Ισόπαλο 1-1 εξήλθε το παιχνίδι στο στάδιο ΑΛΦΑΜΕΓΑ ανάμεσα σε ΑΕΛ και Εθνικό με το αποτέλεσμα να αφήνει ευχαριστημένους τους φιλοξενούμενους.
Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο σκορ με τον Μακρή από το σημείο του πέναλτι αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν άμεσα σε τον Σπιρόφσκι. Στο δέυτερο μέρος και πιο συγκεκριμένα στο 74’ ο Εθνικός έμεινε με 10 παίκτες μετά από αποβολή του Αρτυματά. Η ΑΕΛ δεν μπόρεσε να το εκμεταλλευθεί αφού μετά από 5 λεπτά ο Μπάστο πέρασε εκτός λόγω τραυματισμού ενώ ο Κόσκελα είχε πραγματοποίησε όλες τις αλλαγές του. Η ΑΕΛ πάει στους 20 βαθμούς και παραμένει 9η και ο Εθνικός στους 18 και στην 10η θέση.

ΑΕΛ: Ολιβέιρα, Μπάστο, Παπαφώτης, Σρνιτς (64′ Μεντόγιεβιτς), Μαρς (74′ Μεντόζα), Φιλίποβιτς, Ντε Λούκας (63′ Τσούκα), Μακρής, Τζάλμα, Γερολέμου (64′ Μίντσεβ), Κα (46′ Μπεραχίνο).
Στον πάγκο: Ανέστης, Φραντζής, Σωτηρίου, Ανδρέου, Μορέιρα, Σιλβέστρος, Μόρσει.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Μπογκατίνοφ, Σπιρόφσκι, Περατικός, Λίπσκι, Πεχλιβάνης (62′ Χριστοφή), Λομοτέι, Μπίκερ, Ιωάννου, Αρτυματάς, Καμπρέρα (90′ Μ. Ηλία), Ντράζιτς (79′ Ριστέφσκι).
Στον πάγκο: Μάρκοβιτς, Παναγή, Νικολάου, Μπέκερ, Στυλιανού, Ιωαννίδης.

ΓΚΟΛ: 23′ Μακρής/ 32′ Σπιρόφσκι
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μαρς (8)/ Καμπρέρα (8), Περατικός, Ιωάννου (6).

Έναρξη του αγώνα…
11′ Ο Λομοτέι αποκρούει προ της γραμμής τη σέντρα του Κα. Ήταν η πρώτη ευκαιρία που καταγράφηκε στον αγώνα.
Ανοικτός ο αγώνας. Η ΑΕΛ προσπαθεί να αναλάβει την υπεροχή αλλά δυσκολεύεται να δημιουργήσει ευκαιρίες.
Συμπληρώθηκαν 20 λεπτά και ο οι δύο ομάδες αδυνατούν να φτάσουν με αξιώσεις στο γκολ.
22′ Άστοχη έξοδος του Μπογκατίνοφ ο οποίος ανατρέπει τον Τζάλμα και κερδίζει πέναλτι η ΑΕΛ.
23′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Μακρής ευστοχεί και βάζει μπροστά στο σκορ η ΑΕΛ.

32′ ΓΚΟΛ 1-1. Ο Λίπσκι έκανε την μπαλιά από πλάγια αριστερά και ο Σπιρόφσκι με προβολή έστειλε από κοντά τη μπάλα στα δίκτυα. Ο β’ βοηθός (Μεταξάς Μιχάλης) σήκωσε την σημαία για οφσάιντ αλλά ο VAR (Sylwestrzak Damian Robert) θεωρεί έγκυρο το γκολ και το επικύρωσε ο διαιτητής Κωνσταντίνος Φελλάς.

38′ Σουτ του Σρνιτς, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ.
39′ Η ΑΕΛ μετά την ισοφάριση προσπαθεί να αντιδράσει και ασκεί έντονη πίεση.
45′ Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.
Τέλος πρώτου ημιχρόνου…
Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου…
46′
Αλλαγή από Κόσκελα. Μέσα ο Μπεραχίνο, έξω ο Κα.
49′ Ελέγχθηκε φάση για κόκκινη κάρτα μετά από μαρκάρισμα του Τζάλμα στον Ιωάννου. Ο VARίστας όμως θεώρησε ότι δεν υπήρχε κάτι και συνεχίζεται κανονικά το παιχνίδι.
53′ Κίτρινη στον Καμπρέρα για σκληρό μαρκάρισμα στον Γερολέμου. Ήταν στο όριο και χάνει ένα από τους δύο επόμενους αγώνες.
56′ Ο Γερολέμου εκτέλεσε το φάουλ, η κεφαλιά του Φιλίποβιτς πέρασε έξω.
58′ Έξω ο Πεχλιβάνης, μέσα ο Χριστοφή για τον Εθνικό.
62′ Ακυρώθηκε γκολ του Εθνικού. Ο Χριστοφή έφυγε μόνος, έδωσε στον Λίπσκι ο οποίος σκόραρε αλλά ο βοηθός σωστά σήκωσε τη σημαία για οφσάιντ.
64′ Τριπλή κίνηση Κόσκελα. Έξω Σρνιτς, Ντε Λούκας και Γερολέμου και μέσα Μεντόγιεβιτς, Τσούκα και ντεμπούτο του Μίντσεβ.
66′ Σουτ του Χριστοφή από πλάγια δεξιά, η μπάλα πέρασε έξω.
70′ Κίτρινη στον Μαρς για σκληρό φάουλ στον Χριστοφή. Χάνει ένα αγώνα αφού ήταν στο όριο.
74′ Κίτρινη στον Αρτυματά για σκληρό φάουλ στον Τσούκα. Άλλαζει η απόφαση.
Η φάση ελέγχθηκε από το VAR (Sylwestrzak Damian Robert) και ο Κωνσταντίνος Φελλάς αποβάλλει τον Αρτυματά με κόκκινη κάρτα.
75′
Έξω ο Μαρς μέσα ο Μεντόζα για την ΑΕΛ.
76΄
Καλή κίνηση του Μεντόζα αλλά το τελείωμα του ήταν άστοχο.
79′ Αλλαγή από Σατσιά. Έξω ο Ντράζιτς, μέσα ο Ριστέφσκι.
82′ Μένει και η ΑΕΛ με δέκα ποδοσφαιριστές αφού ο Μπάστο δεν μπορεί να συνεχίσει μετά τον τραυματισμό στον ώμο.
90′ Τελευταία κίνηση από Σατσιά. Έξω ο Καμπρέρα μέσα ο Μάριος Ηλία.
90+2′ Κίτρινη στον Περατικό για φάουλ στον Μεντόζα.
90+5′ Κίτρινη στον Ιωάννου που ήταν στο όριο και χάνει μία αναμέτρηση.