Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τη σεζόν η Giovani ΕΝΠ, επικρατώντας του Αχιλλέα Καϊμακλίου στον εντός έδρας αγώνα τους ΜΕ 62-57. MVP της αναμέτρησης ο Άκουα με 20 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ κορυφαίος για τον Αχιλλέα ο Μπράουν με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Αν και ο Αχιλλέας ξεκίνησε καλά παίρνοντας προβάδισμα με 4-0 στο 2’, η ΕΝΠ ισοφάρισε στο 4’. Στο 6’ ο Μπράουν έκανε το 8-4, όμως λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Μπάργκετ πέτυχε τρίποντο και μείωσε σε 8-7. Η ομάδα του Παραλιμνίου γύρισε το παιχνίδι στο 9’ σε 12-8, και η περίοδος έληξε σε 12-10.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι αύξησαν τη διαφορά, με τρίποντο του Άκουα στο 16’, κάνοντας το 23-17. Η ομάδα του Καϊμακλίου μείωσε σε 25-24 στο 18’ και έπειτα γύρισε το παιχνίδι σε 28-25, σκορ με το οποίο έληξε το ημίχρονο.

Στο 3ο δεκάλεπτο είχαμε ξανά ανατροπή στο παιχνίδι, αφού η ΕΝΠ έκανε το 35-34 με δύο πετύχαινες βολές του Ντίκσον στο 26’. Στο 27’ ο Χάρβεϊ μείωσε σε 38-37 για τον Αχιλλέα και στο 28’ ο ίδιος έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του με 39-38, ενώ η περίοδος έληξε σε 43-38 για τους φιλοξενούμενους.

Στην τελευταία περίοδο οι «βυσσινί» μπήκα δυναμικά στο παρκέ και γύρισαν το σκορ σε 44-43 με τον Ντίκσον, ενώ στο 36’ έφτασαν στο +8 με τον Άκουα. Οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα τους και πήραν τη νίκη με σκορ 62-57.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-10, 25-28, 38-43, 62-57