Ο Κάνααν πήρε… φωτιά, η Φενέρ βρήκε ρυθμό με τον Ντόρσεϊ, σε απόλυτη ισορροπία το πρώτο δεκάλεπτο

Mε την κλασική του πεντάδα ξεκίνησε ο Ολυμπιακός την αναμέτρηση, με την Φενέρ να παίρνει για πρώτη φορά προβάδισμα με το τρίποντο του Ντόρσεϊ (2-5 στο 2’). Η αμυντική συνοχή της τουρκικής ομάδας οδηγούσε τους ερυθρόλευκους σε κακές επιλογές, την στιγμή που ο Σανλί με 4 συνεχόμενους πόντους έδωσε αέρα 7π. στην ομάδα του (2-9 στο 3’). Ο Κάνααν έσπασε το ρόδι για τους Πειραιώτες για το 5-11, ωστόσο ο Ντόρσει είχε βρει ρυθμό στην επίθεση φτάνοντας τους 6π. (5-13 στο 4’). Το σύνολο του Γιασικεβίτσιους διατηρούσε το προβάδισμα της, με τον Ολυμπιακό να μην έχει βρει ρυθμό στην επίθεση πέρα από τα δυο σουτ του Κάνααν (8-14 στο 6’). O Aμερικανός σκόρερ του Γιώργου Μπαρτζώκα με το 3ο του τρίποντο είχε τους 9 από τους 11π. της ομάδας του, με τους ερυθρόλευκους να έχουν σφίξει την άμυνα τους. Ο Λαρεντζάκης ισοφάρισε σε 16-16, με τον Μπιμπέροβιτς να σημειώνει τους πρώτους του πόντους για το 16-19. Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε την αναμέτρηση σε απόλυτη ισορροπία με τον Κάνααν να βάζει το 4ο του τρίποντο για το 19-19.

Ο Ολυμπιακός πήρε κεφάλι στο σκορ, ο Μιλουτίνοφ με την επιστροφή του έδωσε λύσεις στην ρακέτα, με +4 στην ανάπαυλα οι «ερυθρόλευκοι»

Όπως συνηθίζει ο Γιώργος Μπαρτζώκας επιστράτευσε την second unit στο 2ο δεκάλεπτο, με τον Ουίλιαμς-Γκος να βάζει μπροστά την ομάδα του με 23-21 στο 12’. Οι δυο ομάδες είχαν οδηγήσει το παιχνίδι σε αργό τέμπο, πηγαίνοντας σε επιθέσεις 5vs5 , ωστόσο η αστοχία κυρίως της Φενέρ από το τρίποντο (2/9τρ.) έδωσε την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να ανεβάσει το προβάδισμα του στο +6 (29-24 στο 15’). Ο Μιλουτίνοφ επέστρεψε στην δράση μετά από 3 μήνες, με τον Σέρβο σέντερ να σκοράρει τους πρώτους του πόντους με βολές (31-25 στο 16’). Η τουρκική ομάδα παρέμεινε σε απόσταση αναπνοής (33-31 στο 18’), ο Μιλουτίνοφ έκανε πολύ καλή δουλειά στις δυο ρακέτες (5π. 3ρ.), με το ημίχρονο να κλείνει στο +4 (38-34) για τους Πειραιώτες μετά από καλάθι του ΜακΚίσικ.

Αργός ρυθμός και αστοχία έριξαν την ποιότητα του παιχνιδιού με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκοράρισμα

Aρκετά άστοχες ήταν οι δυο ομάδες στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, μένοντας χωρίς σκορ για περισσότερο από 2’ μετρώντας αμφότεροι σε αυτό το διάστημα 1/4β (38-35 στο 22’). Ο Παπανικολάου έγραψε το 40-35, με την Φενέρ να απαντά άμεσα για το 40-39 στο 24’ Ο Ντόρσεϊ έβαλε την ομάδα του μπροστά διευρύνοντας το σερί της ομάδας του στο 0-6, με τον Φαλ να απαντά με το πρώτο του καλάθι στο παιχνίδι (42-41 στο 25’). Οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους είχαν εγκλωβίσει τους Πειραιώτες με την άμυνα τους, με τον Χέιζ-Ντέιβις να γράφει το 44-46 στο 26’, φτάνοντας τους 14π. Ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί 7-0 (51-46 στο 29’), με τον Κάνααν να μετρά 18 πόντους και τον Ουίλμπεκιν να απαντά με δυο σερί τρίποντα. Οι «ερυθρόλευκο» έκλεισαν την 3η περίοδο στο +1 (53-52) σε μια αμφίρροπη αναμέτρηση με πολύ τακτική και από τις δυο πλευρές.

Πήρε προβάδισμα με Ουίλμπεκιν η Φενέρ, απάντησε με ΜακΚίσικ ο Ολυμπιακός και… παράταση

Με γκολ-φάουλ του Παπαγιάννη μπήκε η Φενέρ στο τέταρτο δεκάλεπτο, ενώ ο Ουίλμπεκιν με 3/3β. έδωσε για πρώτη φορά στην αναμέτρηση αέρα 5 πόντων στην ομάδα του (53-58 στο 32′). Ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί 5-0 για το 58-58, με τον Λαρεντζάκη να γράφει με γκολ-φάουλ το 61-60 σε μια αναμέτρηση με… άγρια μορφή. Ο Ουίλιαμς-Γκος με το πρώτο του τρίποντο στο παιχνίδι έδωσε προβάδισμα 4π. στην ομάδα του, με τον Χέιζ-Ντέιβις να απαντά για το 64-64 στο 37′. Ο Αμερικανός πάουερ-φόργουορντ της τουρκικής ομάδας έβαλε μπροστά την ομάδα του με τρίποντο (64-67 στο 38′), με τον ΜακΚίσικ να μειώνει με 1/2β. σε 65-67 στο 39′. Ο Χέις-Ντέιβις έπαιζε μόνος του στα τελευταία λεπτά κόντρα στους ερυθρόλευκους (65-69 στο 39′), με τον ΜακΚίσικ να απαντά με γκολ-φάουλ για το 68-69. Ο Ουίλιαμς-Γκος με 1/2β. έφερε το παιχνίδι σε ισορροπία (69-69) με 38” να απομένουν για το φινάλε, η Φενέρ αστόχησε στην επίθεση, με τον Γκος να κάνει έρμπολ στο σουτ νίκης, με την αναμέτρηση να οδηγείται σε παράταση (69-69).

Ο Κάνααν βγήκε μπροστά και έδωσε στον Ολυμπιακό την 5η θέση στέλνοντας τον στην Μπαρτσελόνα

Με τρίποντο του Γκούντουριτς μπήκε η Φενέρ στην παράταση με τον Φαλ να απαντά για 71-72 στο 41′. Με τις δυο ομάδες να έχουν συμπληρώσει από το 4ο δεκάλεπτο τα 5 ομαδικά οι παίκτες οδηγούνταν με κάθε σφύριγμα στην γραμμή των βολών. Ο Παπανικολάου μείωσε στο πόντο (73-74 στο 42′) φτάνοντας τους 8 πόντους, με τον Καλάθη να γράφει το 73-76 έπειτα από 3 σερί επιθετικά ριμπάουντ της ομάδας του. Ο Γκούντουριτς έγραψε με λέι-απ το 73-78 στο 43′, ο Κάνααν απάντησε με τρίποντο για το 76-78 με στο 44′ με την αναμέτρηση να… σπάει καρδιές. Ο Ουίλμπεκιν αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο, με τον Κάνααν να ισοφαρίζει σε 78-78 ένα λεπτό πριν το φινάλε. Ο Χέις-Ντέιβις υπέπεσε σε βήματα με τον Ολυμπιακό να έχει 35” για να περάσει μπροστά. Ο Κάνααν ήταν και πάλι εκεί και με δίποντο έβαλε μπροστά την ομάδα του (80-78) με 15” να απομένουν για το φινάλε. Ο Αμερικανός γκαρντ ολοκλήρωσε τη φοβερή του εμφάνιση με κλέψιμο στην τελευταία επίθεση και με 2/2β. έκανε το 82-78. Ο Ουίλμπεκιν έβαλε ένα κρεμασμένο τρίποντο για το 82-81, με τους Πειραιώτες να παίρνουν τελικά τη νίκη με 84-81.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 38-34, 53-52, 69-69, 84-81 (παρ.)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γουίλιαμς-Γκος 6 (1/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 1 ασίστ, 2 λάθη), Ράιτ 2, Κάναν 27 (3/3 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 6/7 βολές), Λαρεντζάκης 7 (3/4 δίποντα), Φαλ 6 (3/3 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Παπανικολάου 8 (4/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Πίτερς 2 (1/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Μιλουτίνοβ 5 (1/1 δίποντο, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Σίκμα 7 (1/1 δίποντο, 1/2 τρίποντα, 2/4 βολές), ΜακΚίσικ 12 (5/7 δίποντα, 2/3 βολές)

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Γιασικεβίτσιους): Γουίλμπεκιν 12 (3/9 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Σανλί 11 (4/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Παπαγιάνννης 3, Χέιζ 21 (6/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), Μπιμπέροβιτς 7 (1), Νουά, Πιερ 4, Γκούντουριτς 9 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 λάθη), Καλάθης 2 (1/5 σουτ, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη), Ντόρσεϊ 10 (3/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Μάνταρ 2, Σεστίνα

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 23/36 δίποντασ, 7/23 τρίποντα, 17/24 βολές, 29 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 4 επιθετικά), 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 11 λάθη, 20 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 20/30 δίποντα, 9/32 τρίποντα, 14/21 βολές, 38 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 11 επιθετικά), 14 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 15 λάθη, 24 φάουλ