Το παιχνίδι μεταξύ της Ουντινέζε και της Ρόμα συνεχίστηκε 11 μέρες μετά λόγω της κατάρρευσης του Εντικά, με τους Ρωμαίους να πετυχαίνουν γκολ στο 90+5′ και να επικρατούν με 2-1.

Ο αγώνας της Ουντινέζε με τη Ρόμα ξεκίνησε στις 14 Απριλίου, ωστόσο διεκόπη στο 71ο λεπτό, καθώς ο Εντικά κατέρρευσε στον αγωνιστικό χώρο και αποφασίστηκε να διακοπεί το ματς. Το σημαντικότερο φυσικά είναι ότι ο 24χρονος ακραίος αμυντικός πήρε εξιτήριο από το νοσοκομείο, χωρίς να έχει επιπλοκή η υγεία του.

Ο αγώνας συνεχίστηκε 11 μέρες μετά από το 71ο λεπτό με το σκορ στο 1-1 με τη Ρόμα να πετυχαίνει και δεύτερο γκολ στο 90+5′ με την κεφαλιά του Μπριάν Κριστάντε μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ντιμπάλα και να φεύγουν με το διπλό από το Ούντινε.

Η ομάδα του Ντανιέλε Ντε Ρόσι έφτασε τους 58 βαθμούς, παρέμεινε στην πέμπτη θέση και σε τροχιά Champions League, ούσα στο +4 από την Αταλάντα με παιχνίδι περισσότερο.

Οι ενδεκάδες με τις οποίες συνέχισαν οι δύο ομάδες:

Ουντινέζε: Οκόγιε, Πέρεζ, Μπίγιολ, Κρίστενσεν, Φερέιρα, Σάμαρτζιτς, Ουάλας, Παγιέρο, Ζεμούρα, Περέιρα, Λούκα.

Ρόμα: Σβίλαρ, Κάρσντορπ, Κριστάντε, Σμόλινγκ, Σπινατσόλα, Ανχελίνιο, Πελεγκρίνι, Μαντσίνι, Ντιμπάλα, Αζμούν, Είμπραχαμ.

Τα αποτελέσματα της 32ης αγωνιστικής

• Λάτσιο – Σαλερνιτάνα 4-1 (7′, 35′ Άντερσον, 14′ Βεσίνο, 87′ Ίσακσον / 16′ Τσαουνά)
  • Λέτσε – Έμπολι 1-0 (89′ Σανσόνε)
  • Τορίνο – Γιουβέντους 0-0
  • Μπολόνια – Μόντσα 0-0
  • Νάπολι – Φροζινόνε 2-2 (16′ Πολιτάνο, 63′ Όσιμεν / 50′ 73′ Κεντίρα)
  • Σασουόλο – Μίλαν 3-3 (4′ Πιναμόντι, 10′, 53′ Λοριεντέ / 14′ Λεάο, 59′ Γιόβιτς, 84′ Οκαφόρ)
  • Ουντινέζε – Ρόμα 1-2 (23′ Περέιρα – 64′ Λουκάκου, 90+5′ Κριστάντε)
  • Ίντερ – Κάλιαρι 2-1 (12′ Τουράμ, 74′ πέν. Τσαλχάνογλου / 64′ Σομουρόντοβ)
  • Φιορεντίνα – Τζένοα 1-1 (54′ Ικονέ / 42′ πεν. Γκούντμουντσον)
  • Αταλάντα – Βερόνα 2-2 (13′ Σκαμάκα, 18′ Έντερσον / 57′ Λάζοβιτς, 60′ Νόσλιν)