Η Δόξα είναι εδώ! Η ομάδα της Κατωκοπιάς έφτασε στην ανατροπή και επικράτησε με 2-1 του Εθνικού Άχνας στο Δασάκι για την 7η αγωνιστική του β’ ομίλου και συνεχίζει να παραμένει ζωντανή για την παραμονή.
Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 26ο λεπτό με τον Καμπρέρα. Ο Αργεντινός εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια του Πούριτς και με ψηλοκρεμαστό πλασέ έγραψε το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση και βρήκαν την απάντηση από το σημείο του πέναλτι. Ειδικότερα, στο 43’ ο Μπίκερ έκανε χέρι, η φάση ελέγχθηκε από το VAR με τον Δημήτρη Σολωμού να στέλνει τον Κωνσταντίνο Φωτίου στο μόνιτορ του γηπέδου και να δείξει την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε στο 45+1’ ο Τρούγιτς που ευστόχησε για το 1-1, σκορ το οποίο έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.
Στην επανάληψη, η ομάδα της Κατωκοπιάς έφτασε στην ανατροπή νωρίς. Στο 51’ ο Αντουί με όμορφη ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή, γύρισε στον Βελκόφσκι που με δυνατό σουτ πέτυχε το 2-1, το οποίο έμεινε μέχρι το τέλος.
Κάπως έτσι, η Δόξα ανέβηκε στους 25 βαθμούς, προσπέρασε εκ νέου τον Οθέλλο (έχει αγώνα λιγότερο) κι έφτασε στην 12η θέση, μειώνοντας παράλληλα, στο -6 από την Καρμιώτισσα (31 βαθμοί) που είναι εκτός της ζώνης υποβιβασμού αλλά έχει και ματς λιγότερο.
Από την άλλη, ο Εθνικός παρέμεινε στην 8η θέση με 40 βαθμούς.

Εθνικός (Σατσιάς): Παναγή, Ντε Ιριόντο (61′ Σπιρόφσκι), Περατικός (78′ Ιωαννίδης), Λίπσκι, Μπίκερ, Ιωάννου, Στυλιανού, Καμπρέρα, Μ. Ηλία (61′ Χριστοφή), Ντράζιτς (61′ Μπέκερ), Αγγελόπουλος (73′ Πεχλιβάνης).
Στον πάγκο: Σταυρινού, Κ. Ηλία, Μεσγκίντα, Νικολάου, Αρτυματάς, Λεμίσκο, Πέρδιος.

Δόξα (Πετράκης): Αντωνίου, Τάντι, Τρούγιτς (70′ Σαντίκ), Τραϊτσέφσκι (81′ Χ. Κυριάκου), Βελκόφσκι (70′ Φοφανά), Αλτσέους, Αντωνιάδης, Προβυδάκης, Αντουί (55′ Ασάντε), Μέσκα (81′ Χάνι), Πούρις.
Στον πάγκο: Αγριμάκης, Π. Κυριάκου, Ναμπί, Λοϊζίδης, Αντενόν, Β. Κυριάκου.

Στο όριο καρτών: Λίπσκι (2) / Αλτσέους (2)

ΣΚΟΡΕΡ: Καμπρέρα (26′) / Τρούγιτς (45+1′), Βελκόφσκι (51′)

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ:
3′ Τεράστια ευκαιρία για τον Εθνικό. Ο Λίπσκι γύρισε στον Καμπρέρα ο οποίος μόνος, ανενόχλητος από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα απελπιστικά έξω.
8′ Σουτ του Καμπρέρα εντός περιοχής, η μπάλα κάπου κόντραρε και σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Αντωνίου.
21′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Δόξα. Ο Τρούγιτς έκανε το σουτ με τον Καμπρέρα να απομακρύνει σε κόρνερ πάνω στη γραμμή.
26′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Καμπρέρα εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια του Πούριτς και με ψηλοκρεμαστό πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής ανοίγει το σκορ.
31′ Η Δόξα ζήτησε πέναλτι για χέρι μέσα στη περιοχή από τον Καμπρέρα μετά το σουτ του Τρούγιτς. Ο VARίστας, Δημήτρης Σολωμού έκρινε πως η μπάλα πρώτα κτυπά στο σώμα και μετά στο χέρι κι έτσι έδωσε εντολή στον Φωτίου να συνεχιστεί το ματς.
37′ Διαγώνιο σουτ του Αντωνιάδη, η μπάλα κοντράρει και πάει σε κόρνερ.
38′ Εντυπωσιακή και δύσκολη απόκρουση του Παναγή σε κεφαλιά του Βελκόφσκι.
45′ Πέναλτι για τη Δόξα. Η επαναληπτική προβολή δείχνει τον Μπίκερ να απομακρύνει την μπάλα με το χέρι με τη φάση να ελέγχεται από το VAR. Ο Δημήτρης Σολωμού έστειλε τον Κωνσταντίνο Φωτίου να δει τη φάση από το μόνιτορ του γηπέδου κι εκεί σφύριξε την παράβαση.
45+1′ ΓΚΟΛ 1-1. Ο Τρούγιτς ευστοχεί και ισοφαρίζει.
45+1′ Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

49′ Μακρινό σουτ του Λίπσκι, μαζεύει με διπλή προσπάθεια ο Αντωνίου.
51′ ΓΚΟΛ 1-2. Ο Αντουί με τρομερή ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή, γύρισε στον Βελκόφσκι ο οποίος με σουτ από το ύψος του πέναλτι…υπογράφει την ανατροπή!
55′ Αναγκαστική αλλαγή για τη Δόξα. Ασάντε αντί Αντουί.
61′ Σπιρόφσκι, Μπέκερ και Χριστοφή εντός, Ντε Ιριόντο, Ντράζιτς και Μ. Ηλία εκτός.
66′ Διαγώνιο σουτ στην κίνηση από τον Χριστοφή, άστοχο.
70′ Σαντίκ και Φοφανά στις θέσεις των Τρούγιτς και Βελκόφσκι.
73′ Πεχλιβάνης μέσα, Αγγελόπουλος έξω.
76′ Κίτρινη στον Τραϊτσέφσκι.
78′ Ιωαννίδης αντί Περατικού.
81′ Χ. Κυριάκου και Χάνι εντός, Τραϊτσέφσκι και Μέσκα εκτός.
85′ Ο Σπιρόφσκι έπεσε στην περιοχή και φώναξε για πέναλτι. Διαιτητής και ρεφ είπαν να συνεχιστεί το ματς.
90′ Έξι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
90+1′ Παράλληλη σέντρα του Χριστοφή, μπλοκάρει ο Αντωνίου.
90+3′ Ο Προβυδάκης απομακρύνει με κεφαλιά πάνω στη γραμμή και σώζει τη Δόξα!
90+4′ Κεφαλιά του Σπιρόφσκι εκατοστά άουτ.
90+5′ Κίτρινη στον Αντωνίου.
90+6′ Κίτρινη σε Καμπρέρα.