Η Πάφος FC πέτυχε σπουδαία νίκη με επιβλητική εμφάνιση απέναντι στην Ανόρθωση με 5-1 στο «Στέλιος Κυριακίδης».
Η Ανόρθωση άνοιξε το σκορ με τον Φερέιρα αλλά τα γκολ των Ζάιρο (2), Τάνκοβιτς, Γκολντάρ και Τζάτζα έφεραν τούμπα το ματς και οδήγησαν την Παφιακή ομάδα στη νίκη. Οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στους 60 βαθμούς και παρέμειναν στην 5η θέση ενώ οι φιλοξενούμενοι έμειναν στην 6η θέση με 52.

ΠΑΦΟΣ FC: Ίβουσιτς, Ρους, Κβίντα, Γκολντάρ (71′ Δημητρίου), Μπότσκαι, Κανέ (71′ Βαλακάρι), Πέπε, Ντράγκομιρ, Τζάτζα (Τουμασί), Τάνκοβιτς (86′ Μπρούνο), Ζάιρο (71′ Κοντρέρας).
Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Αμπντουσαλάμοφ, Μιχαήλ, Ναμ, Νταλίνια.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Κεραυνός (58′ Μιχαήλ), Κάργας, Κορέια, Μακούν, Αντωνίου (58′ Κίκο), Κορρέα, Τεχέρα, Χρυσοστόμου (90+4′ Κωνσταντίνου), Παρούτης, Φερέιρα (86′ Περέα), Καστέλ (86′ Τζουλίου).
Στον πάγκο: Ουαρίς, Πισιηάς, Χαραλάμπους.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ:
4′
Πρώτη προσπάθεια στο παιχνίδι για τους γηπεδούχους. Ο Ντράγκομιρ μόνος έκανε το κοντρόλ αλλά ο Κεραυνός σωτήρια έκανε την έξοδο και μάζεψε τη μπάλα.
8′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Φερέιρα μετά από πάσα του Καστέλ με εξαιρετικό σουτ στα όρια της περιοχής νίκησε τον Ίβουσιτς και άνοιξε το σκορ.

11′ ΓΚΟΛ 1-1. Ο Ζάιρο ισοφαρίζει με το κεφάλι μετά από κόρνερ και κεφαλιά-πάσα του Γκολντάρ από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

14′
Ο Κβίντα πήρε τη κεφαλιά και ο Τάνκοβιτς στον αέρα έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε μόλις έξω.
16′ ΓΚΟΛ 2-1. Ο Ζάιρο έπαιξε το ένα-δύο με τον Τάνκοβιτς που βρέθηκε φάτσα με τον Κεραυνό και δεν λάθεψε, σκόραρε και έφερε τούμπα το ματς.

18′
Κίτρινη στον Ρους για φάουλ πάνω στον Παρούτη. Ήταν στο όριο και χάνει ένα από τα δύο επόμενα ματς απέναντι σε Άρη και Ομόνοια.
20′ ΓΚΟΛ 3-1. Ο Ντράγκομιρ μετά από ωραία ενέργεια γύρισε στον Γκολντάρ ο οποίος ανενόχλητος έκανε το υποδειγματικό πλασέ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

21′
Κίτρινη στον Χρυσοστόμου για φάουλ και ήταν η 3η του γι’ αυτό θα χάσει ένα από τους δύο επόμενους αγώνες με ΑΕΚ και Άρη.
28′
Συνεχίζει να πιέζει η Πάφος FC κυρίως επιθέσεις από τα πλάγια και την πίεση που ασκεί στην άμυνα της Ανόρθωσης.
35′ Κίτρινη στον Κάργα που σταμάτησε αντικανονικά τον Τζάτζα.
40′ Καλή σέντρα του Μπότσκαι, ο Τζάτζα έπιασε τη κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε έξω.
42′ Από πλάγια ο Αντωνίου έκανε το σουτ αλλά ο Ίβουσιτς απέκρουσε.
43′ Κίτρινη στον Μακούν για τράβηγμα πάνω στον Τζάτζα. Ήταν στο όριο και χάνει ένα αγώνα.
45′ Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.
45+2′ ΓΚΟΛ 4-1. Ο Ζάιρο από κοντά μετά από πάσα του Γκολντάρ με κεφαλιά όπως και στο προηγούμενο γκολ του αρχηγού της Πάφος FC, πλάσαρε και νίκησε τον Κεραυνό.

45+4′
Ο Ζάιρο έδωσε στον Τζάτζα ο οποίος σκόραρε αλλά μετά από έλεγχο του VAR ακυρώθηκε το τέρμα για οφσάιντ.
Τέλος πρώτου ημιχρόνου…

Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου…
47′
Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφος FC, ο Τζάτζα έκανε το πλασέ αλλά ο Κεραυνός απέκρουσε ασταθώς, ο Ντράγκομιρ έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα κόντραρε πάνω στον Κορέα.
49΄Ο τερματοφύλακας της Ανόρθωσης, Ανδρέας Κεραυνός έμεινε στο έδαφος μετά από σύγκρουση και δεν θα μπορέσει να συνεχίσει. Την θέση του θα πάρει ο Νεόφυτος Μιχαήλ.
Δεν σηκώνεται από το έδαφος και δέχεται τις πρώτες βοήθειες ο Κεραυνός. Έχει περάσει στο γήπεδο το ασθενοφόρο και θα αποχωρήσει ο ποδοσφαιριστής.
58′ Μετά από δέκα λεπτά καθυστερήσεων θα γίνουν οι αλλαγές για την Ανόρθωση. Έξω ο Κεραυνός μέσα ο Μιχαήλ, έξω ο Αντωνίου μέσα ο Κίκο.
67′ Πέναλτι για την Πάφος FC. Ο Τζάτζα έκανε την προσποίηση και ο Κίκο τον μάρκαρε με το αριστερό του πόδι αντικανονικά.
68′ Ο Ζάιρο αστοχεί από το σημείο του πέναλτι, έστειλε τη μπάλα ψηλά έξω.
70′ ΓΚΟΛ 5-1. Ο Τζάτζα με ψαλιδάκι σκόραρε ένα πανέμορφο γκολ μετά από πάσα του Ζάιρο με το κεφάλι.

71′
Τριπλή κίνηση από Καρσέδο. Εκτός οι Γκολντάρ, Κανέ, Ζάιρο μέσα οι Βαλακάρι, Δημητρίου και Κοντρέρας.
81′ Διαδικαστικού χαρακτήρα εδώ και λίγη ώρα η αναμέτρηση.
86′ Δύο αλλαγές για την Πάφο και μία για Ανόρθωση. Εκτός οι Τάνκοβιτς-Τζάτζα, μέσα οι Τουμασί-Μπρούνο. Για τους φιλοξενούμενους έξω ο Καστέλ μέσα ο Τζουλίου και εκτός ο Φερέιρα μέσα ο Περέα.
90′ 12 λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.
90+1′ Κίτιρινη στον Περέα, για φάουλ.
90+4′ Ο Κωνσταντίνου στην Θέση του Χρυσοστόμου.