Η ΑΕΛ πήρε τη χορταστική ματσάρα κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα στο «ΑΛΦΑΜΕΓΑ», για την 11η αγωνιστική, καθώς επικράτησε με 5-4 χάρη σε γκολ του Μακρή στο 90+5′.
Οι γηπεδούχοι είχαν μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μίντσεφ, ο οποίος σκόραρε χατ-τρικ (13’, 27’ και 87’) με τον Σιλβέστρο στο 58’ να πετυχαίνει το τρίτο τέρμα. Ο
Από τους ερυθρόλευκους ο Νάρσινγκ με δύο πέναλτι (81’ και 90’) σκόραρε ισάριθμες φορές ενώ τα υπόλοιπα γκολ ήρθαν από Παπαγεωργίου (54’) και Μιγκελίτο (68’).

ΑΕΛ (Γαρπόζης): Ολιβέιρα, Φραντζής, Σιλβέστρος, Μεντόγεβιτς, Τζιάλμα, Παπαφώτης (72′ Μαρς), Σρνιτς (85′ Μόρσαϊ), Σεργίου (46′ Μακρής), Μόρειρα (90′ Κολιάς), Κα (46′ Μεντόσα), Μίντσεφ.
Στον πάγκο: Ανέστης, Τσούκα, Νεοφύτου, Κάνο, Θεμιστοκλέους, Χριστοδούλου, Γενεθλίου.

Νέα Σαλαμίνα (Χριστοδούλου): Κίσσας, Λέουοκο, Κονατέ, Ντάτκοβιτς, Γκουανίνι, Μπεχαράνο (42′ Φράγκος), Καρλίτος, Κουζμάνοβιτς (55′ Κονέ), Νάρσινγκ, Παπαγεωργίου (55′ Μιγκελίτο), Γιάνγκα (68′ Σπυριδάκης).
Στον πάγκο: Καλανίδης, Κουμουρής, Προκοπίου, Χριστοδούλου, Βίκτωρος, Ντιακιτέ, Κατσιάρης, Κορομά.

Στο όριο καρτών: Παπαφώτης, Σρνιτς (2) / Λέουκο (2)

ΣΚΟΡΕΡ: Μίντσεφ (12′, 27), Σιλβέστρος (56′), Μακρής (90+5′) / Παπαγεωργίου (54′), Μιγκελίτο (67′) Νάρσινγκ (πεν. 81′)

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ.
6′ O Mίντσεφ έκλεψε από τον Γκουανίνι, βγήκε απέναντι από τον Κίσσα με τον κήπερ της Νέας Σαλαμίνας να πέφτει στα πόδια του και να μπλοκάρει.
7′ Σουτ του Κουζμάνοβιτς πάνω από τα δοκάρια.
12′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Μίντσεφ ανοίγει το σκορ με εντυπωσιακό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής.
27′ ΓΚΟΛ 2-0. Ο Μίντσεφ με κοντινή προβολή διπλασιάζει τα τέρματά του και της ομάδας του.
30′ Κεφαλιά του Γκουανίνι στο δοκάρι.
32′ Κίτρινη στον Μπεχαράνο.
42′ Φράγκος στη θέση του Μπεχαράνο.
45′ Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.
ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

Μακρής και Μεντόσα εντός, Κα και Σεργίου εκτός.
ΕΝΑΡΞΗ Β’ ΜΕΡΟΥΣ.
54′ ΓΚΟΛ 2-1. Ο Παπαγεωργίου μειώνει.
55′ Κονέ και Μιγκελίτο μέσα, Κουζμάνοβιτς και Παπαγεωργίου έξω.
56′ ΓΚΟΛ 3-1. Ο Σιλβέστρος σκοράρει και επαναφέρει τη διαφορά των δύο γκολ.
67′ ΓΚΟΛ 3-2. Ο Μιγκελίτο μειώνει με φαλτσαριστό σουτ από το ύψος της περιοχής.
68′ Σπυριδάκης αντί Γιάνγκα.
72′ Μαρς στη θέση του Παπαφώτη.
75′ Κίτρινη στον Μιγκελίτο.
80′ Πέναλτι για τη Νέα Σαλαμίνα μετά από χέρι του Φραντζή.
81′ ΓΚΟΛ 3-3. Ο Νάρσινγκ ευστοχεί και ισοφαρίζει.
87′ ΓΚΟΛ 4-3. Ο Μορέιρα γύρισε στον Μίντσεφ ο οποίος με ένα απλό πλασέ ολοκληρώνει το χατ-τρικ του.
85′ Μορσάι αντί Σρνιτς.
89′ Πέναλτι για τη Νέα Σαλαμίνα.
89′ Κίτρινη στον Μεντόγεβιτς.
90′ Κολιάς αντί Μορέιρα.
90′ ΓΚΟΛ 4-4. Ο Νάρσινγκ ευστοχεί και πάλι για το δεύτερο προσωπικό του γκολ.
90+5′ ΓΚΟΛ 5-4. Ο Μακρής με κεφαλιά δίνει τη νίκη στην ΑΕΛ!