Οι Νάγκετς τα είδαν όλα από τους Λείκερς στο Game 2 της σειράς στο Ντένβερ. Οι Λείκερς σούταραν με 43% στα τρίποντα έναντι 23.5%. Οι Λέικερς έφτασαν ακόμα και στο +20 (48-68) στην τρίτη περίοδο. Οι Νάγκετς όμως είναι οι πρωταθλητές. Και το έδειξαν περίτρανα αυτό, αφού έφεραν τούμπα το παιχνίδι και τελικά πήραν την νίκη με 101-99 χάρη σε buzzer-beater του Τζαμάλ Μάρεϊ, κάνοντας το 2-0 στην σειρά!

Ήταν το ιδανικό φινάλε σε μία απίθανη βραδιά για τον Μάρεϊ, ο οποίος είχε μεν μόλις 9/24 σουτ, αλλά σημείωσε τους 14 από τους 20 πόντους του στην 4η περίοδο, κουβαλώντας μαζί με τον Νίκολα Γιόκιτς τους Νάγκετς. Όσο για τον Γιόκιτς; Ήταν απλώς… Γιόκιτς, τελειώνοντας τον αγώνα με 27 πόντους, 20 ριμπάουντ και 10 ασίστ!

Παίκτης-κλειδί πάντως για το Ντένβερ ήταν ο Μάικλ Πόρτερ, ο οποίος πρόσφερε 22 πόντους με 6/10 τρίποντα, με το τελευταίο του τρίποντο να κάνει το σκορ 95-95, στην πρώτη ισοπαλία στο ματς έπειτα από… αιώνες.

Για τους Λέικερς, που είδαν το απίθανο πρώτο μέρος τους να πηγαίνει στράφι, ο Άντονι Ντέιβις είχε 32 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο ΛεΜπρόν Τζέιμς 26 πόντους, 8 ριμπάουντ και 12 ασίστ και ο ΝτιΆντζελο Ράσελ 23 πόντους (18 στο πρώτο μέρος) με 7/11 τρίποντα.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-28, 44-59, 69-79, 101-99

ΝΑΓΚΕΤΣ: Γκόρντον 14, Πόρτερ 22 (6/10 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Γιόκιτς 27 (2/4 τρίποντα, 20 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Μάρεϊ 20 (9/24 σουτ), Κάλντουελ-Πόουπ 6, Γουάτσον 2, Χόλιντεϊ, Τζάκσον, Μπράουν 10

ΛΕΪΚΕΡΣ: Ντέιβις 32 (11 ριμπάουντ), Χατσιμούρα 3, Τζέιμς 26 (3/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 12 ασίστ), Ράσελ 23 (7/11 τρίποντα), Ριβς 9 (1/5 τρίποντα), Πρινς 6 (2), Χέιζ, Ντίνγουιντι, Βίνσεντ