Για τρίτη φορά στην ιστορία της η ΑΕΚ θα παίξει σε ομίλους Europa League.
Η ομάδα της Λάρνακας με δεύτερη νίκη επί της Ντνίπρο με 3-0 την Αρένα και συνολικό σκορ 5-1 πήρε μια τεράστια πρόκριση την οποία δικαιούταν πέρα για πέρα.
Το πάρτι άρχισε νωρίς στην κατάμεστη «Αρένα» (sold out).
Στο 20ο λεπτό ο Γκιούρτσο έκανε την γνωστή του κίνηση, έπιασε ένα δυνατό σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα..
Στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου (45’) ο Λόπες έκανε το 2-0 αλλά η «Αρένα» πήρε φωτιά όταν ο Εγγλέζου με μια γκολάρα στο 77’ έκανε το 3-0 και η πρόκριση είχε τελειώσει.

ΑΕΚ: Πίριτς, Ροσάλες, Γκονθάλεθ, Μιλίτσεβιτς, Εγγλέζου (85′ Γκάμα), Σανχούρχο, Λουίς Γκουστάβο, Άλτμαν (73′ Γκαρσία), Φαράζ (73′ Μάμας), Γκιούρτσο (82′ Ναούμ), Λοπες (73′ Ολατούντζι)
Στον πάγκο: Τούμπας, Στυλιανίδης, Κάσας,  Ρομό, Χριστοφόρου,  Ανδρέου

ΝΤΝΙΠΡΟ: Βάλεφ, Αντόμιουκ, Σβάτοκ, Λογκίνοφ (73′ Ρουμπτσίνσκι), Μπουσανέλο, Μπλάνκο, Μπαμπένκο, Γκουτσούλιακ (58′ Ναζαρένκο), Πικχαλόνοκ, Τάντσικ, Ντόβμπικ

Έναρξη αγώνα…
Περίπου 6 χιλιάδες φίλαθλοι στις κερκίδες.
5′ Απειλεί η ΑΕΚ. Ο Γκιούρττσο εκτέλεσε το κόρνερ, ο Λόπες από καλή θέση προσπάθησε για το σουτ στη κίνηση αλλά δεν βρήκε καλά την μπάλα.
6′ Μακρινό σουτ του Άλτμαν, η μπάλα έφυγε ψηλά πάνω από τα δοκάρια.
9′ Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Σβάτοκ γύρισε στον τερματοφύλακα του Βάλεφ, αυτός έκανε λάθος υπολογισμό αλλά για καλή του τύχη η μπάλα είχε πορεία εκτός εστίας και έφυγε σε κόρνερ.
14′ Διπλή ευκαιρία για την ΑΕΚ. Από κοντά ο Άλτμαν δεν βρήκε την μπάλα με το κεφάλι, αυτή πήγε στο δεύτερο δοκάρι όπου ο Μιλίτσεβιτς με νέα κεφαλιά έστειλε την μπάλα έξω.
18′ Απειλεί η Ντνίπρο. Ο Ντόβμπικ κινήθηκε ωραία, ξεμαρκαρίστηκε εκτός περιοχής, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω.
20′ ΓΚΟΛ. 1-0. Ανοίγει το σκορ η ΑΕΚ. Ο Γκιούρτσο κινήθηκε ωραία από αριστερά, έκανε την γνωστή του κίνηση προς τα μέσα, έπιασε το δυνατό σουτ και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα αφού προηγουμένως η μπάλα κόντραρε.

23′
Ευκαιρία για την Ντνίπρο. Από κοντά ο Μπλάνκο έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
31′ Σουτ του Μπαμπενκο στα χέρια του Πίριτς.
32′ Νέο καλό σουτ από πλευράς Ντνίπρο με τον Πικχαλόνοκ αλλά η μπάλα έφυγε εκ νέου λίγο έξω.
36′ Επικίνδυνη συρτή μπαλιά του Ροσάλες, έπεσε και μάζεψε την μπάλα ο Βάλεφ.
37′  Απειλεί η Ντνίπρο. Γύρισμα του Μπουσανέλο, απέκρουσε με υπερένταση ο Πίριτς.
40′ Πέτυχε γκολ η ΑΕΚ με τον Γκιούρτσο, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για φάουλ του Άλτμαν στον τερματοφύλακα.
45′ ΓΚΟΛ. 2-0. Πετυχαίνει και δεύτερο γκολ η ΑΕΚ. Γύρισμα του Γκιούρτσο από αριστερά, το πλασέ του Σανχούρχο κόντραρε, η μπάλα έφτασε στον Λόπες ο οποίος έκανε το ψηλοκρεμαστό πλασέ, η μπάλα πήρε παράξενη τροχιά και κατέληξε στα δίχτυα.

Τέλος α΄ ημιχρόνου.
Τα στατιστικά του α’ ημιχρόνου:

Έναρξη β’ ημιχρόνου.
Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.
49′
Ευκαιρία για την Ντνίπρο, κεφαλιά του Γκουτσούλιακ λίγο πάνω από τα δοκάρια.
56′ Ευκαιρία για την Ντνίπρο. Ο Μπλάνκο κινήθηκε ωραία από δεξιά, μπήκε στην περιοχή, βρέθηκε απέναντι από τον Πίριτς, έκανε το πλασέ αλλά απέκρουσε ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ.
63′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ντνίπρο. Από κοντά έγινε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω.
77′ ΓΚΟΛ. 3-0. Η ΑΕΚ πετυχαίνει τρίτο γκολ. Ο Γκιούρτσο έκανε την μπαλιά και ο Εγγλέζου με σουτ στη κίνηση  έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.