς έκανε το συρτό γύρισμα από δεξιά και ο Ντάλσιο από το ύψος του πέναλτι με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

33′
Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Κβιλιτάια έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω.
Τέλος α’ ημιχρόνου.
Διατέθηκαν στο παιχνίδι 7.045 εισιτήρια.
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΓΙΑ ΤΟ Α΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ.
Έναρξη β’΄ημιχρόνου.
46′
Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Χέντρικς στην θέση του Χριστοδούλου.
48′ Μακρινό σουτ του Μπάρντι, η μπάλα έφυγε ψηλά πάνω από τα δοκάρια.
62′ Διπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Μέσα Ευτυχίδης και Σάλι, έξω Πεχλιβάνης και Κορόμα.
70′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Ψύχας πέρασε στην θέση του Κυριάκου.
70′ Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Στην θέση του Ντογκαλά πέρασε ο Εφραίμ.
74′ Μακρινό σουτ του Νάνι πάνω από τα δοκάρια.
79′ Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Στην θέση του Δώνη ο Νταουσβίλι.
87′ Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Στην θέση του Σατσιά πέρασε ο Μορέιρα.
89′ Αντεπίθεση για το ΑΠΟΕΛ. Ο Σαρφό έβγαλε μόνο το Εφραίμ ο οποίος έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα έφυγε έξω.