Σπουδαία μάχη έγινε στο Μόντε Κάρλο το βράδυ της Τετάρτης (24/4), σε μια σειρά που όλοι περίμεναν ότι θα είναι άκρως ανταγωνιστική και έδειξε με το καλημέρα ότι θα φέρει καρδοχτύπια. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πέτυχε το break, επικρατώντας με 95-91 στην παράταση (81-81 κ.α), παρότι πήγε στο Game 1 χωρίς τον Τζόναθαν Μότλι και είδε τον Σκότι Γουίλμπεκιν να αποχωρεί τραυματίας στο τρίτο δεκάλεπτο.
Νάιτζελ Χέιζ-Ντέιβις, Νικ Καλάθης και Τάιλερ Ντόρσεϊ είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο, ενώ ο Νέιτ Σεστίνα αποδείχθηκε X-Factor για τους φιλοξενούμενους.

Ο αγώνας
Η Μονακό έμοιαζε με καλοκουρδισμένη μηχανή στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης, έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση (σσ. σκόραραν οι 8 από τους 9 παίκτες που χρησιμοποιήθηκαν) και τιμωρώντας κάθε ατόπημα της Φενέρμπαχτσε.
Είναι ενδεικτικό ότι οι γηπεδούχοι πήραν 14 πόντους από τα 6 λάθη στα οποία υπέπεσαν οι φιλοξενούμενοι στο εικοσάλεπτο, γεγονός που τους επέτρεψε να πάνε στα αποδυτήρια στο +9 (46-37, 20′).
Η ιστορία άλλαξε μετά την ανάπαυλα. Ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έπαιξε small-ball με τον Νέιτ Σεστίνα στο “5” -εν απουσία και του Τζόναθαν Μότλι- και κατάφερε να βραχυκυκλώσει τη Μονακό. Η Φενέρ έτρεξε επιμέρους 23-15 στην τρίτη περίοδο, η οποία ολοκληρώθηκε με buzzer-beater τρίποντο του Νικ Καλάθη, και πλησίασε σε απόσταση αναπνοής (61-60, 30′), παρότι λίγο νωρίτερα είχε δει τον Σκότι Γουίλμπεκιν να τίθεται εκτός μάχης.
Βρίσκοντας λύσεις από την περιφερειακή της γραμμή, η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς κατάφερε να ξεμακρύνει εκ νέου (72-63, 34′). Οι φιλοξενούμενοι δεν κατέθεσαν τα όπλα και μετά από δύο μεγάλα τρίποντα του Τάιλερ Ντόρσεϊ πλησίασαν ξανά στον πόντο (74-73) με 3’11” στο χρονόμετρο.
Ο Τζόρνταν Λόιντ έβαλε ένα καλάθι και ο Μάρκο Γκούντουριτς δύο βολές για το 76-75. Ο Νικ Καλάθης κέρδισε φάουλ από τον Τζον Μπράουν, αλλά έχασε τις βολές. Ο Νέιτ Σεστίνα εξασφάλισε μια ακόμα κατοχή και ο Καλάθης σκόραρε για το 76-77 στο 38′. Με γκολ-φάουλ του Νάιτζελ Χέιζ-Ντέιβις έγινε το 76-80 στα 90″ πριν το τέλος. Με κρύο αίμα, ο Τζαρόμ Μπλόσομγκεϊμ μείωσε σε 79-80, ενώ ο Άλφα Ντιάλο κέρδιασε φάουλ από τον Νέιτ Σεστίνα και διαμόρφωσε το 81-80 στο 39’15”.
Ο Καλάθης κέρδισε φάουλ από τον Μάικ Τζέιμς και με 1/2 βολές έφερε το ματς στα ίσια με 32″ στο χρονόμετρο. Ο Τζέιμς πήρε πάνω του την επίθεση της Μονακό, αλλά έκανε μια τραβηγμένη επιλογή πάνω σε άμυνα και δεν βρήκε στόχο. Ο Γιασικεβίτσιους κάλεσε time-out και έδωσε την ευθύνη της τελευταίας μπάλας στον Μάρκο Γκούντουριτς, ωστόσο, ο Σέρβος δεν τον δικαίωσε, αφού ροκάνισε το χρόνο, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει στο drive, με το ματς να οδηγείται στην παράταση.
Το μομέντουμ ήταν όμως στην πλευρά των Τούρκων, που δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει ανεκμετάλλευτη στο έξτρα πεντάλεπτο και έκαναν το break.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρεθ, Παστούσιακ, Σούκις

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-15, 46-37, 61-60, 81-81 (κ.α), 91-95 (παρ.)

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 19 (2/8 τρίποντα), Λόιντ 16 (2/4 τρίποντα), Μπλόσομγκεϊμ 8 (9 ριμπάουντ), Μπράουν 8, Ντιαλό 10, Κορνελί, Τζαϊτέ, Γουόκερ, Μοτιεγιούνας 12 (2/4 τρίποντα), Στρέιζελ 2, Χολ, Τζέιμς 16 (1/6 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα).

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Γιασικεβίτσιους): Γουίλμπεκιν 7 (1/2 τρίποντα), Σανλί 6, Παπαγιάνννης 4, Χέιζ-Ντέιβις 19 (2/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπιμπέροβιτς 2, Νουά, Πιερ, Γκούντουριτς 11 (2/4 τρίποντα), Καλάθης 17 (2/4 τρίποντα), Ντόρσεϊ 13 (2/7 τρίπονταμ 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μάνταρ, Σεστίνα 16 (4/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά της Μονακό: 21/40 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 25/30 βολές, 30 ριμπάουντ (11 επιθετικά – 19 αμυντικά), 17 ασίστ, 5 κλεψίματα, 6 λάθη, 3 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 16/31 δίποντα, 14/30 τρίποντα, 21/29 βολές, 41 ριμπάουντ (13 επιθετικά – 28 αμυντικά), 17 ασίστ, 3 κλεψίματα, 13 λάθη