Ένα ασύλληπτο παιχνίδι έλαβε χώρα στην Ιντιανάπολις, με τους Πέισερς να λυγίζουν τους – χωρίς Γιάννη Αντετοκούνμπο – Μπακς στην παράταση με 121-118 και να κάνουν το 2-1 στη σειρά των playoffs του NBA. Μυθικό ματς από τον Μίντλετον με 42 πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Το νικητήριο καλάθι ο “τριπλός” Ταϊρίς Χαλιμπάρτον.

Ένα ματς με μεγάλες συγκινήσεις διεξήχθη στην Ιντιανάπολις, με τους Πέισερς να παίρνουν τη νίκη με 121-118 απέναντι στους Μπακς σε έναν συγκλονιστικό αγώνα που κρίθηκε στην παράταση και έδωσε προβάδισμα με 2-1 στην Ιντιάνα στη σειρά των playoffs του NBA.

Τα “ελάφια” επέστρεψαν από το -17 της πρώτης περιόδου και πάλεψαν μέχρι το φινάλε το παιχνίδι, ωστόσο οι λεπτομέρειες ήταν με το μέρος των Πέισερς.

Ο Μίντλετον οδήγησε το παιχνίδι στο επιπλέον πεντάλεπτο με ένα “τρελό” τρίποντο, με ένα νέο σουτ ισοφάρισε για τους Μπακς στην παράταση, ωστόσο ο Χαλιμπάρτον με καλάθι και φάουλ 1.6″ πριν το φινάλε υπέγραψε τη νίκη της Ιντιάνα.

Απίθανο ματς από τον Μίντλετον με 42 πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Ακολούθησε ο Λίλαρντ με 28 πόντους και 8 ασίστ. Ο καθοριστικός Χαλιμπάρτον μέτρησε 18 πόντους, 10 ριμπάουντ και 16 ασίστ σε ένα εντυπωσιακό τριπλ-νταμπλ.

Οι Μιλγουόκι Μπακς παρατάθηκαν χωρίς τον Γιάννη Αντετοκούνμπο για ακόμα ένα παιχνίδι. Ο Έλληνας αστέρας δεν έχει αγωνιστεί μέχρι στιγμής στη σειρά των playoffs.

Ο αγώνας

Οι Ιντιάνα Πέισερς κυριάρχησαν στο μεγαλύτερο κομμάτι του πρώτου μέρους, όντες σταθερά μπροστά στο σκορ. Οι Μιλγουόκι Μπακς δυσκολεύονταν να βρουν τη σύνδεσή τους με το καλάθι, ενώ είδαν τον Ντέιμιαν Λίλαρντ να αποχωρεί με πρόβλημα στην πρώτη περίοδο του ματς. Ευτυχώς για τον ίδιο και την ομάδα, ο συναγερμός διήρκεσε για λίγα λεπτά, καθώς επέστρεψε άμεσα στο δεύτερο δωδεκάλεπτο.

Ο Λίλαρντ δεν είχε ένα καλό πρώτο μέρος και τα “ελάφια” έπαιρναν λύσεις από τον Κρις Μίντλετον. Τέρνερ και Τόπιν έδιναν σκορ στους Πέισερς, την ώρα που ο Χαλιμπάρτον δεν σταματούσε να μοιράζει ασίστ. Οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με τους Πέισερς στο +12 (67-55).

Το Μιλγουόκι συνέχισε την αντεπίθεσή του και μπήκε για τα καλά στη διεκδίκηση του παιχνιδιού. Ο Λίλαρντ με δύο τρίποντα έδωσε προβάδισμα στους Μπακς για πρώτη φορά 9’43” πριν το φινάλε (92-93).

Το παιχνίδι έγινε “θρίλερ” και όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Οι εναλλαγές στο προβάδισμα ήταν συνεχείς, όπως και οι διαδοχικές απαντήσεις στα μεγάλα σουτ της εκάστοτε ομάδας.

Με το σκορ στο 107-106, ο Πασκάλ Σιάκαμ πήρε ένα καθοριστικό επιθετικό ριμπάουντ και με γκολ-φάουλ έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του (109-107). Ο Σιάκαμ αστόχησε στη βολή, ο Μίντλετον απάντησε (109-108) και η αγωνία συνεχίστηκε.

Ο Νέσμιθ πήγε στη γραμμή των βολών και με 2/2 έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στους Πέισερς. Ο χρόνος που έμενε στο ρολόι ήταν 6.9″ και ο Ρίβερς πήρε τάιμ άουτ για να σχεδιάσει την τελευταία επίθεση της ομάδας του. Ο Μίντλετον ευστόχησε σε ένα τρελό σουτ από μακρινή απόσταση και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Η αγωνία συνεχίστηκε και στην παράταση, με τον Νέσμιθ να δίνει προβάδισμα τριών πόντων στην ομάδα του με σουτ στα 14.4″ (118-115). Ο Μίντλετον απάντησε με νέο τρίποντο με ταμπλό στα 6.7″ σε ένα “τρελό” παιχνίδι.

Ο Χαλιμπάρτον δεν είχε πει ακόμη την τελευταία του λέξη και με καλάθι και φάουλ 1.6″ πριν το φινάλε έγραψε το τελικό 121-118.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 39-22, 67-55, 90-83, 111-111, 121-118 (παρ.)

ΙΝΤΙΑΝΑ ΠΕΪΣΕΡΣ: Νέσμιθ 13 (8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σιάκαμ 17 (9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τέρνερ 29 (4/10 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Νέμπχαρντ 15 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χαλιμπάρτον 18 (10 ριμπάουντ, 16 ασίστ), Τόπιν 15 (6 ριμπάουντ), Σέπαρντ 6, ΜακΚόνελ 7, Σμιθ

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ: Μίντλετον 42 (4/9 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πόρτις 17 (18 ριμπάουντ), Λόπεζ 14 (4 ριμπάουντ), Λίλαρντ 28 (4/12 τρίποντα, 8 ασίστ), Μπέβερλι 11, Μπίσλι, Κόνατον, Γκριν 4, Τζάκσον 2, Κράουνερ

Τα ομαδικά στατιστικά των Πέισερς: 32/56 δίποντα, 13/49 τρίποντα, 18/24 βολές, 62 ριμπάουντ, 32 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 τάπες

Τα ομαδικά στατιστικά των Μπακς: 31/57 δίποντα, 10/31 τρίποντα, 26/27 βολές, 52 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 τάπες, 11 λάθη