Έβαλε τρία γκολ πριν το 10λεπτο, έβαλε και τέταρτο στο ημίωρο και ο Άρης… καθάρισε την ΑΕΛ με συνοπτικές διαδικασίες την ΑΕΛ.
Τη νίκησε 4-0 και επέστρεψε στις επιτυχίες με δύο γκολ του Κοκόριν και από ένα των Καζού και Γκομίς και θα μπει με τρεις βαθμούς διαφορά από το ΑΠΟΕΛ στην β’ φάση.
Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα των Μπράουν (Άρης) και Μαρς (ΑΕΛ).

ΑΡΗΣ: Βανά, Καζού (69′ Δημητρίου), Μουσούντα (59′ Ζόκε), Μπράουν, Κοκόριν (69′ Σουμάνσκι), Γκομίς, Μάτισικ (46′ Αμπουμπακάρ), Νίκολιτς, Μπρόρσον, Μοντνόρ, Σεμέδο
Στον πάγκο: Σωφρονίου, Ζάντρο, Σπόλιαριτς, Δημητρίου, Αμπουμπακάρ, Μαγιαμπέλα, Ζόκε, Σουμάνσκι

ΑΕΛ: Ολιβέιρα, Φραντζής, Μπάστο, Μεντόγεβιτς (55′ Γερολέμου), Ανδρέου (65′ Μόρσει), Μπεραχίνο, Σέρνιτς (65′ Νεοφύτου), Μορέιρα, Μαρς, Ντε Λούκας, Κάνο
Στον πάγκο: Ανέστης, Παπαφώτης, Μεντόσα, Σιλβέστρος, Φιλίποβιτς, Μόρσεϊ, Μακρής, Νεοφύτου, Τζάλμα, Γερολέμου, Κα, Ντέγοεστ

ΓΚΟΛ: 1′, 6′ Κοκόριν, 9′ Καζού, 31′ Γκομίς
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μάτισικ, Μπρόρσον (3η), Μοντνόρ (6η)/Σέρνιτς
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Μπράουν/Μαρς
ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 1.000

ΣΤΟ ΟΡΙΟ ΤΩΝ ΚΙΤΡΙΝΩΝ ΚΑΡΤΩΝ
ΑΡΗΣ: Βανά, Μπρόρσον, Στρούσκι (2), Ουρόσεβιτς, Μοντνόρ, Μουσούντα, Καζού (5) Ζόκε, Μπράουν, Κοκόριν (7).
ΑΕΛ: Ολιβέιρα, Μπάστο, Μεντόγεβιτς, Γερολέμου, Κα, Μακρής (2), Φραντζής (5), Μαρς (8).

Παρατηρητής: Καπιτανής Κώστας

1′ ΓΚΟΛ. 1-0. Στο 12ο δευτερόλεπτο ο Άρης ανοίγει το σκορ με τον Κοκόριν. Έκανε το λάθος ο Μεντόγεβιτς, ο Ρώσος
εκμεταλλεύτηκε το λάθος αυτό με με διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

6′ ΓΚΟΛ. 2-0. Πετυχαίνει και δεύτερο γκολ ο Άρης. Ο Κοκόριν έπιασε το σουτ από το ύψος της περιοχής, η μπάλα χτύπησε και στον Ντε Λούκας και κατέληξε στα δίχτυα.

9′ ΓΚΟΛ. 3-0. Πετυχαίνει και τρίτο γκολ ο Άρης. Ο Σεμέδο έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Καζού ανενόχλητος με διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

15′ Απειλεί η ΑΕΛ. Ο Ανδρέου έπιασε το σουτ από καλή θέση αλλά έστειλε την μπάλα έξω.
19′ Σουτ του Μπράουν πάνω από τα δοκάρια.
24′ Νέο σουτ του Μπράουν από το ύψος της μεγάλης περιοχής, πέφτει ο Ολιβέιρα και μαζεύει.
31′ ΓΚΟΛ. 4-0. Πετυχαίνει και τέταρτο γκολ ο Άρης. Ο Ολιβέιρα απέκρουσε το σουτ του Μοντνόρ αλλά ο Γκομίς ακολούθησε την φάση και με πλασέ εντός εριοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
33′
Από κοντά ο Μοντνόρ έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
34′
Πλασέ του Γκομίς από κοντά, απέκρουσε ο Ολιβέιρα.
ΤΕΛΟΣ Α΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46′
Αλλαγή για τον Άρη. Μέσα ο Αμπουμπακάρ, έξω ο Μάτισικ.
49′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Ο Σεμέδο έφυγε γρήγορα μπροστά, μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω.
52′ Ο Νίκολιτς μόλις δεν μπορεί να νικήσει τον Ολιβέιρα.
81′ Ο διαιτητής αποβάλει με απευθείας κόκκινη κάρτα τους Μαρς (ΑΕΛ) και Μπράουν (Άρη). Ο Μαρς έκανε φάουλ για κόκκινη στον Μπράουν και ο Άγγλος σηκώθηκε και τον χτύπησε εκτός φάσης. Ο διαιτητής ήταν κοντά, είδε όλα όσα έγιναν και τους απέβαλε.