Ήταν θέμα ανωτερότητας.
Η Πάφος FC έβγαλε την ποιότητα της στο γήπεδο, έκανε το καλύτερο της παιχνίδι μέσα στο 2024 και καθάρισε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου.
Νίκησε τη Νέα Σαλαμίνα 5-0 σε μονό παιχνίδι στο «Αμμόχωστος» και περιμένει πλέον αντίπαλο για διπλά παιχνίδια και στόχο μια θέση στον μεγάλο τελικό για να διεκδικήσει τον πρώτο τίτλο στην ιστορία της.
Πέντε διαφορετικοί σκόρερ!
Με δύο γκολ στο α’ ημίχρονο από τους Κοντρέρας και Γκολντάρ και άλλα τρία στην επανάληψη από τους Ζάιρο, Βαλακάρι με πέναλτι και Τζάτζα, η ομάδα της Πάφου σφράγισε το εισιτήριο και συνεχίζει στην διοργάνωση.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μελίσσας, Σεργίου, Ναάρσινγκ, Ντουρμισάι (63′ Μιγκελίτο), Μπεχαράνο (70′ Ντάτκοβιτς), Καρλίτος (82′ Κατσιάρης), Παπαγεωργίου (46′ Κονέ), Γκουανίνι, Γιάνκα, Οφόρι (46′ Κονατέ), Ντιακιτέ
Στον πάγκο: Κίσσας, Κονατέ, Ντάτκοβιτς, Μιγκελίτο, Φερνάντες, Κουζμάνοβιτς, Κονέ, Προκοπίου, Χριστοδούλου, Βίκτωρος, Κατσιάρης, Κορομά.

ΠΑΦΟΣ FC: Ίβουσιτς, Γκολντάρ, Μπρούνο (70′ Τουμάσι), Ζάιρο (75′ Τζάτζα), Μποτσκάι, Ικόκο, Ρους, Κοντρέρας (63′ Αμπντουσαλάμοφ), Τάνκοβιτς (63′ Βαλακάρι), Ναμ (63′  Κανέ), Πέπε
Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Μελούσο, Κβίντα, Κανέ, Αμπντουσαλάμοφ, Τζάτζα, Μιχαήλ, Βαλακάρι, Τουμάσι, Νταλίνια

Έναρξη αγώνα…
2′ Προϋπόθεση για την Πάφος FC. Ο Ικόκο έκανε δυνατή χαμηλή μπαλιά από δεξιά, ο Ζάιρο άνοιξε τα πόδια και άφησε την μπάλα να περάσει, πήρε μια παράξενη τροχιά και πέρασε λίγο έξω.
7′ Τεράστια διπλή ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Νάρσινγκ έκανε την γλυκιά σέντρα, ο Γιάνκα πιο ψηλά από όλους έπιασε την δυνατή κεφαλιά αλλά ο Ίβουσιτς ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε την μπάλα. Στην εξέλιξη της φάσης το σουτ του Μπεχαράνο έφυγε έξω.
12′ Απαντά στις μεγάλες ευκαιρίες η Πάφος FC. Ο Τάνκβιτς από κοντά έπιασε το σουτ και ανάγκασε τον Μελίσσα σε εξαιρετική απόκρουση.
13′ Νέα ευκαιρία για την Πάφος FC. Ο Κοντρέρας έπιασε την κεφαλιά, ο Ικόκο έβαλε την προβολή αλλά έσωσε ο Μελίσσας.

21′ Σουτ του Παπαγεωργίου από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα σταμάτησε σε σώματα αμυντικών της Πάφος FC.
23′ ΓΚΟΛ. 0-1. Ανοίγει το σκορ η Πάφος FC. Ο Τάνκοβιτς έκανε την σέντρα από δεξιά, ο Μπρούνο κατέβασε στον Κοντρέρας ο οποίος ξέφυγε από τα μαρκαρίσματα και από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

27′ Κίτρινη κάρτα στον Γκουανίνι για φάουλ στον Μπρούνο ανακόπτοντας αντικανονικά υποσχόμενη επιθετική ενέργεια.
32′
Κίτρινη κάρτα στον Οφόρι για διαμαρτυρίες.
35′ Πετυχαίνει γκολ η Πάφος FC με τον Τάνκοβιτς αλλά ακυρώνεται ως οφσάιντ από τον β’ βοηθό Ευαγόρα Ευαγόρου. Το VAR έλεγξε την φάση και επιβεβαίωσε την απόφαση του βοηθού.

38′ Κίτρινη κάρτα στο Ναμ για διαμαρτυρίες.
41′ Απευθείας φάουλ του Μποτσκάι, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και έφυγε εξω.
45+4′ Κίτρινη κάρτα στον Ντουρμισάι για φάουλ στον Μπρούνο.
45+6′ ΓΚΟΛ. 0-2. Πετυχαίνει δεύτερο γκολ η Πάφος FC. O Ζάιρο έκανε το ψηλοκρεμαστό γύρισμα, ο Γκολντάρ πήδηξε πιο ψηλά από όλους και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

ΤΕΛΟΣ Α΄ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46′ Διπλή αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Μέσα Κονέ και Κονατέ, έξω Οφόρι και Παπαγεωργίου.
48′ ΓΚΟΛ. 0-3. Πετυχαίνει και τρίτο γκολ η Πάφος FC. Λανθασμένο γύρισμα του Γκουανίνι, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι του Μελίσσα, στην επιστροφή ο Γκολντάρ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ελλαίδη τερματοφύλακα αλλά το έκανε σε δεύτερο χρόνο ο Ζάιρο.

63′ Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Μέσα ο Μιγκελίτο, έξω ο Ντουρμισάι.
63′
Τριπλή αλλαγή για την Πάφος FC. Μέσα Αμπντουσαλάμοφ, Βαλακάρι και Κανέ αντί των Κοντρέρας, Τάνκοβιτς και Ναμ.
65′ Κερδίζει πέναλτι η Πάφος FC για χέρι του Ντιακιτέ. Το VAR ενημέρωσε τον διαιτητή να το δει ξανά, πήγε στο on field review και αφού είδε την φάση έδειξε την άσπρη βούλα.
67′ ΓΚΟΛ. 0-4. Από τα 11 βήματα ο Βαλακάρι νίκησε τον Μελίσσα και ανέβασε τον δείκτη του σκορ.

80′ Γυριστό σουτ του Αμπντουσαλάμοφ, η μπάλα έφυγε λίγο έξω.
86′ ΓΚΟΛ. 0-5. Κι’ άλλο γκολ από την Πάφος FC. Έγινε η σέντρα από τον Τουμάσι από αριστερά και ο Τζάτζα στο δεύτερο δοκάρι με πλασέ σε κενή εστία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

90+2′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Το πλασέ του Νάρσινγκ σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.